رنگ سبز انتظار

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
"افضل اعمال امتی، انتظارالفرج"
با فضیلت ترین اعمال امت من، انتظار فرج است. 

همه ما شیعیان، خود را منتظر آن امام غایب می‌دانیم و منتظر نیم نگاهی از سوی ایشان هستیم. 
آیا انتظار تنها با لفظ، گریه و زاری است و عمل نمی‌خواهد؟ 
آیا همینکه برای فرج دعا نماییم کفایت می‌کند؟ 
آیا هیچ اندیشیده ای که چرا پیامبر اکرم با فضیلت ترین عمل امت خویش را"انتظار فرج"دانسته اند؟

باید بدانیم که ما منتظران در عصر غیبت وظایفی داریم که دراین نوشته به برخی از این وظایف از منظر روایات اشاره ای گذرا خواهیم داشت، باشد که همه ما از منتظران واقعی حضرت بوده و در راه رضای ایشان که همان رضای خداست، گام برداریم. 

۱- دعا برای امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) این کار یکی از وظایف مهم ما به شمار می‌رود. ائمه هدی علیهم السلام نیز همواره بر این تاکید داشته اند و دراین باب از ائمه اطهار دعاهایی به دست ما رسیده است. 

۲- شناخت صفات و سیره امام علیه السلام بدیهی است که یک عاشق دلباخته امام و منتظر حقیقی باید بداند که محبوبش از چه صفاتی برخوردار بوده و چه سیره و روشی را در زندگی پیاده می‌نماید. دراین راستا مطالعه آیات و روایات فراوانی که در ارتباط با وجود مقدس امام بیان شده، مفید است. 

۳- رعایت ادب در همه موارد امامی که واجب الاطاعة و محبت خدا بر تمامی اهل زمین است. نامش محترم و یادش بسیار گرامی است. او پیشوای همه و چشم بینای خدا دربین مخلوقات است. روزی اهل زمین به یمن وجود ایشان است و هرکس که به مرتبه ای ازمراتب کمال می‌رسد از پرتو عنایات حضرت حق است که از مسیر امامت به ما رسیده است. 

۴- عشق و علاقه به حضرت گفته اند ؛ مرحوم سید عبدالکریم کفاش، هفته ای یک بار به محضر آن حضرت مشرف می‌شد. او در ری در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی می‌زیست. دریکی از تشرفاتش، امام از او می‌پرسند، سید عبدالکریم اگر ما را نبینی چه خواهد شد؟! سید پاسخ می‌دهد: آقا حتما می‌میرم. حضرت در پاسخ فرمودند:"اگر چنین نبودی ما را نمی‌دیدی."

۵- علاقمند کردن دیگران به امام زمان علیه السلام طبیعی است که هرکس به چیزی علاقمند باشد درصدد تبلیغ و ترویج آن برآمده و آنرا به دیگران معرفی می‌کند، چه رسد به اینکه محبوب، وجود مقدس خاتم الاوصیاء عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

۶- انتظار فرج امام صادق (علیه السلام) فرمودند:"بخشی از معتقدات ائمه علیه السلام عبارت از تقوی، پاکدامنی و خیرخواهی...و صبورانه در انتظار فرج بودن است."
در بسیاری از احادیث در باب انتظار فرج، بیان شده که هرگاه یکی از منتظران حضرت درجوار رحمت الهی می‌رود، چنان است که درمیان سپاه امام و یا در میان خیمه حضرت به شهادت می‌رسد. 
و در بسیاری از روایات، بهترین اعمال را انتظار فرج دانسته اند. 

۷- به جا آوردن حج و عمره و زیارت مشاهد مشرفه به نیابت از امام اعمالی که به نیابت از امام زمان علیه السلام به جا آورده می‌شود در واقع هدیه ای از جانب عاشقان به ایشان است. 

۸- استغاثه به وجود مقدس امام عجل الله تعالی فرجه الشریف.در بعضی از روایات از آن بزرگوار به"غیاث المضطرالمستکین"تعبیر شده است.
توسل و استغاثه بر اهل بیت علیه السلام، سیره دایمی بزرگان و صلحاء و علمای شیعه بوده و حتی ائمه علیهم السلام نیز به وجود مقدس ایشان توسل می‌جسته اند. 

۹- تجدید بیعت با امام علیه السلامبر اساس پاره ای از روایات، تجدید بیعت بعد از هر نماز واجب است و در هر جمعه مستحب است. 
در روایتی از امام صادق نقل شده است که"هرکس بعد از نماز صبح و بعد از نماز ظهر بگوید: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم نمی‌میرد مگر آنکه حضرت را ببیند و بشناسد."

۱۰- اجتناب از محارم کسی که منتظر واقعی است، باید از آنچه که امام زمانش کراهت و دوری دارد، اجتناب ورزد و هر عملی را که در تقرب او موثر است، به خاطر رضای محبوب و ارتباط روحی با او انجام دهد.
مرحوم شیخ طوسی می‌گوید: وجود حضرت لطف و عنایت بر ماست و غیبت ایشان به خاطر اعمال بد ما می‌باشد. 

گفتم که روی خوبت از من چرا نهان است*** گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است 
گفتم که از که پرسم؟ آن کوی بی نشانت*** گفتا نشان چه پرسی؟ آن کوی بی نشان است 

حضرت علی (علیه السلام) فرمودند:"زمین خالی از محبت خدا نیست لکن خداوند متعال، خلقتش را از اینکه حجتش را بشناسد نابینا و محروم می‌نماید و این به خاطر ظلمی است که بر خودشان روا داشته اند."
حضرت مهدی علیه السلام در توقیعی چنین می‌فرمایند: تنها چیزی که ما را از دوستان جدا می‌کند، خبر گناهانی است که همواره از ناحیه آنان به ما می‌رسد. 

۱۱- دوستی با صالحان دوستی با دوستان حضرت باعث تقرب و جلب خشنودی ایشان است. همچنین ایجاد سرور برای مؤمنین و محبین اهل بیت علیه السلام و رفع حوایج آنان نیزاز وظایف منتظران شمرده شده است. 

۱۲- برائت از دشمنان خدا و اهل بیت علیهم السلام منتظر واقعی هرگز با دشمنان خدا و اهل بیت دوستی نمی‌کند و همیشه از آنها دوری می‌جوید.

بار الها ما را در زمره منتظران حقیقی امام عصر عجل الله مقرر فرما


 پایگاه اطلاع رسانی شیعیان