رمضان ؛ ماه خودسازی

در ماه مبارک رمضان، مسلمانان از روحیه و درونی خاص برخوردار می‌شوند که به واسطه آن به سوی معنویت، کمال‌ تقرب هرچه بیشتر به خالق هستی تمایل می‌یابند، این ماه فرصتی بسیار ارزشمند برای خودسازی و نزدیکی هر چه بیشتر پروردگار است که می‌بایست با در نظر گرفتن شرایطی ویژه به آن نایل شد. 
برای خودسازی و نزدیکی به خالق هستی باید قلب را از آن چه در نظر مولا و پروردگارمان ناخوشایند و مکروه است، پاک‏ کرد و تمام اعضا و جوارح را در راه رضای یگانه خالق هستی به کار گرفت. 
خویشتن را باید به حلم و بردباری عادت داد که آن درجه و مقام آدمی را بالا برده و در میان مردم مایه شرف و عزت باشد. انسانی که به دنبال خویشتن سازی ست باید از هرچه ‏مایه پستی و تن ‏پروری و تنبلی است دوری کرده و به آنچه که انسان را به خدایش نزدیک‏ و مقرب می‏کند متمایل شود.
عفت و پاکدامنی از دیگر ضرورتهای نزدیکی به خالق هستی و اولویتهای خودسازی است. باید صبر را پیشه خود ساخت تا به ‏یقین و رضا برسد و تسلیم در برابر اوامر حق باشد و تنگناها و محنتها، رنجها،سختیها، تنگدستی‏ها و رویدادهای تلخ روزگار، او را از پای درنیاورد. 
باید به سوی تکامل عقل و روح گام برداشت و با تکیه بر دو بال تقوا و عمل، به‏ اوج عزت و عظمت و خدا خواهی رسید. 
باید در مقابل لذات زودگذر دنیایی به سلاح‏ تقوا، ورع، پارسایی و زهد مسلح شد تا رستگار شده و به بهشت رضوان نایل آییم.
باید آن چنان بر خویشتن مسلط بود و نفس سرکش را مهار کرد که نه مدح و درود دیگران و نه فحش و ناسزای آنها در روحیه محکم و باورهای و اعتقادات عمیق و قلبی تأثیرگذار نباشند. 
باید محبت، دوستی، همکاری، غمخواری، ایثار، گذشت، بخشش و نرمش را جایگزین ‏نفرت، خشم، کینه، خودپسندی، خودمحوری، آز و تندخویی کرد. 
برای دستیابی به این کمالات، بی تردید ماه مبارک رمضان فرصتی بسیار ارزشمند و مغتنمی است که باید به درستی مورد توجه قرار گرفته و از لحظه لحظه ارزشمند و بابرکت آن به نحو شایسته، برای سازندگی و رسیدن به بالندگی استفاده کرد.
در ماهی که درهای بهشت به روی انسان باز و انسان از حالات روحی و ورانی خاصی برخوردار است، به خوبی می‌توان مسیر تکامل و دستیابی به خیر دنیا و آخرت را طی کرد.
ماه رمضان، ماه برکت، بازگشت و توبه است. ماه آزادی و رهایی از جهنم و دستیابی به بهشت است. 
به همین سبب می‌بایست بهترین و بیشترین استفاده را از این ماه برده و با توجه به مراحل تکامل و خودسازی، به خالق هستی نزدیک شده و مسیر تکامل را طی کنیم.
در برکت و ارزش ماه مبارک رمضان، از امام سجاد(علیه السلام) داریم: خداوندا! از کارهای برگزیده و واجبات ویژه، ماه رمضان را قرار دادی ؛ ماهی که آن را از میان دیگر ماهها برگزیدی، و از میان ‏تمام زمانها و روزگاران، آن را انتخاب نمودی و بر جمیع اوقات سال برتریش ‏بخشیدی و انتخاب آن به دلیل قرآن و نوری است که درآن ماه فرو فرستادی، و ایمان ‏را درآن دو برابر ساختی و روزه‏اش را واجب، و شب زنده‏داری را برای عبادت در آن‏ ترغیب فرمودی و شب قدر را که از هزار شب برتر است در آن عظمت‏ بخشیدی و گرامی ‏داشتی، سپس ما را به وسیله آن ماه برتمام امتها برگزیدی و به سبب فضیلتش ما را به دیگر پیروان ادیان برتری بخشیدی، پس به فرمان تو روزش را روزه می‏داریم‏ و به یاری تو شبش را به عبادت می‏پردازیم، در حالی که با صیام و قیامش، خویش را مشمول دعوتی که ما را در معرض آن قرار داده‏ای، می‏سازیم، و آن را سبب دریافت‏ پاداش تو می‏سازیم و تو بر آن چه از درگاهت درخواست ‏شود، توانایی و به آن چه که ‏از فضل و احسانت مسیلت گردد بخشاینده‏ای و به کسی که آهنگ تقرب به تو جوید نزدیکی.


 سایت اخبار شیعیان