آن هنگام که حسین(علیه السلام) به شهادت رسید فرشتگان با اشک و آه گفتند: آیا نمی‌نگری که با بنده برگزیده تو چه می‌کنندخداوند به فرشتگان فرمود با این شخص ایستاده (قایم) از آن‌ها انتقام می‌گیرم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از جمله اسامی و القاب حضرت ولیعصر ارواحناه فداه «بقیة الله» است که آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در کتاب «امام المهدی(عج) موجود موعود» به علت انتساب این نامگذاری اشاره می‌کند که در ادامه می‌آید:

وجود مبارک حجت بن الحسن(عج) دارای القاب و اسامی متعددی است که هر یک وجه خاصی از آن ذات کریم را بیان می‌دارد. از القاب مشهور حضرتش می‌توان به «قایم» اشاره‌ای ویژه داشت زیرا این نام مبارک در روایاتی آمده است که گویای سرّ لطیفی است. برای تسمیه آن پیشوای منتظر به قایم وجوه متعددی ذکر شده که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

 ١ . از حضرت باقر(علیه السلام) پرسیدند: مگر همه شما قایم به حق نیستید فرمود: آری! گفتند: پس چرا تنها دوازدهمین شما به این نام نامیده شد فرمود: آن هنگام که جدّمان حسین(علیه السلام)به شهادت رسید فرشتگان با اشک و آه ضجه‌زنان گفتند: ای اله و ای سید ما! آیا نمی‌نگری که با بنده برگزیده و فرزند برگزیده تو چه می‌کنند خداوند به آنان چنین وحی کرد: ای فرشتگان من آرام باشید! به عزّت و جلالم سوگند! حتما از آن‌ها انتقام خواهم گرفت هر چند مدت‌ها بگذرد آن‌گاه پرده را کنار زد و امامان پس از حسین(علیه السلام) را به فرشتگان نمایاند در میان آنان یکی ایستاده بود و نماز می‌خواند پس خداوند به فرشتگان فرمود: با این شخص ایستاده (قایم) از آن‌ها انتقام می‌گیرم.(۱)

 ٢ . بر اثر غیبت طولانی یاد آن وجود مبارک از خاطره بسیاری از افراد محو و فراموش می‌شود و آن‌گاه حضرتش پس از این فراموشی ناگوار قیام می‌کند.(۲)

 ٣ . او را از آن جهت قایم نامیدند که قیام به حق او در میان قیام ائمه دیگر که همگی قایم به حق بودند از ویژگی خاصی برخوردار است: «سمّی بالقایم لقیامه بالحق».(۳) در ویژگی قیام آن حضرت روایاتی هست از جمله حضرت عبد العظیم حسنی(علیه السلام) می‌گوید که به امام جواد(علیه السلام) عرض کردم که آرزو می‌کنم قایم آل محمد شما باشید و عدل و داد را در زمین بگسترانید. امام جواد(علیه السلام) فرمود که همه ما قایم به امر خدا و هدایت‌کننده به دین او هستیم امّا آن قایم که خداوند با او زمین را از اهل کفر و عناد در برابر حق پاک می‌کند و از عدل و داد پر می‌سازد من نیستم او همان است که ولادتش از مردم مخفی و شخصش غایب می‌شود... هم‌نام و هم کنیه رسول خداست...(۴)

نیز حضرت عبد العظیم می‌گوید: تصمیم داشتم این مطلب را از حضرت جواد الائمه(علیه السلام) بپرسم که ایشان فرمود: قایم ما مهدی است که حتماً در غیبت به سر خواهد برد و باید منتظر ظهور آن حضرت بود و پس از ظهور باید از وی اطاعت کرد.(۵)

این لقب تنها به امام عصر(عج) تعلق دارد گرچه قبلاً گفته شد که قیام به قسط از شرایط عمومی امامت معصومان است.(۶) امّا لقب پرافتخار «قایم» از القاب اختصاصی حضرت بقیةاللّه است و تنها آن حضرت به‌ عنوان «قایم آل محمد» شناخته می‌شود: ان أدرکت القایم من آل محمد نصرته(۷) و منّا المصطفی و المرتضی و منّا یکون المهدی قایم هذه الأمة(۸) به گونه‌ای که به شیوه‌ای پسندیده مرسوم شده است که هنگام ذکر این نام شریف شنوندگان به احترام آن حضرت و به یاد او قیام می‌کنند.

*پی‌نوشت‌ها:

 ١ ). علل الشرایع ج  ١  ص  ١٩١ - ١٩٢  بحار الانوار ج  ۴۵  ص  ٢٢١  و ج  ۵١  ص  ٢٨ - ٢٩ .

 ٢ ). کمال الدین ج  ٢  ص  ۵٠  بحار الانوار ج  ۵١  ص  ٣٠ .

 ٣ ). الارشاد ج  ٢  ص  ۴٩ - ۵٠  بحار الانوار ج  ۵١  ص  ٢٨٣ .

 ۴ ). کمال الدین ج  ٢  ص  ۴٩ - ۵٠  بحار الانوار ج  ۵٢  ص  ٢٨٣ .

 ۵ ). کمال الدین ج  ٢  ص  ۴٩ .

۶). الارشاد ج  ٢  ص  ٣٩ .

 ۷). المحاسن ج  ١  ص  ٢٨٧  بحار الانوار ج  ۵٢  ص  ١٢۶ .

 ۸). کفایة الاثر ص  ٢٩٨  بحار الانوار ج  ۴۶  ص  ٢٠٢ .


 تابناک