دهم ماه مبارک رمضان – رحلت حضرت خدیجه علیها السلام

آن حضرت اولین زنی است که پیامبر صلی الله علیه وآله را تصدیق نمود و اول زنی است که در مکه با رسول خدا صلی الله علیه وآله نماز جماعت خواند و اول زنی است که ایمان خود را در مکه در میان مشرکین اظهار نمود و اول زنی است که در مقابل دشمن از رسول خدا صلی الله علیه وآله دفاع نمود وتمام اموال خود را به پیامبر صلی الله علیه وآله بخشید و اول زنی است که ایمانش با قبول ولایت امیرالمیمنین علیه السلام به درجه کمال رسید. 

روزی پیامبر صلی الله علیه وآله خدیجه علیها السلام را خواست و در کنار خود نشانید و فرمود: این جبرییل است و می گوید: برای اسلام شروطی است که عبارتند از: اقرار به یگانگی خداوند متعال اقرار به رسالت رسولان اقرار به معاد و اصول این شریعت و احکام آن اطاعت از اولی الامر و ایمه طاهرین از فرزندان او یکی بعد از دیگری با برایت از دشمنان ایشان. 

خدیجه علیها السلام به همه آنها اقرار نمود و ایمه طاهرین به خصوص امیرامیمنین علیه السلام را تصدیق کرد. پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: ((هو مولاک و مولی المیمنین و امامهم بعدی)): یعنی ((علی مولای تو و مولای میمنان بعد از من و امام ایشان است)). آنگاه از خدیجه علیها السلام در قبول ولایت امیرالمیمنین علیه السلام عهد میکد گرفت. سپس رسول خدا صلی الله علیه وآله یک یک از اصول و فروع دین حتی آداب وضو و نماز و روزه و حج و جهاد و صله رحم و واجبات و محرمات را بیان فرمود. 

سپس پیامبر صلی الله علیه وآله دست خود را بالای دست امیرالمیمنین علیه السلام نهاد و خدیجه علیها السلام دست خود را بالای دست رسول خدا صلی الله علیه وآله نهاد و به این ترتیب با امیرالمیمنین علیه السلام بیعت نمود.(۱)۱. بحارالانوار: ج۱۸ ص۲۳۲ ج۶۵ ص ۳۹۲.

منبع: تقویم شیعه/عبدالحسین نیشابوری/ص:۲۲۸و۲۲۹/قم: انتشارات دلیل ماسایت فطرت