دعای امام رضا (ع) برای فرج امام زمان (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم 

دعای حضرت امام رضا علیه السلام برای فرج حضرت امام زمان علیه السلام 

راوی می‌گوید امام رضا علیه السلام سؤال فرمودند: که درقنوت نماز جمعه چه دعایی می‌کنید؟ 

عرض کردم آنچه مردم می‌خوانند (یعنی دعاهای معمولی) 

حضرت می‌فرمایند: آن چه دیگران می‌گویند نگو و این دعا را بخوان:

اللَّهُمَّ أَصْلِحْ‏ عَبْدَکَ‏ وَ خَلِیفَتَکَ‏ بِمَا أَصْلَحْتَ بِهِ أَنْبِیَاءَکَ وَ رُسُلَکَ وَ حُفَّهُ بِمَلَائِکَتِکَ وَ أَیِّدْهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ مِنْ عِنْدِکَ وَ اسْلُکْهُ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً یَحْفَظُونَهُ مِنْ کُلِّ سُوءٍ وَ أَبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ أَمْناً یَعْبُدُکَ لَا یُشْرِکُ بِکَ شَیْئاً وَ لَا تَجْعَلْ لِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِکَ عَلَى وَلِیِّکَ سُلْطَاناً وَ ائْذَنْ لَهُ فِی جِهَادِ عَدُوِّکَ وَ عَدُوِّهِ وَ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ‏ إِنَّکَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ. (مصباح المتهجد و سلاح المتعبد/ج‏۱/ص۳۶۷) 

و أما القنوت فیها ..... (ص۳۶۴)

اللَّهُمَّ أَصْلِحْ‏ عَبْدَکَ‏ وَ خَلِیفَتَکَ‏ بِمَا أَصْلَحْتَ بِهِ أَنْبِیَاءَکَ وَ رُسُلَکَ یعنی خدایا امر قیام بنده‌ات و خلیفه‌ات را اصلاح فرما همان‌طور که امر پیامبرانت را اصلاح کرده‌ای.

امام مانند کعبه است که باید به آن مراجعه نمود نه این که کعبه به مردم مراجعه نماید.

پیامبران بدون هیچ یاوری شروع به تبلیغ می‌کردند و دنبال مردم راه می‌افتادند و دعوت می‌کردند و خداوند کار آنها را اصلاح می‌فرمود و مردم کم‌کم دور آنها جمع می‌شدند. اما امامان این گونه نبودند. در یازده امام، اگر مردم به اهل بیت علیهم السلام مراجعه می‌کردند، آنها می‌پذیرفتند و حکومت را به دست می‌گرفتند ولی اگر مراجعه نمی‌نمودند، آنها به مردم مراجعه نمی‌کردند؛ زیرا امام مانند کعبه است که باید به آن مراجعه نمود نه این که کعبه به مردم مراجعه نماید. 

راوی از حضرت زهرا سلام الله علیها راجع به علت عدم قیام حضرت امیرالمومنین برای گرفتن حق خلافت سؤال می‌کند حضرت می‌فرمایند:

 لَقَدْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَثَلُ‏ الْإِمَامِ‏ مَثَلُ‏ الْکَعْبَة إِذْ تُؤْتَى وَ لَا تَأْتِی (کفایة الأثر فی النص على الأئمة الإثنی عشر/ص۱۹۹)

و امیرالمومنین علیه السلام نیز فرمودند : أَمَا وَ الَّذِی فَلَقَ الْحَبَّة وَ بَرَأَ النَّسَمَة لَوْ لَا حُضُورُ الْحَاضِرِ وَ قِیَامُ‏ الْحُجَّة بِوُجُودِ النَّاصِرِ وَ مَا أَخَذَ اللَّهُ عَلَى الْعُلَمَاءِ أَلَّا یُقِرُّوا عَلَى کِظَّة ظَالِمٍ وَ لَا سَغَبِ مَظْلُومٍ لَأَلْقَیْتُ حَبْلَهَا عَلَى غَارِبِهَا (علل الشرائع/ج‏۱/ص۱۵۱/۱۲۲)

باب العله‌ی التی من أجلها ترک أمیر المؤمنین ع مجاهده‌ی أهل الخلاف ..... (ص۱۴۶)

یعنی به خدا سوگند اگر حضور شما مردمان نبود و بر امام لازم نبود که با وجود یاور باید قیام نماید... ریسمان خلافت را رها می‌ساختم، اما در مورد امام زمان علیه السلام کار با بقیه امامان فرق می‌کند این طور نیست که ایشان بنشینند تا لزوما مردم به ایشان مراجعه نمایند بلکه کارشان مانند پیامبران است که هر گاه خداوند امر فرماید وارد جامعه شده و با جمع کردن یاوران و پرورش آنان؛ زمینه را برای حکومت واحد جهانی آماده می‌فرماید.

برادران وخواهران عزیز؛
بیایید با هم امام غریبمان را یاری کنیم و شب و روز جمعه که زمان استجابت دعاست خاضعانه از خداوند بخواهیم و این دعا را بخوانیم...

لذا در دعا از خداوند می‌خواهیم که امر امام زمان را مانند انبیاء اصلاح فرما و با ملائکه ات او را احاطه فرما و با روح القدس او را تایید فرما ,و برای او از پیش رو و پشت سر دیده بان و نگهبانانی بگمار که محافظ او از هر خطری باشند و ترس او را به امنیت تبدیل کن چرا که ایشان دائما به عبادت تو مشغول است ولحظه‌ای به تو شرک نمی‌ورزد...

برادران وخواهران بیایید در این روز جمعه و همه جمعه‌ها با این آموزش امام رضا علیه السلام با دعای بر فرج، امام غریبمان را یاری کنیم و شب و روز جمعه که زمان استجابت دعاست خاضعانه از خداوند بخواهیم که اماممان که به جهت جلوگیری از کشته شدن توسط دشمنان، آواره و رانده شده‌اند، این خوفشان با وعده ظهورشان به امنیت تبدیل گردد و خداوند با دستور ظهورش و با محافظت ملائکه از ایشان، دین اسلام را بر سراسر گیتی مستولی نماید… چرا که پاداش عبادت و عدم شرک‌ورزی به خداوند، عزت در بین مردمان است.

پس همگی دستها را بالا آورده و سه بار بگویید: وائذن له فی جهاد عدوک و عدوه واجعلنی من انصاره مرا از یاوران واقعی او قرار بده آمین

 

//تحریریه سایت فطرت