دعای افتتاح

دعای افتتاح از دعاهای معروف شب های ماه رمضان - همواره مورد توجه و عنایت محبان اهل بیت (علیهم السّلام) بوده است.

دعای افتتاح در ماه نزول و توجه به قرآن، توجه به عترت به عنوان معلم قرآن را به ما می‌آموزد چون قرآن کریم نیکی ها را آموزش می‌دهد و اهل بیت علیهم السّلام الگوی عملی این صفات هستند و تمسک به هردوی اینها باعث نزدیک شدن به خداوند می‌شود.

سند این دعا

راوی این دعای نورانی، محمد بن عثمان بن سعید، از نایبان خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. چون محمد بن عثمان از یاران نزدیک امام عصر (علیه السلام) است، به احتمال قوی این دعا را از آن بزرگوار، نقل کرده است.

علامه مجلسی در بحارالانوار گفته است: من این دعا را نقل می‌کنم از محمد بن عثمان عن القائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)‌ به این معنا که از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نقل کرده اند.

علامه مجلسی در کتاب زادالمعاد خود از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نقل کرده است: هر کسی دعای افتتاح را بخواند، فرشتگان دعای او را می‌شنوند و برایش طلب استغفار می‌کنند. 

دعای افتتاح آموزش چیست؟

دعای افتتاح‌ آموزش داشتن دو دغدغه است:

۱- پاکی از بدی‌ها 

۲- آراسته شدن به خوبی‌ها به وسیله ارتباط با امام خوبی‌ها و تجسم زیبایی‌ها، یعنی امام زمان علیه السلام

دعای افتتاح، گلایه ضمنی از بی وفایی مردم و غربت امام زمان علیه السلام است که  راه خوشبختی مردم را در ابتدا، ارتباط با خداوند  و بعد از آن، ارتباط با خود (به عنوان راه منحصر به فرد به سوی خدا) معرفی می‌فرمایند.

ندای محبت، طبیب دلسوزی است که از دوری بیمارانش رنجیده خاطر است و دعوتشان می‌کند تا شفایشان دهد. با ارائه راه توبه به سوی خداوند و آموزش ارتباط با امامشان، دعوت پدری مهربان از فرزندان قدر ناشناسی است که به جای کمک گیری از پدر با عاطفه شان، در سختی ها دست و پا می‌زنند. دعوت کننده به سوی خدای مهربانی که خیلی سریع گذشته های خراب را اصلاح و نیرو برای باز سازی، لطف می‌فرماید.

این دعا تذکر به این است که رمضانیان باید ارتباطشان با امام زمانشان قوی باشد. یعنی یک روزه دار باید منتظر امامش باشد و در فرصت نورانی ماه رمضان خود را به عنوان یک منتظر واقعی بسازد.

دعای افتتاح آموزش به این است که اولین حاجتتان بعد از آمرزش گناهان باید تعجیل در فرج باشد. بلکه بالاتر اینکه اول از گناهانش استغفار می‌کند تا دعایش برای تعجیل فرج صاحب الزمان به استجابت برسد.

این دعا، آموزش نحوه درخواست از خداست و این باعث افتخار ماست که امامانمان راه تکلم با خدا را به ما به زیباترین وجه آموزش داده اند.

دعای افتتاح با ایجاد حالت توبه در  افراد، معرف این است که امام زمان‌شان هدایتگری برای مردم را دارند و همین الان هم دارند هدایت و تربیت افراد را انجام می‌دهند و نه فقط در زمان ظهور.

امام زمان ع به ما میاموزند که سخن گفتن با خدا احتیاج‌به هیچ‌واسطه ای ندارد و خدا از رگ گردن به ما نزدیک تر است اما شفاعت و دعای امام زمان برای ما نزد خداوند باعث می‌شود تاثیر دعایمان بیشتر  و سریعتر شود. 

لذا در فصل دعا و استجابت دعا  برای امام زمان علیه السلام دعا زیاد کنیم که باعث بهره وری ما از دعای امام زمان در تقرب به خداوند متعال بشود 

اگر آموزش اهل بیت علیهم السلام راجع به نحوه تکلم با خدا نبود غیر از آیات قرآن کریم دیگر هیچ چیزی نمی‌توانستیم بگوئیم  لذا باید بسیار شاکر اهل بیت باشیم که ما را در این زمینه مجهز فرموده اند.

افتتاح، هدیه مقدماتی امام زمان علیه السلام است تا آماده هدایای بزرگشان در شب قدر شویم. به شرطی که  استفاده عالی از این هدیه بنماییم. یعنی اول ما را در مناجات با خداوند پاک می‌کنند تا پس از آن توفیق خدمتگزاری ایشان را از طریق دعای بر فرج پیدا کنیم.

سخن گفتن با میزبان

در هر میهمانی ما دوست داریم با بهترین کلمات با میزبان سخن بگوئیم و هرچه میزبان بزرگتر  والطافش بیشتر باشد  بیشتر دنبال سخنان نغز و نیکو برای تکلم با او میگردیم و ای بسا با متخصصینی در این حوزه مشورت می‌کنیم.

درماه رمضان، ما میهمان خداوند مهربان شده ولی نمی‌دانیم که چگونه با او سخن بگوئیم و خداوند از لطف بی نهایتش راه سخن گفتن با خودش را توسط امام زمان علیه السلام در دعای افتتاح به ما آموخته است. ما از این پدر مهربانمان بسیار تشکر میکنیم که راه درد دل با خداوند متعال را به ما نشان داده اند. 

در ابتدا، ما با ستایش از خداوند کلام را آغاز می‌کنیم:

اللهم انی افتتاح الثناء بحمدک 

خدایا ستایش از ترا با سپاس از نعمت های بیشمارت آغاز می‌کنم

زمانی که ما نیکی را می‌بینیم، از اینکه این خوبی بروز پیدا کرده  خوشحال می‌شویم.

مثلاً،  ورود کودک به کانون گرم خانواده معمولا شادی افزا است.

نگاه کردن پدر و مادر و اطرافیان به صورت کودک نورسته بسیار خوشحال کننده است. 

حالا آموزگار بزرگ ما یعنی امام زمان به ما می‌آموزند که  انواع نعمت ها والطاف خدا را ببینیم . متوجه این زیبایی‌ها بشویم خوشحال شده  و خدا را بستاییم، ایشان به زیبایی به ما می‌آموزند.

 که قبل از این که درخواستی از خداوند کنیم او را بشناسیم و از نعمت های بیکرانش سپاسگزاری نماییم 

خدای مهربان وعده فرموده که اگر از خوبی های من سپاسگزاری  کنید، آنها را برایتان زیاد می‌کنم.

خدا را شکر

در تمام این شب‌ها به پیروی از حجت خدا، از نعمت‌های بیشمارش سپاسگزاری می‌کنیم تا در این میهمانی از پذیرایی ویژه خداوند استفاده نماییم.

چرا که خداوند هر نعمتی به ما بدهد که وقتی ما آن را شناختیم و با زبان تشکر کردیم دستور به افزایش آن نعمت را می‌دهد و این سپاسگزاری خود نعمتی است که از خود آن نعمت  اول برتر است. و کسانی که می‌خواهند جوایز خصوصی فراوانی در ماه رمضان از خداوند دریافت کنند یک راهش همین سپاسگزاری از نعمت‌های خداوند است.

 ما از مولای مهربان‌مان تشکر می‌کنیم که در اولین روز ماه رمضان این راه وصول به جوایز فراوان را به ما آموختند.

خدایا این معلم مهربان را زودتر به ما برسان تا بیشتر از وجودشان استفاده نماییم.

 

///