الهی… کلما وفقتنی من خیر فأنت دلیلی علیه و طریقی إلیه [۱]

خداوندا! … هرگاه توفیق خیری به من دادی، تو مرا به آن راهنمای کردی، و راه وصول من به آن بودی.

یا حیا قبل کل حی و یا حیا بعد کل حی و یا حی محیی الموتی یا حی لا إله إلا أنت صل علی محمد و آل محمد و اغفر لنا ذنوبنا و اقض لنا حوائجنا و اکفنا ما أهمنا من أمر الدنیا و الآخرة [۲]

ای زنده ای که قبل از هر زنده ای بوده ای، و ای زنده ای که پس از هر زنده ای خواهی ماند، و ای زنده ای که مرده را زندگی می‌بخشی، ای زنده ای که هیچ خدایی جز تو نیست، بر محمد و اهل بیتش درود فرست، و گناهان ما را بیامرز، و حاجات ما را روا ساز، و آنچه از امور دنیا و آخرت ما را نگرا ن می‌کند کفایت کن.

أسألک یا الله یا رحمان بجلالک و بنور وجهک أن تلزم قلبی حفظ کتابک کما علمتنی و ارزقنی أن أتلوه علی النحو الذی یرضیک عنی [۳]

ای خدا، ای بخشنده، جلالت و نور وجهت را واسطه می‌کنم تا دل مرا بر به خاطر سپردن کتابت همراه گردانی، همانطور که کتابت را به من تعلیم دادی، و خواندن به همراه تبعیت (تلاوت) قرآن را به گونه ای که تو از من راضی باشی، روزیم کنی.

أسألک أن تنور بکتابک بصری و تطلق به لسانی و تفرج به قلبی و تشرح به صدری و تستعمل به بدنی و تقوینی علی ذلک و تعیننی علیه فإنه لا یعین علی الخیر غیرک و لا یوفق له إلا أنت [۴]

از تو درخواست می‌کنم که چشمم را به واسطه کتابت روشن کنی، و زبانم را به واسطه آن گویا سازی، و قلبم را به قرآن نشاط بخشی، و سینه ام را به قرآن وسعت دهی  و بدنم را در راه قرآن به کارگیری و مر بر این امر نیرو بخشی، ویاری کنی، که بر امر خیر جز تو نه یاوری است و نه توفیقی.

اللهم اجعلنی أخشاک کأنی أراک و أسعدنی بتقواک و لا تشقنی بمعاصیک [۵]

خداوندا! مرا به گونه ای از خود ترسان کن که گویی تو را می‌بینم، مرا به تقوای خودت به سعادت برسان، و به عصیانم بر شقاوت مینداز.

اللهم أعنی علی هول یوم القیامة و أخرجنی من الدنیا سالما [۶]

خداوندا! بر ترس روز قیامت یاریم کن، و مرا با سلامت –دینی- از دنیا ببر.

و أشهد أن من اتبعک علی الحق و الهدی و أن من أنکرک و نصب لک العداوة علی الضلالة و الردی [۷]

و گواهی می‌دهم، هر که تو را پیروی نماید بر طریق حق و هدایت است، و هر کس تو را انکار نماید و با تو به دشمنی برخیزد، بر گمراهی و هلاکت است.

اللهم بمحمد و أهل بیته عندک وَجِیهاً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ [۸]

پس مرا به واسطه محمد و اهل بیتش در نزد خود در دنیا و آخرت آبرومند ساز، و از مقربین قرار ده.

السلام علی أیمة الهدی و رحمة الله و برکاته أستودعکم الله و أقرأ علیکم السلام آمنا بالله و بالرسول و بما جیتم به و دللتم علیه اللهم فَاکْتُبْنا مَعَ الشَّاهِدِینَ [۹]

سلام بر شما ائمه هدایت، رحمت و برکات خدا بر شما باد. شما را وداع می‌گویم و به خدا می‌سپارمتان، و بر شما سلام می‌گویم (درود می‌فرستم)، ما به خدا و به آنچه شما آورده اید و بر آن راهنمایی می‌کنید ایمان آورده ایم. خداوندا! نام ما را به همراه گواهان (و شهادت دهندگان) ذکر نما.

یا من قل له شکری فلم یحرمنی و عظمت خطییتی فلم یفضحنی و رآنی علی المعاصی فلم یشهرنی…فلک الحمد و الشکر [۱۰]

ای کسی که سپاس گفتنم نسبت به تو اندک بود و مرا محروم نکردی، و خطایم بزرگ گشت و رسوایم نساختی، و مرا در ارتکاب به گناه دیدی اما مشهورم ننمودی… تو را سپاس و شکر می‌گویم.

یا من خصّ نفسه بالسّموّ و الرفعة و أولیاؤه بعزّه یعتزّون [۱۱]

ای کسی که بلند مرتبت و رفعت را ویژه ی خود ساختی، و اولیایت به عزت تو گرامی گشته‌اند.

اللهم إنا نعلم أن هذا هو الحق من عندک فالعن من عارضه و استکبر و کذب به و کفر [۱۲]

بارلها! ما می‌دانیم این – امر ولایت علی (علیه السلام)- حق، و از جانب توست. پس لعن کن هر آنکه را با آن به مخالفت بر می‌خیزد، نخوت می‌ورزد، تکذیب می‌نماید و آن را می‌پوشاند.

اللهم إنی أسألک من عطائک بأهنیه و کل عطائک هنی‏ء [۱۳]

بارلها! از بخششت گوارا ترین را درخواست می‌کنم، در حالی که هر بخششی از جانب تو گواراست.

اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْکُو إِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنَا وَ غَیْبَةَ إِمَامِنَا وَ کَثْرَةَ عَدُوِّنَا وَ شِدَّةَ الْفِتَنِ بِنَا وَ تَظَاهُرَ الزَّمَانِ عَلَیْنَا فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَعِنَّا عَلَی ذَلِکَ بِفَتْحٍ مِنْکَ تُعَجِّلُهُ وَ بِضُرٍّ تَکْشِفُهُ وَ نَصْرٍ تُعِزُّهُ وَ سُلْطَانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ وَ رَحْمَةٍ مِنْکَ تُجَلِّلُنَاهَا وَ عَافِیَةٍ مِنْکَ تُلْبِسُنَاهَا بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ [۱۴]

خداوندا! به درگاهت شکوه می‌کنیم، از نبود پیامبرمان، ر اختفای اماممان، و زیادی دشمنانمان، سختی آزمایشمان، تفوق زمان برما. پس برمحمد و اهل بیتش درود فرست، و ما را به واسطه ی رحمتت یاری کن، با پیروزی ای که به زودی می‌فرستی، و رنجی که بر طرف می‌کنی، و یاری ای که به آن عزت می‌دهی، و سلطنتی که تفوق می‌بخشی، و نیز با رحمتی از جانبت که ما را به آن بزرگ می‌داری، سلامتی که بر ما می‌پوشانی، ای بخشنده ترین بخشندگان.

و اجعلنا هادین مهدیین غیر ضالین و لا مضلین سلما لأولیایک و حربا لأعدایک نحب من أطاعک و نعصی من خالفک [۱۵]

و (خداوندا!) ما را هدایت یافتگان هدایتگر، و نه گمراهان وگمراه کننده قرار ده، در حالی که تسلیم اولیای و ستیزه جوی با دشمنانت باشیم، هر که تو را اطاعت می‌کند دوست بداریم، و هر که با تو مخالفت می‌کند عصیان نماییم.

 

پی‌نوشت‌ها:

[۱] مفاتیح الجنان، زیارت امام رضا علیه السلام

[۲] جمال‏‌الأسبوع /۱۸۷، دعای شب جمعه

[۳] جمال‏‌الأسبوع /۱۹۰

[۴] همان

[۵] جمال‏‌الأسبوع/۱۹۹، دعاء آخر لیلة الجمعة

[۶]  همان

[۷] بحارالأنوار۹۹/۲۱، زیارت امام جواد (علیه السلام)

[۸] بحارالأنوار۹۷/۱۸۶، زیارة رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) من البعید

[۹] المقنعة /۴۷۶، باب وداع الأیمة (علیه السلام) بالبقیع

[۱۰] البلدالأمین /۲۵۵، دعای عرفه امام حسین(علیه السلام)

[۱۱] بحارالأنوار ۲۲۰/۹۵، أعمال خصوص یوم عرفة و لیلتها

[۱۲] بحارالأنوار۹۷/۳۶۴ زیارت أمیرالمؤمنین(علیه السلام) در روز غدیر

[۱۳] مصباح‌‏المتهجد/۷۶۲، دعاء یوم المباهلة

[۱۴] تهذیب‏‌الأحکام ۳/۱۱۰، دعاء أول یوم من شهر رمضان

[۱۵] جمال‏‌الأسبوع /۲۰۰

 

////فطرت