در سالروز تخریب بارگاه بقیع ـ ۳

عامل تخریب بقیع، برداشتهای ناصحیحی است که «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» از اسلام داشتند و ریشه اشتباهات آنها هم در عدم درک صحیح از معنای"شرک"بود.

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت (علیه السلام) ـ ابنا ـ «حجت‏الاسلام والمسلمین سید عباس سیدکریمی» مدیرکل پژوهش مجمع جهانی اهل‏بیت(علیه السلام) در سالروز تخریب قبور ائمه بقیع گفت:"قبرستان بقیع تا حدود ۸۰ سال پیش دارای بقعه‏هایی بوده و امام حسن مجتبی(علیه السلام) و دیگر ائمه، دارای گنبد و بارگاه بودند که عکس‌هایی هم از این حرم‏ها در اسناد و کتاب‏ها موجود است، تا اینکه وهابیان مسلط شدند و شروع به تخریب کردند. با این حال آثار دیوارها، هنوز تا امروز باقی است".

 

این استاد دروس عالی حوزه علمیه قم، با ذکر اینکه عامل تخریب بقیع، برداشتهای ناصحیحی است که «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» از اسلام داشتند و ریشه اشتباهات آنها هم در عدم درک صحیح از معنای"شرک"بود اضافه کرد: «آنها به خاطر عدم فهم و درک صحیح از معنای شرک در اسلام و قرآن، تصور می‏کردند که هرگونه حاجت خواستن و توسل جستن به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه و اهل‏بیت(علیه السلام) شرک است".

 

استاد سیدکریمی درباره معنای صحیح شرک گفت:"شرک این است که ما موجودی را مستقلاً در مقابل خداوند قرار دهیم و از او حاجت بخواهیم. این، بت‏پرستی و شرک است و قرآن این شرک را نفی کرده است؛ اما اگر ما معتقد باشیم که همه‏کاره خداست و خودِ خدا اجازه داده است که یک بنده، با اذن او، کاری برای دیگران انجام دهد این اشکالی ندارد".

 

مدیرکل پژوهش مجمع، مواردی مانند زنده کردن مردگان و شفا دادن بیماران و نابینایان به وسیله حضرت عیسی(علیه السلام) را را نمونه‏ای از اِعمال قدرت بندگان به اذن خداوند دانست و افزود:"ما باید فرق بگذاریم بین این که شخص دیگری را مستقلاً در برابر خداوند صاجب اراده بدانیم و بین اینکه خودِ خداوند اجازه‏ی‏ برآوردن حوایج دیگران را به بنده‏ی خاص خود داده باشد".

 

سیدکریمی در پاسخ به این سؤال که چرا افرادی به عنوان واسطه در حوایج مردم وجود داشته باشد گفت:"این می‌تواند دارای حکمت ها و مصالحی باشد. شاید یکی از این مصالح این باشد که خداوند می‏خواهد از این راه، مقام این موجود را بهتر معرفی کند تا مردم به او نزدیک شوند و با رفتن به سراغ پیامبر و امام، راه و چاه را بیابند. درست است که خداوند می‏تواند مستقیماً شفا دهد و برکت بفرستد ولی این کار را به وسیله این واسطه‏ها انجام می‏دهد تا اهدافی که گفتیم نیز برآورده شود. مگر خداوند نمی‏تواند مستقیماً از آسمان آب و باران بفرستد؟ ولی این کار را به وسیله واسطه‏هایی مانند آفتاب و ابر و باد انجام می‏دهد".

 

این استاد تفسیر حوزه ادامه داد:"خداوند متعال، جهان را بر پایه سلسله اسباب و مسببات قرار داده است. بنابراین به بندگان می‏فرماید بروید درب خانه پیامبر تا وی برایتان دعا کند ؛ «و لو أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوکَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا» (سوره نساء ـ آیه ۶۴). بنابراین خود خداوند، انسان‏ها را به طرف خانه پیامبر و خاندان او راهنمایی می‏کند. پس این مبنا که هر جا به سمت غیر خداوند رفتیم باعث شرک و بت‏پرستی می‏شود غلط است".

 

ایشان با اشاره به اینکه وهابیان بر پایه همین مبنای غلط، اکثریت مسلمان‏ها را مشرک می‏دانند تأکید کرد:"حتی نقل شده است که آنها معتقدند که هر کس از مسلمانان که قبل از ابن‏تیمیه از دنیا رفته، مشرک مرده است و باید در قبرستان غیر مسلمانان دفن شود!".

 

حجت‏الاسلام سیدکریمی به تحقیقات و مقالات و جوابیه‏های بسیاری که در این موارد نوشته شده است هم اشاره کرد و گفت:"خداوند به ما توفیق داد و توانستیم در این زمینه یک کتاب قرآنی به نام «شرک و بت‏پرستی در قرآن» به زبان فارسی بنویسیم که در مجمع جهانی اهل‏بیت(علیه السلام) هم تعریب شد ولی هنوز به چاپ نرسیده است. در این کتاب مفصلاً توضیح داده شده است که آن شرکی که بت‏پرستان دچار آن بودند و ۱۵۰۰ آیه در موردش داریم این بوده است که آنها موجوداتی را به غیر از خدا می‏پرستیدند و مستقل از خدا دارای تأثیر می‏دانستند".

 

وی ادامه داد:"بنابراین به نظر ما، هم تخریب بقیع به دست وهابیون غلط است، و هم مبنایی که به واسطه آن تخریب را پایه‏گذاری کردند. زمانی که خود خداوند فرموده است که «اهل‏بیت پیامبر، مقرّب من هستند و بروید درب خانه آنها، تا برایتان استغفار کنند» دلیلی برای این تفکرات باقی نمی‏ماند. به همین دلیل بود که قبل از ابن‏تیمیه، همه علما موافق تعظیم و تکریم در برابر قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و صالحان بودند. البته وهابیون پس از اینکه بقیع را تخریب کردند می‏خواستند قبر پیامبر را نیز خراب کنند ولی از مسلمانان سایر کشورها ترسیدند".

 

ایشان ابراز امیدواری کرد با فرسوده شدن این مبنا و تفکر غلط، مسلمانان، بقیع و مظاهر اسلامی آن را احیا کنند زیرا تعظیم این آثار، تعظیم پیامبر، تعظیم شعایر اسلامی و از نشانه‏های ایمان است.

 

حجت‏الاسلام والمسلمین سیدکریمی مدیرکل پژوهش مجمع جهانی اهل‏بیت(علیه السلام) سخن خود را با این توصیه پایان داد:"به عنوان حرف پایانی همه وهابیان را دعوت به مطالعه و دقت بیشتر در مفهوم شرک می‌کنم تا به اشتباه خود پی ببرند. آیا اینهمه مسلمان و علمای بزرگ شیعه و سنی که معتقد به تعظیم قبر پیامبر و اولیای الهی و بوسیدن آن بوده‏اند و آن را عبادت می‏دانستند به انحراف رفته‏اند یا این گروه کوچک وهابی منحرف هستند؟ امیدواریم ناآگاهان آگاه بشوند و از این حرکت‏های مذبوحانه دست بردارند".

 

نویسنده: محمد اسدیسایت ابنا