در سالروز تخریب بارگاه بقیع ـ ۲

«حجت الاسلام حمیدرضا غریب‏رضا» از فعالان فرهنگی در عرصه گفتگوی دینی و رابطه بین فرقه‏های اسلامی است. وی هم‏اکنون مدیریت"مؤسسه گفتگوی دینی"در قم را بر عهده دارد. آنچه در پی می‏آید مصاحبه کوتاه ابنا با ایشان در سالگرد تخریب قبور ایمه اطهار (ع) در بقیع است:

ابنا: امروز هشتم شوال، هشتاد و ششمین سالگرد تخریب قبور ایمه بقیع (علیهم السلام) توسط وهابیت و آل‏سعود است. به نظر شما دلیل این تخریب چه بود؟

 

حجت الاسلام غریب‏رضا: بسم الله الرحمن الرحیم. تخریب قبور ایمه بقیع زاییده یک اراده سیاسی از طرف خاندان آل سعود و انحراف فکری از سوی وهابیت بوده و هست. اگر به تاریخ آل سعود برگردیم مشاهده می‎کنیم که پیمانی بین «محمد بن عبدالوهاب» و «آل سعود» بسته شده است که طبق آن، حاکمیت عربستان سعودی را در بخش دینی محمد بن عبدالوهاب و پیروانش مدیریت می کنند و بخش های نظامی و مالی و حاکمیتی را آل سعود. تاکنون با وجود اختلافاتی که بین این دو خاندان وجود دارد هم چنان این پیمان بین دو خاندان محترم است و امور مالی، نظامی، سیاسی و اجتماعی عربستان توسط خاندان آل سعود و امور دینی، حج و... را خاندان آل الشیخ مدیریت می کنند.

 

ابنا: چرا تاکنون بنای جدیدی بر این قبور مطهر ساخته نشده است؟

 

حجت الاسلام غریب‏رضا: ما در دورانی هستیم که تشیع، رویکرد احیاگرانه دینی دارد و به عنوان رهبر بیدارگری اسلامی فعالیت می‏کند. این رویکرد مستلزم مبارزه جهانی و جهادی با قدرت‏های استکباری است و طبیعی است که هم‏پیمانان قدرت‏های استکباری، دشمنان شیعیان انقلابی و تمدن‏‎گرا می‏شوند. حکومت عربستان هم همیشه در مقابل ایران به عنوان پیشرو بیداری اسلامی پرونده‏هایی را به عنوان اهرم فشار باز نگه می دارد که داستان قبور ایمه از این پرونده هاست. هم‏پیمانی آل سعود با رژیم صهیونیستی و تمایل آنها به برقراری رابطه با صهیونیست‏ها باعث می‏شود همچنان قبور ایمه به همین صورت باقی بماند و شیعیان ایران، لبنان، عراق و کشورهای دیگر کماکان اذهان خود را معطوف به آن کرده و این عاملی جهت اختلاف فرق اسلامی باقی بماند.

 

بنابراین علاوه بر انگیزه‏های مذهبی و عقیدتی از سوی وهابیون، انگیزه‏های سیاسی هم باعث خراب نگه داشتن این قبرستان می شود. البته در عربستان و در میان وهابیون گروه های مذهبی ای وجود دارند که شدیدا مخالف ساختن بنا بر روی قبور ایمه هستند؛ ولی تمام امور در اختیار آل سعود است و اگر آل سعود اراده کند قادر به تعمیر قبور است و آل‏الشیخ هم به آن صورت قدرت مقابله ندارد، ولی به همان دلایل سیاسی ذکر شده این اراده وجود ندارد.

 

ابنا: وظیفه کنونی شیعیان در این زمینه چیست؟

 

حجت الاسلام غریب‏رضا: تعامل مذهبی با حفظ هویت مذهبی خودمان. یعنی در عین اینکه هویت اسلامی خود را حفظ می‏کنیم باید بیان کنیم که اهل‏بیت مدفون در بقیع (ع) چه سیره‏ای داشتند، چطور یک جریان سیاسی را اداره می‏کردند، شیوه مبارزه آنها چه بود، و چطور با حاکمیتی که مخالف خودشان بود رفتار می کردند.

 

منظور این است که تشیع، می‏تواند ظرفیت‏های انقلابی و سیاسی بسیاری را در سیره اهل‏بیت (ع) جستجو و کشف کند. پس از همه ظرفیت‏هایی که در مسأله بقیع هست می‏توان استفاده کرد. مثلاً مواضعی که مراجع در موقعیت‏های مختلف می‏گیرند قطعاً تاثیرگذار است البته به شرط این که هماهنگ و سنجیده یاشد.

 

ابنا: راهکار عملی شما برای حل این مساله چیست؟

 

حجت الاسلام غریب‏رضا: فرضا طرح این مساله که داستان قبور ایمه بقیع (ع) یک مساله صرفا شیعی نیست. فرق سنی مذهب دوستدار اهل‏بیت (ع) هم می‏توانند داعیه‏دار مسأله باشند. اتفاقاً خود این مثال می‏تواند یک عامل وحدت باشد. و یا مثال دیگر، پیشنهادی است که قبلا آیت الله مکارم شیرازی مطرح کردند که حرمین شریفین توسط افرادی از علمای مذاهب مختلف اداره شود نه فقط توسط یک گروه و فرقه خاص مذهبی. این مطلب هم علاوه جنبه‏های مفیدی که دارد یکی از عوامل وحدت نیز هست.

 

ابنا: ممنون که در این مصاحبه شرکت کردید.سایت ابنا