خطبه پیامبر اسلام در پایان ماه شعبان

خطبه‌ای از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل است که در آخرین روز ماه مبارک شعبان گفته شده و بر خیرات و برکات ماه رمضان تأکید و ضرورت بهره‌مندی از فرصتهای معنوی آن یادآوری شده است.
 

دعائم الاسلام:

عَن رَسولِ الله (صلی الله علیه و آله و سلم) أنَّهُ خَطَبَ النّاسَ آخِرَ یَومٍ مِن شَعبانَ، فَقالَ:

 

«أیُّهَا النّاسُ، إنَّهُ قَد أظَلَّکُم شَهرٌ عَظیمٌ، شَهرٌ مُبارَکٌ، شَهرٌ فیهِ لَیلَةٌ العَمَلُ فیها خَیرٌ مِنَ العَمَلِ فی ألفِ شَهرٍ. مَن تَقَرَّبَ فیهِ بِخَصلَةٍ مِن خِصالِ الخَیرِ کانَ کَمَن أدّی فَریضَةً فیما سِواهُ، و مَن أدّی فیهِ فَریضَةً کانَ کَمَن أدّی سَبعینَ فَریضَةً فیما سِواهُ.

 

و هُوَ شَهرُ الصَّبرِ؛ وَالصَّبرُ ثَوابُهُ الجَنَّةُ، و شَهرُ المُواساةِ، شَهرٌ یُزادُ فیهِ فی رِزقِ المُؤمِنِ؛ مَن فَطَّرَ فیهِ صایِما کانَ لَهُ مَغفِرَةٌ لِذُنوبِهِ و عِتقُ رَقَبَتِهِ مِنَ النّارِ، و کانَ لَهُ مِثلُ أجرِهِ مِن غَیرِ أن یَنقُصَ مِن أجرِهِ شَیءٌ.»

 

صاحب دعائم الاسلام نقل می‌کند: در آخرین روز شعبان، پیامبر خدا برای مردم خطبه خواند و فرمود:

 

«ای مردم! ماهی بزرگ بر شما سایه افکنده است، ماهی مبارک، ماهی که در آن شبی است که عمل در آن، بهتر از عمل در هزار ماه است. هر کس با کار نیکی از نیکی‏ها در آن به خداوند تقرب جوید، گویا واجبی را در ماه‏های دیگر ادا کرده است و هر کس واجبی را در آن انجام دهد، همچون کسی است که هفتاد واجب را در ماه‏های دیگر انجام داده است.

 

و آن، ماه صبر است و پاداش صبر، بهشت است. ماه مواسات(همدردی) است و ماهی است که روزیِ مؤمن در آن افزوده می‏شود. هر کس روزه‏داری را در آن افطار دهد، پاداشش آمرزش گناهانش و آزادی‏اش از آتش است و برای او به اندازه آن [روزه‏دار]، پاداش است، بی آن که از اجر او چیزی کاسته شود.»سایت ابنا