حلول ماه صفر المظفر

شیعیان و محبان اهل بیت(ع)، ماه صفر را همانند ماه محرم از ایام سوگواری و عزاداری می دانند
ماه صفر، دومین ماه سال قمری است، که پس از ماه محرم‏ الحرام و پیش از ماه ربیع‏الاوّل قرار گرفته است. 
ابن عساکر درباره علل نام گذاری ماه های قمری از جمله محرم و صفر گفت: إنّما سُمّی المحرم لأن القتال حرم فیه، و صفر لأن العرب کانت تنزل فیه بلادا یقال صفر و... ؛ ماه محرم، بدین جهت محرم خوانده شده است که جنگ و درگیری در آن حرام گردید و ماه صفر از آن جهت صفر گفته شده است که عرب ها در این ماه بر مکان هایی فرود می آمدند که به آن ها"صفر"گفته می شد. و واژه صفر، در برخی از واژه‏نامه ها به معنای تهی و خالی نیز آمده است. هم چنین به معنای گرسنگی، یرقان و زردی چهره نیز تفسیر گردید. 
ممکن است علت نام گذاری آن به تهی و خالی از آن جهت باشد که عرب های عصر جاهلیت پس از تحمل سه ماه متوالی حرام (ذی قعده، ذی حجه و محرم) و خویشتن داری اجباری از قتل، غارت و چپاول گری، با آغاز ماه صفر اقدام به جنگ و خون ریزی یکدیگر می کردند و روستانشینان و ساکنان کم جمعیت بادیه ها و واحه ها از ترس هجوم آنان، اسباب و اثاثیه خویش را جمع کرده و به جاهای امن تر کوچ می کردند و روستاها و بادیه های خود را ناچاراْ ترک و خالی می کردند.
گرچه عرب های جزیره العرب در عصر جاهلیت، برخلاف سنت ابراهیمی، در برخی از سال ها حرمت ماه محرم را شکسته و آن را برای قتل و غارت مباح کرده و به جای آن، ماه صفر را ماه حرام قرار می دادند، ولیکن پس از ظهور اسلام، چهار ماه حرام همانند سنت ابراهیمی در ماه های رجب، ذی قعده، ذی حجه و محرم منحصر گردید و ماه صفر در بین آن ها قرارنگرفت.
شیعیان و محبان اهل بیت(ع)، ماه صفر را همانند ماه محرم از ایام سوگواری و عزاداری می دانند. زیرا در آغاز این ماه، سپاهیان بی نضاکت یزید بن معاویه، خانواده بی پناه امام حسین(ع) و بازماندگان دشت کربلا را به حالت اسیری وارد سرزمین شام نموده و آنان را در فشار روحی و روانی قرار دادند و از هر جهت زمینه آزار و اذیتشان را فراهم کردند. به طوری که یکی از کودکان خردسال امام حسین(ع)، به نام حضرت رقیه(س) بر اثر تحقیر و توهین روز افزون دشمن و سختی سفر توان فرسا و اندوه بی پایان از دست دادن پدر و سایر کسان و نزدیکان خویش در کربلا، مظلومانه و غریبانه در خرابه های شام بدرود حیات گفت و غم بازماندگان کربلا را تشدید نمود. هم چنین بیستم این ماه مصادف با اربعین شهادت امام حسین(ع) و یارانش در کربلا است. علاوه بر آن، رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت جانگداز امام حسن مجتبی(ع) در بیست و هشتم و شهادت امام رضا(ع) در آخرین روز این ماه قرار گرفته است. 
بنابراین، سراسر این ماه برای محبان اهل بیت(ع)، ایام حزن و اندوه و عزاداری و سوگواری است. 
در برخی از منابع آمده است که ماه صفر، معروف به نحوست می باشد ولی صحت این گفتار چندان روشن و بی خدشه نیست. 

محدث جلیل القدر، آیه الله شیخ عباس قمی(ره (در این باره گفت: بدان که این ماه (صفر) معروف به نحوست است و شاید سبب آن، واقع شدن وفات رسول خدا(ص) است درآن، هم چنان که نحوست دوشنبه به این سبب است و یا به جهت آن است که این ماه، بعد از سه ماه حرام (ذی قعده، ذی حجه ومحرم (واقع شده که در آن سه ماه، حرب و قتال نبوده و در این ماه شروع به قتال می نمودند و خانه و منازل از اهلش خالی می شد و این هم یک سبب است در وجه تسمیه آن به"صفر". 
به هرحال، از برای رفع نحوست، هیچ چیزی بهتر از تصدقات و ادعیه و استعاذات وارده نیست و اگر کسی خواهد محفوظ بماند از بلاهای نازله در این ماه، در هر روز ده مرتبه بخواند این دعایی را که محدث فیض(روح الله روحه (در خلاصة الاذکار ذکر فرمود: یا شدید القوی، و یا شدید المحال، یا عزیز، یا عزیز، ذلت بعظمتک جمیع خلقک، فاکفنی شّر خلقک، یا محسن، یا مجمل، یا منعم، یا مفضل، یا لا اله الاّ انت، سبحانک انی کنت من الظالمین، فاستجبنا له و نجیناه من الغم، و کذالک ننجی المؤمنین، و صلی الله علی محمد و آله الطّیبین الطّاهرین. 

پایگاه اطلاع رسانی حج

 شیعه نیوز