به گزارش «شیعه نیوز»، بیشتر از ۱۰ سال است که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در نیویورک، با استناد به اسنادی ۱۶۰ صفحه ای به زبان انگلیسی، اعلام کرده امیر المومنین (علیه السلام) عادل ترین حاکم تاریخ بشر است. 

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۲ نامه امیر المومنین (علیه السلام) به مالک اشتر را به عنوان معتبرترین سند عدالت گستر در تاریخ بشر به ثبت رسانده است، نامه ای که تعجب و شگفتی کارشناسان حقوق بشر این سازمان را برانگیخت و باعث اقرار آنها به مقام والای امیرالمومنین (علیه السلام) شد. 

نویسنده شیعی مذهب"ولاء الصفار"در مقاله ای ضمن پرداختن به بخش‌های کوتاهی از شخصیت امیر المومنین (علیه السلام) در نوشته ی خود به نحوی بر جریان شناخت ناکافی از این شخصیت بلند مرتبه تاریخ در جامعه امروز و به عنوان مثال کشور عراق اعتراض می‌کند. 

در این مقاله آمده است: اکنون سالها از رای گیری سازمان ملل پیرامون این خطاب امام علی علیه السلام به مالک می‌گذرد آنجا که می‌فرماید: ای مالک مردم بر دو دسته اند،دسته ای برادر دینی تو هستند و دسته ای دیگر در آفرینش با تو همانند، سخنی که با قاطعیت تصویب شد و به عنوان یکی از مراجع قانون گذاری شناخته شد. 

وی می‌افزاید: مدت زیادی نمی‌گذرد که از استادی که به تازگی به چین سفر کرده بود شنیدم من در چین میهمان شخصی شدم که یک سازمان اجتماعی در آنجا داشت، روزی در حال گذشتن از خیابانی در این کشور بودیم به ساختمانی بلند و با عظمت و نوشته آن اشاره کرد، از وی پرسیدم این نوشته به زبان چینی چیست؟ وی گفت این نوشته از یک شخصیت عربی است که مردم اینجا آن را به عنوان شعاری در زندگی شان برگزیده اند و به کار گرفته اند، از او پرسیدم نام این مرد چیست؟ گفت او به علی بن ابی طالب معروف است و جمله نوشته شده این است: اگر فقر به شکل انسانی بر من مجسم می‌شد او را به قتل می‌رساندم. 

اگر یکی از ما کتابخانه کنگره آمریکا در واشنگتن را جستجو کنیم با کتاب میشل هاملتون با عنوان LOS HISTORY روبرو خواهیم شد، کتابی که اعجاب این نویسنده را از شخصیت امیر المومنین (علیه السلام) نشان میدهد؛ اعجابی که آنرا را در میان نویسندگان و متفکران غیر مسلمان کم مشاهده نکرده ایم. 

اما زمانی که به عنوان مثال از یک دانش آموز مسلمان و شیعه مقطع متوسطه در مورد امیر المومنین (علیه السلام) سوال می‌شود اطلاعات وی از چند جمله تجاوز نمی‌کند. آیا شایسته نیست امامی که بیشتراز ۱۱۰ آیه قرآن در منزلت وی نازل شده است صفحاتی بیشتر در تاریخ را به خود اختصاص دهد؛ تا منبع الهام درس‌های بیشتر و مصداق حقیقی تعالیم خداوند باشد.شیعه نیوز