جواب امام علی علیه السلام و جواب عمر

فتح مکه در بیستم ماه مبارک رمضان در سال ۸ ﻫ واقع شد. در این فتح بزرگ تعداد مسلمانان ۱۲ هزار نفر، و شهدا ۲ نفر بودند. علت شهادت آن دو این بود که همراه لشکر نبودند و از آخر مکه وارد شده بودند، و لذا مورد هجوم قرار گرفته شهید شدند(۱).
در این روز امیرالمؤمنین علیه السلام به امر مبارک خاتم الانبیاء صلی الله علیه وآله،برای شکستن بتهایی که در کعبه بود،پای مبارک خود را بر کتف شریف اشرف مخلو قات نهاد(۲).
مجلسی رحمه الله از تاریخ طبری نقل می‌فرماید: هنگامی که پیامبر صلی الله علیه وآله نظر مبارکش بر این قرار گرفت که به طرف مکه حرکت کند، عمر را طلبید وبه او فرمود: به مکه برو و اشراف قریش را از حال ما با خبر کن. عمر گفت: من بر جانم از اشراف قریش می‌ترسم!(۳)] (۴)
حال شما مقایسه کنید جواب عمر را با جواب امام علی علیه السلام هنگام هجرت رسول خدا صلی الله علیه وآله از مکه به مدینه و درخواست خوابیدن به جای ایشان، در آن وضعیت خطر ناک که تصمیم به کشتن پیامبر صلی الله علیه وآله گرفته شده بود.(۵)
[... پیغمبر به فرمان خدا،علی علیه السلام را برای این‏کار انتخاب کرد و به او فرمود:تو باید امشب در بستر من بجای‏من بخوابی و پارچه مخصوص و روپوشی را که من معمولا برسر میکشم تو آنرا بر سر کشی. 
در روایات آمده که وقتی رسولخدا صلی الله علیه و آله‏جریان را به علی گزارش داد و به او فرمود:تو امشب باید دربستر من بخوابی تا من از شهر مکه خارج شوم تنها سیوالی که‏علی علیه السلام از رسولخدا کرد این بود که پرسید: 
-اگر من اینکار را بکنم جان شما سالم می‏ماند؟ رسولخدا صلی الله علیه و آله فرمود:آری. 
علی علیه السلام سخنی دیگر نگفت و لبخندی زد-که‏کنایه از کمال رضایت او بود-و بدنبال انجام ماموریت رفت ودیگر از سرنوشت‏خود سیوالی نکرد که آیا من در چه وضعی قرارخواهم گرفت و به سر من چه خواهد آمد.](۵)
 

(۱): مسارالشیعه: ص۹. العدد القویه:ص۲۱۸. مصباح کفعمی:ج۲ص۵۹۹.
بحار الانوار:ج۲۰ص۱۱۱-۱۴۳،ج۲۱ص۱۴۳،ج۹۷ ص۱۶۸. 
سیره ابن هشام:ج۴ص ۸۰. تقویم المحسنین:ص۱۲. 
(۲): توضیح المقاصد:ص۲۳. 
مصباح کفعمی:ج۲ص۵۹۹.بحارالانوار:ج۹۷ص۳۸۴.فیض العلام:ص۴۲. 
(۳): بحارالانوار: ج۳۵ص۲۸۷.
(۴): کتاب"تقویم شیعه"/عبدالحسین نیشابوری/ص:۲۳۹-۲۴۰/قم: انتشارات دلیل ما
(۵):کتاب"درسهای از تاریخ تحلیلی اسلام"/جلد ۴/ فصل هفتم/ بخشهای "و اما اصل داستان" و"رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)علی علیه السلام را دستور داد در جای او بخوابد"/حجة الاسلام و المسلمین رسولی محلاتی /انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی /با همکاری: ماهنامه پاسدار اسلام 

برای مطلب فوق از آدرس اینترنتی زیر استفاده شده است:
http://www.hawzah.net/Per/K/Tar-Tahl/Tar-Tahl۴/Index.htm


 سایت حوزه