رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) در تمامی صفات حسنه بر همه خلایق برتری داشت تا آنجا که حبیب خداوند شد. ایشان کاری را انجام داد که هیچ کدام از صد و بیست هزار پیامبر قبلی نتوانسته بودند آن را عملی کنند وی یک امت کامل را به عبادت خداوند فراخواند و موفق شد.

 

همه پیامبران و فرستادگان خداوند به سوی قوم خود فرستاده شدند اما حتی خویشاوندان آنها نیز به رسالتشان ایمان نمی‌آوردند و در نتیجه دچار عذاب می‏شدند. نمونه آن قوم نوح ثمود لوط شعیب و دیگر اقوام مشابه هستند.

 

حضرت نوح(علیه السلام) نهصد و پنجاه سال در میان قوم خود زندگی و تبلیغ کرد اما تعدادی انگشت شمار به وی ایمان آوردند خداوند می‌فرماید:"ولقد أرسلنا نوحاً الی قومه فلبث فیهم ألف سنة إلا خمسین عاماً فأخذهم الطوفان وهم ظالمون"(۱) یعنی:"وهمانا نوح را به سوی قومش فرستادیم پس هزار سال الاّ پنجاه سال در میانشان درنگ کرد آن گاه طوفان آنها [را فرا] گرفت در حالی که آنان ستمکار بودند."

 

حضرت ابراهیم(علیه السلام) نیز موفق نشد قومش را ـ جز اندکی ـ هدایت کند و آنها را رها و از عراق به شام هجرت کرد.

 

حضرت موسی(علیه السلام) به سوی بنی اسراییل فرستاده شد کسانی که در اصل خدا را می‌پرستیدند اما تحریفات دینشان را تخریب نموده بود و موسی(علیه السلام) رفت تا آنان را از ظلم فرعون نجات دهد. اما ناسپاسی و نافرمانی قومش ضرب المثل خاص و عام شد.

 

حضرت عیسی(علیه السلام) نیز به سوی بنی اسراییل فرستاده شد آنهم در زمانی که مانند زمان موسی(علیه السلام) تحریفات دینشان را فرا گرفته و ظلم و فساد همه جا بیداد میکرد و عیسی(علیه السلام) آمد تا آنها را به راه راست هدایت کند. اما خواستند که وی را بر صلیب کشند.

 

فاصله‌های زمانی میان پیامبران و فرستادگان زیاد نبود و از چند دهه تجاوز نمی‌کرد"ثم أرسلنا رسلنا تتری کل ما جاء أمة رسولها کذبوه فأتبعنا بعضهم بعضا وجعلناهم أحادیث فبعداً لقوم لا یؤمنون"(۲) یعنی:"پس آنگاه پیغمبرانی پی در پی بر خلق گسیل داشتیم و هر قومی که رسولی بر آنها آمد تکذیبش کردند ما نیز یکی پس از دیگری به سر نوشت قبلی ها دچار نموده سرگذشتی برای دیگران کردیم که قوم بی ایمان از رحمت خدا دور باد".

 

اما فاصله زمانی که میان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و رسول قبلی اش عیسی(علیه السلام) واقع شد زمانی طولانی ـ حوالی پانصد و هفتاد سال ـ طول کشید فاصله ای که طی آن جامعه به صورت اساسی و ریشه ای به سمت شرک و عبادت بت ها پیش رفت همانطور که در قرآن آمده است:"یا أهل الکتاب قد جاءکم رسولنا یبین لکم علی فترة من الرسل أن تقولوا ما جاءنا من بشیر ولا نذیر فقد جاءکم بشیر ونذیر والله علی کل شیء قدیر"(۳) یعنی:"ای اهل کتاب! همانا رسول ما پس از فترتی از رسولان به سوی شما آمده است در حالی که [حقایق را] برای شما بیان می‌کند تا نگویید: بشارت دهنده و اخطار کننده ای برای ما نیامد. بی تردید بشارت دهنده و اخطار کننده ای برای شما آمده است. و خدا بر هر چیزی تواناست".

 

حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) پیامبری بود که به سوی قومی بت پرست و مشرک فرستاده شد قومی که جاهل ترین عقب مانده ترین متفرق ترین و سست ترین اقوام بود. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) همه آزار و اذیت این قوم را تحمل کرد و فراتر از توان خود را برای هدایت این قوم صرف نمود تا آنجا که خداوند می‌فرماید:"طه ما أنزلنا علیک القرأن لتشقی"(۴) یعنی:"قرآن را بر تو نازل نکردیم تا به رنج افتی" و خود رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید:"ما أوذی نبی مثل ما أوذیت"(۵) یعنی:"هیچ پیامبری به اندازه من آزار و اذیت ندید".

 

پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آنها را به راه راست هدایت نمود و از آنها امتی ساخت که در طول صدها سال در همه زمینه ها پیشرو و هادی بشریت شدند.

 

اما پاداش این تلاش و فداکاری بزرگ رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) و انتقال این قوم از عالم جهل انحطاط عذاب و عقب ماندگی به جهان علم ترقی و سعادت چیزی جز جفا و ستم نبود نه تنها جفا بلکه با پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به دشمنی برخاستند و اهل و یارانش را شکنجه دادند آواره کردند و کشتند به نحوی که در تاریخ هیچ امتی مانند آنها یافت نمی‌شود که به این شکل با خانواده و حواریون پیامبرش رفتار کرده باشد آنهم در جایی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در قبال مزد رسالت خود فقط مودت اهل بیتش(علیه السلام) را خواسته بود"قل لا أسیلکم علیه أجرا إلا المودة فی القربی"(۶).

 

این امت هنوز زمان زیادی از رحلت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) نگذشته بود که حقوق اهل بیتش را غصب کردند و به خانه دخترش صدیقه کبری(سلام الله علیها) هجوم بردند و در منزل او را آتش زده و پهلوی حضرت را شکستند ضربه ای که باعث شهادت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) شد آنهم فاطمه ای که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در موردش می‌فرمود:"من عرف هذه فقد عرفها ومن لم یعرفها فهی فاطمة بنت محمد وهی بضعة منی وهی قلبی وهی روحی التی بین جنبی من أذاها فقد أذانی ومن أذانی فقد أذی الله"(۷) یعنی:"هر کس وی (فاطمه) را نمی‌شناسد بداند این دختر فاطمه دختر محمد است فاطمه پاره تن من قلب من و روح و جان من است هر کس فاطمه را آزاد دهد مرا آزار داده و هرکس مرا آزاد دهد خدا را نارحت کرده است".

 

بسیاری احادیث دیگر در این مورد وجود دارد. خود اهل بیت(علیه السلام) می‌فرمایند:"ما منا إلا مقتول أو مسموم"(۸) یعنی:"هیچکدام از ما نیست جز اینکه کشته و یا اینکه مسموم شده است."

 

این امت در برخورد با اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و دشمنی با آنها نهایت تلاش خود را به کار بردند گویا سفارش پیامبر این بوده است!

 

اینک نیز برخی از منحرفان از اسلام حقیقی که دستشان به اهل بیت و اتباع پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نمی‌رسد به سوی تخریب قبرهای آن گرامیان شتافته اند. دوستداران اهل بیت(علیه السلام) نیز از شر این قوم در امان نماندند و مصیبت ها و دردهایی که محبان اهل بیت(علیه السلام) این روزها شاهد آن هستند چیزی جز امتداد همان جفا و دشمنی این قوم نیست.

 

ای رسول خدا! تو چقدر بزرگ بودی که جاهل ترین و ضعیف ترین اقوم را به داناترین و قوی ترین آنها تبدیل کردی...

 

و ای امت! شما چه ستمکار بودید که به پیامبری که هدایتتان کرده بود پشت کردید و به دشمنی با اهل بیتش برخاستید...

 

بقلم:خضیر العواد ترجمه: زهره غلامی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

۱. سورة العنکبوت ـ ۱۴

۲. سورة المؤمنون ـ ۴۴

۳. سورة المایدة ـ ۱۹

۴. سورة طه ـ ۱۲

۵. مناقب آل أبی طالب ـ ج۳ ـ ص۲۴۷ و کشف الغمة ـ ج۲ ـ ص ۵۳۷

۶. سورة الشوری ـ ۲۳

۷. نور الأبصار للشبلنجی ـ ص۵۲

۸. کفایة الأثر للخزاز القمی ـ ص ۱۶۲ و منهاج الصالحین للشیخ وحید الخراسانی ـ ج۱ ـ ص۳۴۱ابنا