محبت امام حسین (علیه السلام) در قلب پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)

عمران بن حصین می‏‌گوید: روزی پیامبر اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم به من فرمودند: «ای عمران هر چیزی در دل جایگاهی دارد، اما هیچ چیز همانند این دو جوان (امام حسن و امام حسین علیه‏ما السلام) در قلب من از منزلت برتر و بیشتری برخوردار نیست». عمران می‏‌گوید: عرض کردم یا رسول اللّه چه چیزی موجب شده است که این همه آن‏ دو بزرگوار را دوست می‏‌دارید؟ حضرت فرمودند: «ای عمران! آنچه بر تو پوشیده است بسیار بیشتر از آنی است که به آن اطلاع پیدا کرده‏‌ای، خداوند متعال به من دستور داده است که این دو را دوست داشته باشم».

امام حسین علیه‏ السلام، عروة الوثقای الهی

امام باقر علیه‌‏السلام از رسول خدا صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم نقل می‏کنند که آن حضرت فرمودند: «هرکس بخواهد به عروة الوثقی ـ که خداوند متعال در قرآن فرموده است که هرگز گسسته نمی‏‌شود ـ چنگ بزند باید علی و فاطمه و حسن و حسین علیه‏م‌السلام را دوست بدارد؛ زیرا خداوند متعال در عرش عظمت و جلال خود آنها را دوست می‏‌دارد».

حسین علیه ‏السلام، مشعل هدایت و کشتی نجات

نقل شده است که روزی پیامبر اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم به امام حسین علیه‏ السلام که از در وارد شدند فرمودند: «خوش آمدی ای زینت آسمان‏‌ها و زمین!» یکی از حاضران به نام اُبیّ بن کعب [با تعجب] عرض کرد: یا رسول‏ اللّه، آیا جز شما کسی دیگر هم زینت آسمان‏‌ها و زمین محسوب می‏‌شود؟ رسول خدا صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم فرمودند: «ای ابیّ بن کعب، سوگند به آن‏که مرا به حقّ به پیامبری مبعوث کرد، همانا حسین بن علی علیه‏ما السلام در آسمان‏‌ها از روی زمین بیشتر شناخته شده است. نام او در عرش الهی این گونه نوشته شده‏ است: اِنّ الحُسینَ مِصباحُ الهُدی و سفینةُ النّجاة؛ همانا حسین مشعل هدایت و کشتی نجات است».

امام حسین (علیه السلام)، امانت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

وقتی مردم به منظور بیعت با علی بن ابیطالب علیه ‏السلام به آن حضرت مراجعه کردند، آن حضرت از جمله کارهایی که انجام دادند این بود که امام حسن و امام حسین علیه‏ما السلام را در بر گرفته رو به طرف مردم کردند و فرمودند: «ای مردم شاهد باشید و گواهی بدهید که این دو، فرزندان پیامبرند و ودیعه‏‌هایی هستند که آن‏ حضرت آنها را در بین شما به جای نهادند و از شما خواسته‏‌اند که آنها را حفظ کنید. اینک من نیز این دو را به عنوان امانت به شما می‏‌سپارم. از آنها به طور کامل مراقبت کنید و بدانید که پیامبر اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم در روز قیامت از شما درباره حفظ این دو ودیعه‏اش پرسش و بازخواست خواهد کرد».

امام حسین علیه ‏السلام، سرور و سیّد جوانان بهشت

علمای شیعه و سنی در چندین مورد از جابر بن عبد الله انصاری روایت کرده‌‏اند که می‏‌گوید: من بارها از پیامبر اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم درباره حسین بن علی علیه‏السلام شنیدم که می‏‌فرمودند: «کسی که دوست دارد به سرور جوانان اهل بهشت نگاه کند و او را بشناسد به حسین بن علی علیه ‏السلام نگاه کند.» و در روایت دیگر از پیامبر خدا صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم روایت شده است که: «الحَسَنُ و الحُسَیْنُ سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ؛ حسن و حسین علیه‏ما السلام سروران جوانان اهل بهشتند».

گل‏‌های باغ نبوّت

ابو ایّوب انصاری می‏گوید: روزی به خدمت رسول اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم رسیدم. دیدم امام حسن علیه‏ السلام و امام حسین علیه‏ السلام در کنار آن حضرت مشغول بازی‏‌اند و پیامبر اکرم صلی‏‌الله‏‌علیه‏‌و‏آله‏‌وسلم با تمام وجود به آن‏ دو محبت می‏‌کنند و آنها را در آغوش می‏‌گیرند. عرض کردم: یا رسول اللّه! آیا آن دو بزرگوار را دوست داری؟ حضرت فرمودند: «چگونه آنها را دوست نداشته باشم، در حالی که این دو گُل‏‌های من‌اند و من آنها را می‏‌بویم و از رایحه‏‌های آن دو بهره‏‌مند می‏‌شوم.» و در روایت دیگر آمده که حضرت فرمودند: «این دو، دو گل من در دنیا هستند. هرکس مرا دوست می‏‌دارد این دو را نیز باید دوست بدارد».

 

//شیعه آنلاین