ثواب گریه کردن برای امام حسین (علیه السلام)

یکی از روایاتی که در زمینه ی ثواب گریه بر حسین (علیه السلام) نقل شده است روایت ریّان بن شبیب از حضرت ثامن الائمه امام رضا (علیه السلام)است، که به این شرح می‌باشد: 
روز اول محرم خدمت امام رضا(علیه السلام) رسیدم فرمود: ای پسر شبیب، روزه داری؟ عرض کردم نه. پس امام گفت: بدرستیکه این روز، روزی است که زکریّا پروردگارش را خواند و گفت: پروردگارا فرزند پاکیزه ای به من عطا کن که تو شنونده دعایی. 
پس خدا دعایش را اجابت فرمود و به امر پروردگار فرشته ها زکریّا را که در محراب عبادت ایستاده بود مخاطب قرار داده و گفتند که خدا ترا مژده می‌دهد به یحیی. 
پس کسی که روزه بدارد این روز و سپس دعا کند خدا دعایش را مستجاب می‌فرماید چنانکه دعای زکریّا (علیه السلام) را مستجاب فرمود. 
سپس فرمود: پسر شبیب. بدرستیکه محرم ماهی است که اعراب جاهلیّت بخاطر احترامش ظلم و ستم و کشت و کشتار را در آن ماه حرام کرده بودند و این امّت با اینکه به حرمت این ماه آشنایی داشت معهذا احترام پیامبر خود را رعایت نکرد و در این ماه فرزندان پیامبر خود را کشتند و زنانشان را اسیر نمودند و اموالشان را غارت کردند پس خدا هرگز آنها را نیامرزد. 
پسر شبیب، اگر می‌خواهی برای چیزی گریه کنی پس برای حسین بن علی بن ابیطالب (علیه السلام) گریه کن که او را ذبح کردند همانطور که گوسفند را ذبح می‌کنند و از اهلبیت او هم هیجده نفر را با او به شهادت رساندند که در روی زمین مثل و مانند نداشتند، و به تحقیق هفت آسمان و زمین برای شهادت آن حضرت گریه کردند، و چهار هزار فرشته برای یاری او از آسمان فرود آمدند، امّا وقتی رسیدند که حسین (علیه السلام) کشته شده بود لذا این فرشتگان پریشان مو و گرد آلود اطراف قبر حسین معتکفند تا قایم ما قیام کند آنگاه او را یاری خواهند کرد و شعار آنها یا لثارات الحسین است (ای انتقام گیرندگان خون حسین). 
پسر شبیب، پدرم برایم حدیث فرمود از پدرش، از جدّش که وقتی جدّم حسین به شهادت رسید از آسمان خون و خاک سرخ بارید. 
پسر شبیب، اگر برای حسین چنان گریه کنی که اشکهایت بر گونه‌هایت جاری شود خداوند همه ی گناهان کوچک و بزرگ ترا می‌آمرزد؛ اندک باشد یا بسیار. 
پسر شبییب، اگر ترا خوشحال می‌کند که به هنگام ملاقات با خدا گناهی نداشته باشی پس حسین علیه السلام را زیارت کن، پسر شبیب، اگر می‌خواهی در غرفه‌های بهشتی با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) باشی بر قاتلان حسین لعنت فرست. 
پسر شبیب، اگر می‌خواهی ثواب شهدای کربلا نصیبت شود هنگامی که یاد شهدای کربلا را می‌کنی بگو: کاش من هم با آنها بودم و از فوز و سعادت بزرگ بهره مند می‌شدم. 
پسر شبیب اگر می‌خواهی که در بهشت با ما باشی در بالاترین درجه ها و مرتبه ها پس به حزن و اندوه ما محزون و اندوهناک باش و به خوشحالی و شادی ما شاد و خوشحال، و ولایت و دوستی ما را بپذیر، که اگر مردی سنگی را دوست خود گیرد و به او تولیّ جوید خدا در روز قیامت او را با سنگ محشور فرماید.


منبع: بحارالانوار، ص ۲۸۵ نفس المهموم، ص ۲۶


 سایت شیعه نیوز