آفتاب سوزان، با سنگ‌دلی تمام بر چهره‌ی رنجور شهر می‌‏تابد. هوای دلگیر و غیرقابل تحملی، فضای دم‌کرده‌ی شهر را پر کرده است. مردم، مدت‌هاست صدای چک‌چک باران را نشنیده‏‌اند. همه جا خشک و آفتاب خورده است. رودخانه خشک شهر، سینه عریانش را در امتداد شهر گسترانیده و انبوه درختچه‏‌ها، علف‏زارها و نیزارهای اطرافش، پژمرده و بی‏‌طراوت و از نفس افتاده به نظر می‏‌رسند. از گاو و گوسفندان مردم که نپرس! لاغر و رنجور؛ در اسارت لشکر عطش‌اند. همین طور حیوانات صحرا و مرغان هوا که همه تشنه و افسرده‏‌اند. زمین و زمان در چنگ آفتاب است. هیولای مرگ، در آسمان شهر به پرواز آمده.

انسان‏‌ها نیز در وضعیت بدتری به سر می‏‌برند. آنها برای رهایی از عفریت مرگ و نجات از کابوس خشک‌سالی، دست به هر کاری زده‏‌اند؛ در فرجام تکاپوهای بی‏‌حاصل، ناگزیر، روانه‌ی دربارِ عباسی می‏‌شوند و مشکل خود را با خلیفه در میان می‏‌گذارند. خلیفه، بزرگان شهر را فرا می‏‌خواند و با آن‌ها به مشورت می‏‌پردازد. بعد از ساعت‏‌ها شور و مشورت، بهترین راه نجات را، «خواندن نماز باران» می‏‌یابند...

زن و مرد، پیر و جوان، کوچک و بزرگ، در حالی که روزه‏‌دار هستند، به سوی خارج شهر ره‌سپار می‏‌شوند. عشق و امید، در چهره‏‌های رنجور و آفتاب‏ زده‏‌شان نهفته است. ورد زبان‌شان ذکر و دعا است. جز نزول باران، خواسته‌ی دیگری ندارند. خیلی زود، صف‏‌ها بسته می‏‌شود. از صف‌های طولانی و پشت سر هم نمازگزاران، صحنه‌ای جالب و به یادماندنی به وجود می‏‌آید. همهمه‌ی التماس‏‌آمیز، فضای بیابان را پر کرده است. طولی نمی‏‌کشد که نماز به پایان می‏‌رسد. چشم‏‌های امیدوار به آسمان دوخته می‏‌شوند. آفتاب هم‌چنان می‏‌تابد و گرمای نفس‏‌گیرش زمین و زمان را آتش‌گون ساخته است. کم‏‌کم یأس و ناامیدی دل‌ها را پر می‌کنند و بر اضطراب و افسردگی ‏نمازگزاران افزوده می‏‌شود؛ هر یک در کمال غم، بیابان را ترک می‏‌کنند.

روز دوم و سوم نیز مراسم نماز، با همان کیفیت و شکوه ادامه می‏‌یابد؛ ولی ابرهای باران‏‌زا، همچنان نایاب و رؤیایی، و تنها در عالم ذهن آنان باقی می‏‌ماند و حسرت چند قطره اشکِ آسمان، دل‏‌های‌شان را به درد می‏‌آورد!

«جاثلیق»، بزرگ اسقف‌های مسیحی، رو به راهبان مسیحی می‏‌کند و با لحن غرورآمیزی می‏‌گوید:

ـ سه روز است که مسلمانان به صحرا رفته‏‌اند و با ادای نماز، از خدا خواسته‏‌اند تا باران رحمتش را نازل سازد؛ اما هنوز باران نیامده است. اگر آنان بر حق بودند، حتماً تا اکنون باران آمده بود؛ امروز نوبت ماست تا حقانیت خود را به آنان نشان دهیم.

سخنانش که تمام می‏‌شود، راه می‏افتد. راهبان و سایر مسیحیان نیز از دنبالش گام برمی‏‌دارند و لحظاتی بعد، ناقوس عبادت به طنین در می‏‌آید و آنان طبق شیوه‌ی خویش به نماز و عبادت می‏‌پردازند و از خداوند، طلب باران می‏‌کنند. طولی نمی‏‌کشد که ابرهای تیره و باران‏‌آور، کران تا کران آسمان را فرا می‏‌گیرند و قطره‏‌های بارانِ درشت و پُرآب، از دل آسمانِ گرم و دم‌کرده‌ی سامرا فرو می‏‌ریزند.

صحنه، صحنه‌ی عجیبی است! مثل این که معجزه‌ی بزرگی رخ داده است. گویی برگ برنده به دست‌شان افتاده، مسیحیان را شادی و شادابی فرا می‏‌گیرد و به پاس این موفقیت بزرگ، به یکدیگر دست می‏‌دهند و حقانیت خویش را به رخ مسلمانان می‏‌کشند. مسلمانان نیز با دیدن آن همه باران، به تحسین آنان می‌‏پردازند و به دین و آیین آنها متمایل می‏‌شوند. راهبان مسیحی برای جلب توجه بیشتر مسلمانان و تسخیر قلب‏‌های آنان، روز بعد نیز مراسم ویژه‌ی عبادی خود را در دامن صحرا و علنی انجام می‏‌دهند. این ‏بار نیز از دل آسمان، شکافی گشوده می‏‌شود و سرانجام جویبارهای سرمستی از دامن دشت‏‌ها و کوهساران جاری شده و از به ‏هم پیوستن آنها، سیلاب‏‌های خشمگین و موّاج ایجاد می‏‌شود و رودخانه تفتیده‌ی شهر را پر آب می‏‌سازند.

مسیحیان با آب و تاب، از ایجاد یک معجزه‌ی بزرگ سخن می‏‌گویند. کرامت آنان، زبان به زبان به گوش خلیفه می‏‌رسد. لحظه به لحظه بر عزت و آبرومندی آنان افزوده می‏‌شود. تمایل مسلمانان به مسیحیت، خلیفه را به وحشت می‏‌اندازد. احساس شرم، از قیافه‌ی پریشانش به خوبی قابل تشخیص است. به فکر فرو می‏‌رود. او که خود را  در بن‌بست می‌بیند، در ذهنش جرقه‏‌ای جان می‏‌گیرد. پس از مدتی، «صالح بن وصیف» را فرامی‏‌خواند و خطاب به او می‏‌گوید:

ـ کلید این معما در دست «ابن‏‌الرّضا» [۱] است؛ هر چه زودتر او را حاضر کن.

ابن‏‌الرّضا را از زندان می‏‌آورند. خلیفه با دیدن چهره‌ی مصمّم و باصفای او، به سخن می‏‌آید:

ـ ابامحمد! [۲] امت جدت را دریاب که گمراه شدند!

امام علیه‏‌السلام آرام و خون‌سرد، خطاب به وی می‏‌فرماید:

ـ از جاثلیق و دیگر راهبان مسیحی بخواهید تا فردا نیز به صحرا بروند!

ـ به صحرا بروند؟! برای چه؟

ـ برای ادای نماز باران!

ـ در این چند روز به اندازه‌ی لازم باران آمده است؛ مردم دیگر احتیاجی به باران ندارند!

ـ می‏‌خواهم به کمک خدای متعال، شک و شبهه‏‌ها را برطرف سازم.

ـ در این صورت، مردم را نیز باید فرا بخوانیم.

آنگاه به صالح بن وصیف، که در کنارش ایستاده است، چشم می‌‏دوزد و با لحن آمرانه‏‌ای می‏‌گوید:

ـ به بزرگ اسقف‌ها و راهبان مسیحی اطلاع بده تا فردا به صحرا بیایند؛ به جارچیان هم بگو مردم را خبر کنند تا شاهد کشف «حقیقت» باشند.

ساعتی نمی‏‌گذرد که جمعیت زیادی در صحرا جمع می‏‌شوند. گویا محشری برپا شده است. در یک سو، جاثلیق و راهبان مسیحی ایستاده‏‌اند؛ لباس‏‌های بلند و مخصوصی به تن دارند. گردن‏بندهای صلیبی که روی سینه‏‌های‌شان آویخته شده است، در مقابل نور خورشید می‏‌درخشند. جاثلیق مغرور و گردن برافراشته، قدم می‏‌زند. گاهی بعضی از راهبان با خنده و شادمانی، خودشان را به او نزدیک می‏‌کنند و درِ گوشی با او سخن می‏‌گویند. جاثلیق نیز با لبخندهای پی در پی و جنباندن سر، سخنان آنان را تأیید می‏‌کند.

طرف دیگر بیابان، محل استقرار مسلمانان است. آنان نیز دسته دسته دور هم حلقه زده‏‌اند و در انتظار آمدن خلیفه و درباریان، لحظه‌شماری می‏‌کنند. برخی از آنان که شیفته‌ی جاه و جلال مسیحیان شده‏‌اند، سخنان مأیوس‌کننده‏‌ای بر زبان می‏‌آورند. یکی می‏‌پرسد:

ـ چرا اینجا جمع شده‏‌ایم؛ مگر روزهای قبل، آنها را نیازمودیم؟

دیگری پاسخ می‏‌دهد:

ـ چرا، آزموده‏‌ایم؛ این ‏بار می‏‌خواهیم رسماً مسیحی شویم!!

صدای خنده در فضای گسترده صحرا می‏پیچد.

مرد مؤمنی که تاب شنیدن چنین حرف‌هایی را ندارد؛ بی‏‌صبرانه رو به جمعیت کرده، می‏‌گوید:

ـ اگر صبر کنید، همه چیز روشن می‏‌شود؛ این بار «ابن‏‌الرّضا» در بین ماست. او از بهترین بازماندگان خاندان رسول خداست. مگر اجداد او در جریان «مباهله» [۳] باعث سرافکندگی مسیحیان نجران نشدند؟!

یکی دیگر از مسلمانان که تا حال سکوت اختیار کرده است، با بی‏‌حوصلگی می‏‌گوید:

ـ چرا، این را شنیده‏‌ایم؛ ولی رسول خدا کجا و ابن الرّضا کجا؟ از دست یک فرد زندانی چه کاری ساخته است؟

صدای خشمگینانه‌‏ای در فضای بی‌حد و حصر صحرا به طنین می‌‏آید. چشم‏‌ها به وی دوخته می‏‌شود. او پیرمردی است با محاسن سفید، قامت کشیده و چهره‌ای جذاب و دوست ‏داشتنی. با این که لحنش دلسوزانه است؛ اما در صدایش نوعی غضب نهفته است. او که از شنیدن سخنان هم‏‌کیشانش دلتنگ شده است، می‏‌گوید:

ـ ای مردم! رسول خدا، پیامبر ما و ابن‌‏الرّضا، جانشین اوست. تمام فضل و کمال پیامبر، در او تجلی یافته است. برای این که سخنانم را باور کنید، ناگزیرم کرامتی عجیب از آن حضرت برایتان تعریف کنم:

به خدا سوگند! از «ابوهاشم ‏جعفری» [۴] شنیدم که می‏‌گفت:

ـ «روزی خدمت ابن‌‏الرّضا بودم، حضرت سوار بر اسب، به جانب صحرا می‌‏رفت. من نیز او را همراهی می‏‌کردم. در مسیر راه به فکر فرو رفتم. در عالم ذهن، به یادم آمد که: ـ زمان ادای بدهی‏‌ام فرا رسیده است و اکنون برای پرداخت آن چیزی در بساط ندارم! هنوز در عالم ذهن سیر می‏‌کردم که حضرت رو به من کرد و فرمود:

ـ غصه نخور! خداوند آن را ادا می‏‌کند. آنگاه از فراز اسبش به سوی زمین خم شد و با تازیانه‏‌ای که در دست داشت، خطی کوچک بر زمین کشید و فرمود:

ـ ای ابوهاشم! پیاده شو و آن را بردار و مخفی کن. پیاده شدم و دیدم قطعه طلایی است که بر زمین افتاده است. آن را برداشتم و مخفی کردم.

همچنان به مسیر ادامه دادیم. در حال پیمودن راه بودیم که بار دیگر در ذهنم خطور کرد: ـ امیدوارم به اندازه طلبم باشد؛ به هر صورت، طلبکارم را با این مقدار راضی می‏کنم و بعد از آن، برای رفع نیازهای زمستان خانواده‏ام تلاش می‌کنم. صدای دلربای ابن‏الرّضا، رشته افکارم را پاره کرد. نگاه کردم؛ در حالی که به طرف زمین مایل شده بود، با تازیانه‏اش خطی دیگر کشید و فرمود: ـ پیاده شو و آن را نیز بردار و مخفی کن. پیاده شدم. چشمم به قطعه نقره‏ای افتاد، آن را نیز برداشتم و مخفی کردم. طولی نکشید که از آن حضرت جدا شدم، قطعه طلا را فروختم. پول آن، درست معادل قرضی بود که به عهده داشتم. آن را به مرد طلبکار دادم. سپس قطعه نقره را فروختم و با قیمت آن، مخارج زمستان خانواده‏ام را بدون کم و کاست، تهیه کردم.»(۵) پیرمرد بعد از نقل این کرامت، به سخنش چنین ادامه داد: حال، از آنهایی که نسبت به فضایل خاندان رسول خدا شک و شبهه دارند، می‏پرسم: ـ چه کسی چنین قدرتی دارد؟ صدایی از آن سوی جمعیت بلند می‏شود: ـ هر چه در فضایل و کمالات خاندان پیغمبر بگویی، کم گفته‏ای؛ من هم خاطره‏ای شنیدنی از ابن‏الرّضا دارم که.... ـ چه خاطره‏ای؟ اسماعیل بن محمد!(۶) پس چرا آن را تعریف نمی‏کنی؟ ـ «یک روز در مسیر حرکت ابن‏الرّضا به انتظار نشستم. هنگامی که از مقابلم عبور می‏کرد، از فقر و بدبختی‏ام شکایت کردم و گفتم: ـ به خدا سوگند! بیش از یک درهم ندارم... حضرت رو به من نمود و فرمود: ـ چرا سوگند دروغ می‏خوری؛ در حالی که دویست دینار زیر خاک دفن کرده‏ای؟ آنگاه رو به غلامش کرد و فرمود: ـ هر چه پول به همراه داری، به او بده. بعد از آن که غلام «صد دینار» به من داد، حضرت فرمود: ـ هنگام نیاز، از دینارهایی که مخفی کرده‏ای، محروم خواهی شد. کلامش که تمام شد، به مسیرش ادامه داد و رفت. طولی نکشید که آن صد دیناری که از حضرت گرفته بودم، مصرف شد. چند روز بعد، نیاز شدیدی پیدا کردم. به ناچار دنبال دینارهایی که مخفی کرده بودم، رفتم.

هر چه آن محل را گشتم، آنها را نیافتم. بعدها فهمیدم که پسر عمویم (پسرم) آنها را برداشته و گریخته است.» [۷] سخن از کرامات ابن‏‌الرّضا و فضل و کمالات خاندان رسول خدا صلی ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله ‏و سلم هم‌چنان ادامه دارد که خبر ورود خلیفه و اطرافیانش در بین جمعیت می‏‌پیچد. خلیفه و درباریانش قدم به صحرا می‏‌نهند. ابن‏الرّضا نیز در بین آنها جلوه می‏‌نماید. فروغ نگاه‏‌های مردم به جمال زیبا و سیمای نورانی امام می‏‌افتد. خلیفه، فرمان می‏‌دهد تا جاثلیق و راهبان مسیحی برای طلب باران دست به آسمان بلند کنند و از خداوند بخواهند تا بار دیگر، باران رحمتش را بر آنان نازل کند. طولی نمی‏‌کشد که دست‏‌های آنان رو به آسمان برافراشته می‏‌شوند. همان دم در آسمان پُر حرارت و آفتابی، انبوه ابرهای باران‏‌زا ظاهر شده و قطره‏‌های درشت باران، مرواریدگونه فرو می‏‌ریزند. همه نگاه‏‌ها به ابن‏‌الرّضا دوخته شده است. او راهبی را نشان داده، فرمان جست و جوی لابه لای انگشتان او را صادر می‏‌کند. خلیفه بیش از دیگران شگفت‏‌زده به نظر می‏‌رسد. او از خودش می‏‌پرسد:

ـ آیا ممکن است چیزی در میان انگشتان آن راهب وجود داشته باشد که به وسیله آن باران ببارد؟!

غلام حضرت به تندی دور آن راهب را می‏‌گیرد و در مقابل چشمان مردم، به جست و جوی دستش می‏‌پردازد. شی‏ء کوچک و سیاه فامی را از میان انگشتانش بیرون می‏‌آورد و به ابن‏‌الرّضا تحویل می‏‌دهد. گویا آن حضرت، شی‏ء مورد نظر را به خوبی می‏‌شناسد. به همین جهت، آن را با احترام خاص در پارچه‏‌ای می‏پیچد و سپس خطاب به آن راهب مسیحی می‏‌فرماید:

ـ اینک، طلب باران کن. راهب بار دیگر دست‏‌هایش را به سوی آسمان بلند می‏‌کند. این بار نیز چشم‏‌ها به آسمان دوخته می‏‌شوند. ابرها در حال جا به جایی است و خورشید از پشت تراکم ابرهای سرگردان، نمایان می‏‌شود. رنگ از صورت جاثلیق و راهبان مسیحی پریده است. آنها بیش از این، تحمل نگاه‏‌های ملامت‌گر و نیشخندهای مردم را ندارند؛ با سرافکندگی به سوی خانه‏‌های خود باز می‏‌گردند. مردم که حسابی شگفت‏‌زده شده‏‌اند، به ابن‏‌الرّضا چشم می‏‌دوزند. خلیفه در حالی که به آن شی‏ء خیره شده است، می‏‌پرسد:

ـ ای پسر رسول خدا! آن چیست؟

ـ این، استخوان پیامبری از رسولان الهی است که راهبان مسیحی از قبور آنان برداشته‏‌اند؛ استخوان هیچ پیامبری ظاهر نمی‏‌گردد، مگر آن که «باران» نازل شود. خلیفه در حالی که هنوز نگاهش را از آن استخوان برنداشته است، به تحسین او می‏‌پردازد و همان لحظه، دستور آزادی آن حضرت را صادر می‏‌کند. امام حسن عسکری علیه‏‌السلام که فرصت را مناسب می‏‌یابد، تقاضا می‏‌کند تا یاران زندانی‏‌اش را نیز آزاد کنند. خلیفه، لحظه‌‏ای به فکر فرو می‏‌رود؛ مثل این که چاره‏‌ای جز پذیرش سخن آن حضرت را ندارد. [۸]

 

پی‏‌نوشت‏‌ها:

۱. امام جواد، امام هادی و امام عسکری علیهم السلام را به احترام انتساب‏شان به امام رضا علیه السلام، «ابن‏‌الرّضا» می‏‌گویند. 
۲. کنیه امام حسن عسکری علیه السلام 
۳. ر.ک: آل عمران / ۶۱. 
۴. یکی از یاران امام عسکری علیه السلام و راوی ‏کرامت. 
۵. مناقب آل ابیطالب، ابن شهرآشوب، ج ۴، ص۴۳۱. 
۶. از هم‏عصران امام حسن عسکری علیه السلام و راوی کرامت. 
۷. بحارالانوار، ج ۵۰، ص ۲۸۰، ح ۵۶/ مناقب آل ابیطالب، ج ۴، ص ۴۳۲.
۸. مناقب آل‏ابیطالب، ج ۴، ص ۴۲۵/ اثبات الهداة، شیخ حرّ عاملی، شرح و ترجمه احمد جنتی، ج ۶، ص ۳۱۹ و ۳۲۰.

 

///سایت شیعه نیوز