سالروز توقیع امام عصر(عج) به شیخ مفید

امام زمان(عج) او را «مفید» نامید؛ مرجع عالی‌قدری که در زمان غیبت کبری سه توقیع را از جانب ولی عصرش دریافت کرد تا این گونه مورد خطاب قرار گیرد: «سلام بر تو ای بنده شایسته خدا و ای یاری‌دهنده حق و دعوت‌کننده به سوی آن».

امام زمان(عج) او را «مفید» نامید؛ مرجع عالی‌قدری که در زمان غیبت کبری سه توقیع را از جانب ولی عصرش دریافت کرد تا این گونه مورد خطاب قرار گیرد: «سلام بر تو ای بنده شایسته خدا و ای یاری‌دهنده حق و دعوت‌کننده به سوی آن».

تاریخ شیعه سرشار از افتخارات بسیار و تحولات چشم‌گیر است. تحولاتی که به دست عالمان متعهد و فرزانگان اندیشمند پدید آمده است، روزگاری مردی بزرگ «دایرة المعارفی جامع» از معارف اسلامی تدوین کرد و قریب 50 سال پرچمدار عرصه‌های علمی، فکری و فرهنگی مسلمین شد و سرانجام به جایی رسید که او را «مفید» لقب دادند.در قرن چهارم هجری مرجع عالی‌قدر شیعه «شیخ مفید»، توقیعی را از جانب امام عصر(عج) دریافت کرد که مولایش او را برادری گرامی و استوار خطاب کرد.

جالب اینجاست که در زمان غیبت کبری هیچ توقیعی از ناحیه مقدسه نرسیده است، مگر برای شیخ مفید و شیخ اسدالله کاظمینی، در ظرف سه سال، سه توقیع از ناحیه امام زمان(علیه السلام) به او رسید که امام در یکی از این توقیعات در روز پنج شنبه 23 ذی الحجه شیخ را چنین مورد خطاب قرار دادند: «سلام علیک ایها العبد الصالح الناصر للحق الداعی الیه. سلام بر تو ای بنده شایسته خدا و ای یاری دهنده حق و دعوت کننده به سوی آن.»

نامه اول در اواخر ماه صفر سال 410 هجری سه سال قبل از وفات شیخ مفید رحمه الله به دست او رسید است و نامه دوم در سال 412 هجری یعنی یک سال قبل از وفات شیخ به دست او رسیده است و این درحقیقت بعد از گذشت 80 سال از وفات شیخ علی بن محمد سمری سفیر چهارم است که همان انتهای غیبت صغری و شروع غیبت کبری در سال 329 هجری است
همچنین در یکی از نامه‌های حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه‌الشریف به شیخ مفید آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم، اما بعد سلام بر تو ای دوستدار مخلص دین که در ولایت ما مخصوص به یقین گشته‏ای... پس از ستایش و حمد خداوندی که معبودی جز او نیست و درود به سید و مولی و پیغمبر گرامی ما حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) خداوند توفیقت دهد، ما در فکر شما هستیم و از یاد شما بیرون نرفته‏ایم وگرنه بلای سختی به شما می‏رسید و دشمنان شما را مستاصل می‌کردند.

را در یاری از حق مستدام فرماید و پاداشت را در نشر علوم برای ما براستی زیاد و فراوان نماید... بدان که ما رخصت ‏یافتیم تا تو را به نامه‌نگاری مشرف ساخته و دستور دهیم احکام ما را به دوستانمان که نزد تو هستند برسانی، خداوند آنان را به طاعت ‏خود عزیز فرموده و به وسیله رعایت و حراست ‏خود مهم آنان را کفایت فرماید، پس تو به یاری خدا واقف شو بر آن دشمنانی که از دین خدا بیرون رفته‏اند. بدانچه اکنون برائت ‏بیان می‏دارم و در رساندن آن به سوی آنان که اطمینان داری بر آن وجهی که برای تو می‏نویسم...

ما اگر چه بر طبق آنچه خداوند برای ما و شیعیان‌مان مصلحت دانسته تا مادامی که دولت دنیا در دست فاسقان است جایمان از جای ستمگران دور است، ولی با این حال به احوال شما آگاهیم چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست و ما از پیشامد ناگواری که برای شما اتفاق افتاده آگاه هستیم و این پیشامد بدان سبب شد که بسیاری از شما به سوی آنچه پیشینیان صالح از آن روگردان بودند متمایل گشته و بدان عهدی که از ایشان گرفته شده بود پشت پا زدند، گویا اینان نمی‌‏دانند که ما در فکر شما هستیم و از یاد شما بیرون نرفته ‏ایم وگرنه بلای سختی به شما می‌رسید و دشمنان، شما را مستاصل می‌کردند.

پس از خدا بترسید و در بیرون آمدن از فتنه ‏ای که بر سر شما و بر سر آنکه اجلش نزدیک شده سایه افکنده است‏ به ما کمک کنید و حفظ کنید خود را از آن فتنه کسی که به آرزویش رسیده باشد و آن فتنه نشانه ‏ای است‏ برای حرکت کردن و اظهار نمودن شما امر و نهی ما برای همدیگر. خدا به پایان رساند نور خود را اگر چه مشرکان نخواهند...».

شیخ مفید(ره) به روشنگری علیه سلفی‌ها همت گماشت

حجت‌الاسلام والمسلمین نجم‌الدین طبسی، استاد سطح عالی حوزه علمیه قم و کارشناس مهدویت با بیان اینکه در کتاب «تا ظهور» در جلد یک از صفحات 252 تا 279 در خصوص تایید ارسال سه توقیع از جانب امام زمان(عج) به شیخ مفید(ره) اظهار داشت: شیخ مفید (ابوعبدالله محمد بن محمد بن النعمان) سرآمد شیعه و مرجع عالی‌قدر تشیع در آن زمان بود، او کسی بود که پرچم شیعه در دستان او قرار داشت و شخصیت‌های بزرگی را تربیت کرد، شاگردانی چون «سید مرتضی» و «شیخ طوسی» که بنیانگذار حوزه علمیه نجف‌ بود، را پرورش داد.

وی با اشاره به دوران سیاسی و اجتماعی دوران شیخ مفید، افزود: ایشان در موقعیتی به سر می‌بردند که حرکت سلفی‌ها و تکفیری‌ها علیه شیعه و دوستداران اهل بیت در اوج خود قرار داشت، به طوری که مساجد و مراکز فرهنگی تشیع مورد آماج حمله آنها قرار داشت و اوضاع بسیار سختی برای شیعه و محبان اهل‌بیت به وجود آمده بود.

حجت‌الاسلام طبسی با بیان اینکه امام عصر (عج) در یکی از توقیعات‌شان به شیخ مفید از حمایت و تحت نظر داشتن اوضاع شیعیان خبر داده بودند، ابراز داشت: امام در نامه‌ای دیگر می‌فرمایند، اخبار شما لحظه به لحظه به ما می‌رسد و اگر این عنایت و توجه ما نبود، این حرکتی که دشمنان به راه‌انداخته بودند، نتیجه‌اش ریشه‌کن کردن شما بود، منتها همین توجه و عنایات ما شیعه را نگه داشت، این قبیل جملات امام(عج) تسلیت خاطری برای شیخ مفید و دیگر شیعیان آن عصر بود.

وی با اشاره به اینکه حضرت مهدی ارواحناه فداه گله‌ای نیز از شیعیان خود داشتند، ادامه داد: امام زمان از شیعیان خود خواستند که دل‌هایشان را صاف کنند تا عنایات و توجهات ایشان به آنها برسد، «چرا که اگر دل‌های شما جدی و سخت باشد، هرگز از ملاقات ما محروم نمی‌شوید»، هر چند که در این سه توقیع خطاب امام عصر(عج) به شیخ مفید است، اما دیگر شیعیان را در بر می‌گیرد.

این کارشناس مهدویت به با بیان اینکه از 3 توقیع حضرت مهدی(عج) به شیخ مفید تنها دو توقیع آن در دسترس است، خاطرنشان کرد: در کتاب «الاحتجاج» شیخ طوسی نیز به این توقیعات اشاره شده است و اینکه توقیعات در زمان غبیت کبری برای کسی نوشته شود، منافاتی با نواب خاصه ندارد، چرا که بر حسب ضرورت و نیاز، امام عصر (عج) برخی از افراد را مورد توجه و عنایت قرار می‌دادند، باید توجه داشت که نواب خاصه فقط مختص به دوران غبیت صغری استادیان نیوز