مراسم عزاداری سید و سالار شهیدانحضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) با حضور جمع عظیم عاشقان اهل بیت(علیه السلام) امروز دوشنبه دوم دیماه با سخنرانی حجت الاسلام علوی تهرانی و مدیحه سرایی محمود کریمی در مسجد حضرت امیر(علیه السلام) برگزار شد.

حجت الاسلام علوی تهرانی در این مراسم با اشاره به اعتقادات خاص شیعه گفت: شیعه معتقد است که قرآن کریم تحریف نشده است و مصون از تحریف است. برای این موضوع هم دلایل عقلی وجود دارد وهم دلایل نقلی. اصل دومی که شیعه به آن اعتقاد دارد موضوع رجعت است. امام رضا(علیه السلام) می‌فرمایند که ۲۹ اصل اعتقادی وجود دارد که خاص شیعه است. یکی از آن اصول رجعت است.

وی تصریح کرد: رجعت به نظر علمای شیعی ضروری شیعه است. اگر کسی نداند رجعت چیست و منکر آن شود مذهب شیعه را منکر شده و از دین خارج شده است. مخالفین شیعه معتقد هستند که رجعت اعتقاد مگوی شیعه است و رجعت را انکار می‌کنند.

حجت الاسلام علوی تهرانی در ادامه افزود: باید توجه داشت که رجعت اعتقاد مگوی شیعه نیست بلکه اعتقاد ضروری شیعه است و عالمان شیعه در مورد آن مطالبی بیان کرده اند. همین باعث شده تا مخالفین شیعه بزرگان شیعه را به دلیل اعتقاد به رجعت کذاب می‌خوانند. این در حالی است که اگر فقط قرآن را تنها ملاک قرار دهیم دیگر اینگونه نباید بگویند."قیومی"در کتاب"مصباح المنیر" رجعت را به معنای بازگشت می‌داند. همچنین رجعت به معنای یک نوع خاص از بازگشت تعریف شده است.دلایلی مبتنی بر نص قرآن در خصوص رجعت وجود دارد و شیعه به این ایات و روایت استناد می‌کنند. شیعه معتقد است خداوند به هنگام ظهور مهدی(عج) عده ای از مردگان که دارای ایمان خالص یا شرک خالص باشند به همان صورتی که قبلا در دنیا زندگی می‌کرده اند را باز می‌گرداند تا مؤمنان به عزت و حاکمیت زمین دست یابند و وارثان زمین شوند و مشرکان مورد عذاب قرار گیرند.

وی تصریح کرد: شیخ مفید در کتاب"المقالات فی المذاهب المختارات"می گوید خداوند طایفه ای از مردگان را به دنیا باز می‌گرداند با همان چهره ها که در دنیا زندگی می‌کردند طایفه ای از آنها را عزت و طایفه ای از آنها را ذلت می‌دهد و اهل حق را بر اهل باطل نصرت می‌دهد و انتقام مظلوم از ظالم را می‌گیرد.سید مرتضی هم نقل می‌کند: بدان آنچه که علمای ما بدان اعتقاد دارند این است که خداوند باز می‌گرداند عده ای از شیعیان که از دنیا رفتند تا اینها امروز حاکمیت امام زمان را ببینند و عده ای از دشمنان را باز می‌گرداند تا از آنها انتقام بگیرد.علمای شیعه بر موضوع رجعت اجماع دارند. بعد از عقل و نقل دلیل دیگر پذیرش رجعت اجماع است.

وی در ادامه به دلایل قرآنی رجعت پرداخت و افزود: وقتی به آیات قرآن در مورد رجعت رجوع می‌کنیم دو دسته آیات قابل شناسایی هستند یکی اثبات رجعت در امم گذشته قبل اسلام. برخی از افراد در زمان گذشته مرده بودند اما انبیاء گذشته آنها را باز گردانده بودند. آیاتی نیز وجود دارد که اشاره به این دارد که رجعت در امت اسلام نیز اتفاق افتاده است.علوی تهرانی در ادامه به بررسی آیات مربوط به رجعت در ارتباط با امم گذشته پرداخت و گفت: در سوره بقره در آیه‌های ۵۵ و ۵۶ اشاره دارد که طایفه از قوم موسی(علیه السلام) به موسی(علیه السلام) گفتند که ما به تو اعتقاد نداریم و حرف تو را قبول نداریم مگر اینکه ما سخن خود خدا را بشنویم. وقتی صدای وحی را شنیدند باز انکار کردند و گفتند باید خود خدا را ببینیم. که صاعقه آمد و آنها را از بین برد و بعد از مردن خداوند آنها را بازگرداند.

وی افزود: همه علمای شیعه و مفسران شیعه این آیه را به رجعت تفسیر کردند. اما در میان اهل سنت برخی آنرا به رجعت و برخی گفتند آیه اشاره به مردن ندارد بلکه غش کردن آن عده بوده است. این در حالی است که نص آیه به مردن آن عده اشاره دارد.علوی تهرانی در ادامه به ایات سوره بقره اشاره کرد و گفت: در آیات ۲۵۹ ۷۱ و ۷۳ و ۲۴۳ نیز به موضوع رجعت در قوم بنی اسراییل اشاره دارد. باید توجه داشت که حضرت عیسی(علیه السلام) نیز یکی از معجزاتش زنده کردن مرده ها بود. خداوند می‌فرماید که حضرت عیسی خالقیت دارد منتهی به اذن الله روضه خوانی بر امام حسین(علیه السلام) و گریه کردن برای او ثواب زیارت آن حضرت را دارد. برزخ با روضه امام حسین اغاز می‌شود و ظهور هم با روضه بر اباعبدالله حسین(علیه السلام) آغاز می‌شود..

 شیعه نیوز