ـ انجیر را باید میوه ای دانست که دارای ارزش غذایی فراوانی می‌باشد و مناسب برای هر سن و سالی است. در قرآن کریم هم از آن به نیکی یاد شده است. خداوند در سوگندی پر معنا به انجیر و زیتون قسم یاد کرده است. (۱)

قرآن کریم به دنبال قسم خوردن به انجیر و زیتون و سینا و شهر امن مکه می‌فرماید:"وَ لَقَد خَلَقنا الإنسان فی أحسَنِ تقویم"که نشان از ارتباط بین انجیر و زیتون و امنیت و قوام بدن و سلامتی انسان ها دارد. این میوه به فرموده حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) میوه ای است از بهشت. امام رضا (علیه السلام) هم درباره اهمیت و جایگاه با ارزش این میوه می‌فرمایند: درخت انجیر شبیه ترین گیاهان به گیاهان بهشتی است.(۲)

انجیر از نظر کارشناسان تغذیه هم منبع خوبی از کلسیم و هم منبع خوبی از پتاسیم است. کلسیم موجب افزایش تراکم استخوان و پتاسیم، دفع کلسیم از طریق ادرار را کاهش می‌دهد؛ از این رو انجیر یکی از بهترین میوه‌ها برای افزایش تراکم استخوان است و از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند. امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در این مورد فرموده اند: اَلتّینُ یَذهَبُ بِالبَخرِ وَیَشُدُّ العَظمَ وَیُنبِتُ الشَّعرَ وَیَذهَبُ بِالدّاءِ وَلایُحتاجُ مَعَهُ إِلی دَواءٍ؛انجیر بوی بد دهان را برطرف، استخوانها را محکم، رویش مو را زیاد، بیماری را برطرف می‌کند و با وجود آن احتیاجی به دارو نیست.(۳)

امام رضا(علیه السلام) همچنین درباره خواص دیگر انجیر آن را برای قولنج مفید برشمرده اند. در این زمینه محمد بن عرفه می‌گوید: در روزگار امام رضا(علیه السلام) و مأمون، در خراسان بودم. [یک بار،] از امام رضا(علیه السلام) پرسیدم: ای پسر پیامبر خدا! درباره ی انجیر چه می‌گویی؟ فرمود: «برای قولنج سودمند است. آن را بخورید.»(۴)

پزشکان در گذشته یبوست که عامل بیماری بواسیر است را ام‌الامراض یا مادر بیماری‌ها نامیده‌اند. پس اهمیت پیشگیری و درمان آن مشخص است. بهترین داروی آزمایش شده و خوش طعم در این زمینه انجیر است چرا که فیبر موجود در انجیر به عملکرد سالم روده کمک می‌کند و مانع بروز یبوست می‌شود. از این رو در آموزه‌های طبی ائمه علیهم السلام به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است که: « انجیر بخورید؛ چرا که اگر بنا بود بگویم میوه ای از بهشت است، همین میوه را می‌گفتم؛ زیرا میوه ای است بدون هسته. آن را بخورید؛ زیرا بواسیر را ریشه کن می‌سازد و برای نقرس سودمند است.»

پانوشتها:

۱. سوره تین آیه (۳-۱)

۲. وسایل الشیعه ج۱۷، ص۱۳۳، ح۱

۳. همان

۴. اصول کافی- جلد۶- ص ۳۵۸- طب الائمه - ص۱۳۷

۵. مکارم الاخلاق: ج ۳۷۶ ح ۱۲۵۱ابنا