تهاجم علیه شیعه، چرا؟

بذرافشان 
در میان مذاهب اسلامی تنها مذهب برخاسته از قرآن و سنّت راستین رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مذهب شیعه است. 
این مذهب، در مقایسه با دیگر مذاهب مورد تأیید حکومت‏ها، بهترین و غنی‏ترین برنامه‏ها را در زمینه‏های فقهی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ارائه کرده است. تشیّع، در هیچ زمان و شرایطی، با ظلم و استبداد، سازش ننموده و تسلیم حکومت‏ها و حاکمان جور نشده است، و بدین جهت همواره مورد تهاجم دشمنان بوده وحکومت‏های استبدادی از هر گونه مبارزه و مخدوش کردن چهره نورانی‏اش دریغ نورزیده‏اند. 
شیعه با الهام از رهبر و پیشوای به حقّ خود امیر مؤمنان (علیه السلام) که فرموده: « کونا للظالم خصماً وللمظلوم عوناً، أوصیکما وجمیع ولدی وأهلی ومن بلغه کتابی... » نهج البلاغه: نامه ۴۷.، پیوسته با همه مظاهر استبداد در ستیز بوده و حمایت از مظلومان وستمدیدگان را شعار خویش ساخته است. 
ولی در مکتب خلفا، نه تنها آثاری ازمبارزه با ظلم‏پیشگان و حکومت‏های مستبد به چشم نمی‏خورد ؛ بلکه تمام تلاش خود را در توجیه استبداد حکومت‏های جور به کار برده و با احادیثی که به رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نسبت داده‏اند به پیروان خود القا می‏کنند که وظیفه ملّت، فرمانبرداری از حاکمان جامعه است، اگر چه دامن آنان به ظلم و استبداد آلوده باشد، زیرا آنها مسؤول کارهای خویش و ملّت نیز مسؤول کارهای خود است: « إسمعوا وأطیعوا فإنّما علیهم ما حمّلوا وعلیکم ما حملّتم »
صحیح مسلم، ج ۶، ص ۱۹، کتاب الامارة، باب الأمر بالصبر عند ظلم الولاة، سنن البیهقی، ج ۸، ص ۱۵۸.. 
آری! چقدر تفاوت است میان سخنی که به بالاترین مقام یک مذهب (عمر بن خطّاب) نسبت داده‏اند، که گفته: اگر حاکم اسلامی ظلم پیشه کرد و شما را مورد ضرب و شتم قرار داد، و از حقوق مسلّم خود، محروم ساخت و دستور خلاف دین و شریعت صادر کرد وظیفه شما فرمانبری بی چون و چرا از اوست و همه اینها جزو دین است! « فأطع الإمام... إن ضربک فاصبر، وإن أمرک بأمر فاصبر، وإن حرَمَک فاصبر، وإن ظلمک فاصبر، وإن أمرک بأمر ینقص دینک فقل: سمع وطاعة، دمی دون دینی » 
سنن البیهقی ج ۸ ص ۱۵۹ ؛ المصنَّف لابن أبی شیبة، ج ۷ص ۷۳۷ ؛ الدرالمنثور ج ۲ ص ۱۷۷ و کنز العمال، ج ۵ ص ۷۷۸.. 
ومیان شعار سرور آزادگان حسین بن علی (علیه السلام) در روز عاشورا: « فإنّی لا أری الموت إلّا سعادة ولا الحیاة مع الظالمین إلّا برماً » 
مناقب ابن شهر آشوب، ج‏۳، ص‏۲۲۴ ؛ بحار الأنوار، ج ۴۴، ص ۱۹۲.

شهادت در راه مبارزه با ظلم و استبداد را سعادت، و زندگی در سایه حکومت ستم‏پیشگان و سازش با استبدادگران را مایه ننگ می‏داند. 
و چقدر فرق است بین فقهای یک مذهب که فتوا می‏دهند: هر گونه قیام و مبارزه با حاکمان فاسق و ستم پیشه خلاف شرع است: 
« وأمّا الخروج علیهم وقتالهم، فحرام بإجماع المسلمین وإن کانوا فسقة ظالمین » 
شرح صحیح مسلم للنووی، ج ۱۲، ص ۲۲۹ ؛ شرح المقاصد للتفتازانی، ج ۲، ص ۷۱ ؛ المواقف للقاضی الإیجی، ج ۸، ص ۳۴۹.. 
و میان فقهای مذهبی که می‏گویند: اگر سکوت دانشمندان دینی، باعث شود که حاکمان ستمگر بر ارتکاب گناه و ایجاد بدعت جرأت پیدا کنند، بر آنان لازم و واجب هست که سکوت خود را شکسته و در برابر ستمگران خروش بر آورند: 
« لو کان سکوت علماء الدین ورؤساء المذهب - أعلی اللَّه کلمتهم - موجباً لجرأة الظلمة علی ارتکاب سایر المحرّمات وإبداع البدع، یحرم علیهم السکوت ویجب علیهم الانکار » 
تحریر الوسیله، ج ۱، ص ۴۵۰ 

آمار تکان دهنده تهاجم بر ضدّ مکتب شیعه 
با توجّه به نکات یاد شده، همواره حکومت‏های جور، با تمام توان و امکانات خود، در حال مبارزه با مذهب شیعه بوده و از گسترش فرهنگ ظلم ستیز آن جلوگیری کرده‏اند. 
این روش، از آغاز افتراق امّت به دو فرقه شیعه وسنّی، شروع گردیده و هرچه جلوتر رفته، وسعت بیشتری به‏خود گرفته است. 
در سالهای اخیر، شاهد تهاجم شدیدی از طرف وهّابیّت، به فرهنگ نورانی شیعه بوده‏ایم و با توجّه به اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، فقط در ظرف یک سال، ۶۰ عنوان کتاب با شمارگان ۳۰ میلیونی، بر ضدّ شیعه، چاپ و منتشر شده است‏ 
مجله تراثنا، شماره ۶، ص ۳۲، مقاله موقف الشیعه من هجمات الخصوم.. 
فقط در ایّام حجّ سال ۱۳۸۱، ده میلیون و ۶۸۵ هزار جلد کتاب به ۲۰ زبان زنده دنیا، (غالباً بر ضدّ شیعه) توسّط دولت سعودی در میان زائران خانه خدا، توزیع شده است‏ 
مجلّه میقات، شماره ۴۳، ص ۱۹۸، به نقل از روزنامه عکاظ، مورّخ ۱۱ / ۹ / ۸۱.. 
یکی از روحانیون سرشناس شیعه در منطقه قطیف کشور سعودی، در شب ۱۲ رجب سال جاری (۱۳۸۲) در مکّه مکرّمه اظهار داشت: کتاب « للّه ثمّ للتاریخ » را با کامیون‏های بزرگ در منطقه قطیف و احساء در میان شیعیان به رایگان توزیع کرده‏اند. 
همین کتاب، در کشور کویت سال ۱۳۸۰ هجری شمسی در یکصد هزار تیراژ چاپ و منتشر گردید که توسّط دانشمند متعهّد جناب آقای مهری (نماینده ولی فقیه) به دولت کویت اعلام گردید: اگر از نشر و توزیع این کتاب موهن و ضدّ شیعه جلوگیری نشود، بیم آن می‏رود که کویت، به لبنان دیگری در منطقه تبدیل شود جریده « الرأی العام الکویتیّة » به تاریخ ۳۰ / ۶ / ۲۰۰۱. نامه مذکور در سایت‏های مختلف اینترنت قرار گرفته است.. 
در برخی از مؤسّسات پژوهشی، کتاب‏هایی که در طول ۱۴ قرن بر ضدّ شیعه چاپ و منتشر شده، تهیّه و یا شناسایی شده، و آمار آن‏ها از مرز ۵۰۰۰ عنوان تجاوز کرده است. 
از این مجموعه، ۳۰۰۰ عنوان به زبان اردو، ۱۵۰۰ عنوان به زبان عربی و ۵۰۰ عنوان به زبان‏های مختلف دیگر است. 
محتویات این کتب مورد مطالعه قرار گرفته و تاکنون هزاران شبهه در صدها عنوان، استخراج و گرد آوری شده است. 
با این‏که این شبهات، غالباً از افترا و دروغ و یا جهل ونادانی سرچشمه گرفته است، ولی از مسؤولیّت اساتید ودانش‏پژوهان در پاسخ‏گویی به آن‏ها کاسته نمی‏شود. 

انگیزه گسترش تهاجم بعد از انقلاب اسلامی 
جالب توجّه این است که ۷۰ درصد کتاب‏های یاد شده بعد از پیروزی پرشکوه انقلاب اسلامی ایران نگاشته شده است ؛ یعنی در طول بیست و چهار سال نزدیک به ۵ / ۲ برابرِ چهارده قرن، بر ضدّ شیعه کتاب تألیف گردیده است. 
و این بدان جهت است که مخالفان مکتب اهل‏بیت، هرگز تصوّر نمی‏کردند که فرهنگ غنی شیعه بتواند ملّت ایران را این چنین به صحنه بیاورد که با دست خالی، ولی با قلبی آکنده از ایمان و عشق به اسلام، طومار حکومت تا به دندان مسلّح را -با آن همه حمایت‏های بی‏دریغ شرق و غرب- برای همیشه درهم بپیچد و به جای آن، حکومت اسلامی برپایه فقه شیعه تأسیس نماید. 
و به همین جهت، مخالفان مکتب اهل‏بیت، وقتی با گسترش فرهنگ تشیّع، موقعیّت خود را در خطر می‏بینند، با تألیف کتاب‏های ضدّ شیعیِ مملوّ از تهمت و کذب، سعی در مخدوش کردن چهره نورانی مذهب شیعه در سطح جهانی دارند. 
اهمیت این قضیه، با ذکر چند نمونه از این تهمت‏های ناجوانمردانه کاملاً روشن خواهد شد. 

تهمت‏های ناجوانمردانه بر ضد شیعه 
۱ - آقای دکتر عبد اللَّه محمّد غریب از دانشمندان مصری در کتاب مملوّ از دروغ و تهمت خود « وجاء دور المجوس » می‏نویسد: « إنّ الثورة الخمینیّة مجوسیّة ولیست إسلامیّة، أعجمیّة ولیست عربیّة، کسرویّة ولیست محمّدیّة » 
وجاء دور المجوس، ص ۳۵۷. ؛ 
« نهضت [امام‏] خمینی، یک نهضت مجوسی، عجمی و کسروی است، نه نهضت اسلامی، عربی و محمّدی ». 
کینه‏توزی و دشمنی را تا آن‏جا پیش برده که می‏نویسد: « نعلم أنّ حکّام طهران أشدّ خطراً علی الإسلام من الیهود، ولا ننتظر خیراً منهم، وندرک جیّداً أنّهم سیتعاونون مع الیهود فی حرب المسلمین » همان، ص ۳۷۴. ؛ « می‏دانیم که خطر حاکمان تهران بر اسلام از خطر یهود بر اسلام، سخت‏تر است و از آنان هیچ امید خیری انتظار نمی‏رود و نیک می‏دانیم که آنان به زودی با یهود، همداستان شده و به جنگ مسلمانان خواهند آمد! ». 
در حالی که تمام دنیا می‏دانند که امروز برای حکومت غاصب صهیونیستی، دشمنی، سخت‏تر از نظام اسلامی نیست و افتخار این نظام، این است که به مجرّد پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت دولت غاصب اسراییل را برای همیشه در ایران تعطیل و به جای آن سفارت فلسطین را گشود. 
۲ - دکتر ناصرالدین قفاری از اساتید دانشگاه‏های مدینه منوره، در کتاب « اصول مذهب الشیعة الإمامیّة » که رساله دکترای او بوده، نوشته است: « أدخل الخمینی إسمه فی أذان الصلوات، وقدّم إسمه حتّی علی إسم النبیّ الکریم، فأذان الصلوات فی ایران بعد استلام الخمینی للحکم وفی کلّ جوامعها کما یلی:"اللّه أکبر، اللّه اکبر، خمینی رهبر، أی الخمینی هو القاید، ثمّ أشهد أنّ محمّداً رسول اللّه"» اصول مذهب الشیعة الإمامیّة، ج ۳ ص ۱۳۹۲.. 
« [امام‏] خمینی، نام خود را در اذان نمازها داخل کرده وحتّی نام خود را بر نام پیامبر نیز مقدّم نموده است. بعد از تشکیل حکومت بوسیله [امام‏] خمینی، اذان در نمازها در تمام اجتماعات چنین است: اللَّه اکبر، اللَّه اکبر، خمینی رهبر یعنی خمینی پیشوای ماست، سپس [می‏گویند: ] اشهد أنّ محمّداً رسول‏اللَّه! ». 
نگارنده: در بحث‏هایی که در سال جاری (رجب ۱۳۸۲) با تعدادی از دانشجویان دانشگاه « امّ القری » در کنار بیت اللَّه الحرام داشتم، اشاره کردم که اگر کسی به اذانی که همه روزه از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شبکه « جام جم » که در تمام کشورهای جهان ؛ به ویژه عربستان پخش می‏شود، توجّه کند، دروغ‏گویی وتهمت ناروای این نویسنده، کاملاً روشن خواهد شد. 
جای بسی شگفتی است که کتاب‏هایی که بر ضدّ جنایات صهیونیسم در فلسطین اشغالی نوشته می‏شود، بسیار کمتر از کتاب‏هایی است که بر ضدّ شیعه تألیف می‏گردد. 

چشم‏انداز مذهب شیعه 
یکی از انگیزه‏های تهاجم وسیع وهّابیّت بر ضدّ مذهب اهل بیت (علیه السلام)، ترس و وحشت آنان از گسترش فرهنگ برخاسته از قرآن در میان جوانان و دانشمندان تحصیل کرده و استقبال آنان از این مکتب نورانی مطابق با سنّت راستین محمّدی (صلی الله علیه و آله و سلم) است، به چند نمونه توجّه کنید: 

َّ ۱ - دکتر عصام العماد، فارغ التحصیل دانشگاه « الإمام محمّد بن سعود » در ریاض و شاگرد بن باز (مفتی اعظم سعودی) و امام جماعت یکی از مساجد بزرگ صنعاء و از مبلّغین وهّابیّت در یمن که کتابی نیز در اثبات کفر و شرک شیعه تحت عنوان: « الصلة بین الإثنی عشریّة وفرق الغلاة » نوشته است با آشنایی با یکی از جوان‏های شیعه، با فرهنگ نورانی تشیّع آشنا شد و از فرقه وهّابیّت دست کشید و به مذهب شیعه مشرّف گردید. 
دکتر عصام در کتابی که به همین مناسبت تألیف نموده، می‏نویسد: 
با مطالعه کتاب‏هایی که وهّابیّت در سال‏های اخیر نوشته‏اند، به یقین در می‏یابیم که آنان احساس کرده‏اند که تنها مذهب آینده، همان مذهب شیعه امامیّه است: « وکلَّما نقرأ کتابات إخواننا الوهّابیّین نزداد یقیناً بأنّ المستقبل للمذهب الاثنی عشری ؛ لأنّهم یتابعون حرکة الانتشار السریعة لهذا المذهب فی وسط الوهّابیّین وغیرهم من المسلمین » 
المنهج الجدید والصحیح فی‏الحوار مع‏الوهابیّین، ص ۱۷۸.. 
و آن‏گاه از قول شیخ عبداللَّه الغُنیمان استاد « الجامعة الإسلامیّة » در مدینة منوّره نقل می‏کند: « إنّ الوهّابیّین علی یقین بأنّ المذهب (الاثنی عشر) هو الذی سوف یجذبُ إلیه کلّ أهل‏السنَّة وکلّ‏الوهّابیّین فی المستقبل القریب ؛ وهّابیون به یقین دریافته‏اند، تنها مذهبی که در آینده، اهل‏سنّت و وهّابیّت را به طرف خود جذب خواهد کرد، همان مذهب شیعه امامی است » همان.. 
۲ - آقای شیخ ربیع بن محمّد، از نویسندگان بزرگ سعودی می‏نویسد: آن‏چه که باعث فزونی شگفتی من گردیده، این است که برخی از برادران وهّابی و فرزندان شخصیّت‏های علمی و دانشجویان مصری، اخیراً به سراغ مکتب تشیّع رفته‏اند: « وممّا زاد عجبی من هذا الأمر أنّ إخواناً لنا ومنهم أبناء أحد العلماء الکبار المشهورین فی مصر، ومنهم طلّاب علم طالما جلسوا معنا فی حلقات العلم، ومنهم بعضُ الإخوان الذین کنّا نُحْسن الظنَّ بهم ؛ سلکوا هذا الدَرْب، وهذا الاتّجاه الجدید هو (التشیّع)، وبطبعة الحال أدرکت منذ اللحظة الأولی أنّ هؤلاء الإخوة - کغیرهم فی العالم الإسلامی - بهرتهم أضواء الثورة الإیرانیّة »
مقدّمه کتاب « الشیعة الإمامیّة فی میزان الإسلام »، ص ۵.. 
۳ - شیخ‏محمّدمغراوی از دیگر نویسندگان مشهور وهّابی می‏گوید: باگسترش مذهب تشیّع در میان جوان‏های مشرق زمین، بیم آن‏را داریم که این فرهنگ در میان جوان‏های مغرب زمین نیزگسترده شود: « بعد... انتشارالمذهب الإثنی‏عشری‏فی‏مشرق العالم الإسلامی، فخفت علی الشباب فی بلاد المغرب... »
مقدّمه کتاب من سبَّ الصحابة ومعاویة فأُمّه هاویة، ص ۴.. 
۴ - دکتر ناصر قفاری استاد دانشگاه‏های مدینه می‏نویسد: اخیراً تعداد زیادی از اهل سنّت به طرف مذهب شیعه گرویده‏اند و اگر کسی کتاب « عنوان المجد فی تاریخ البصرة ونجد » را مطالعه کند به وحشت می‏افتد که چگونه برخی از قبایل عربی به صورت کامل، مذهب شیعه را پذیرفته‏اند: « وقد تشیّع بسبب‏الجهود التی یبذلها شیوخ الإثنی عشریّة من شباب المسلمین، ومن یطالع کتاب « عنوان المجد فی تاریخ البصرة ونجد » یَهُولُه الأمر حیث یجدُ قبایل بأکملها قدتشیّعت » 
مقدمة أُصول مذهب الشیعة الإمامیّة الاثنی عشریّة، ج ۱، ص ۹.. 
۵ - جالب‏تر ازاین‏ها سخن شیخ مجدی محمّد علی‏محمّد نویسنده بزرگ وهّابی است که می‏گوید: یکی از جوان‏های اهل سنّت با حالت حیرت، نزد من آمد وانگیزه حیرت او را جویا شدم، دریافتم که دستهای شیعیان به وی رسیده است و این جوان سنّی تصوّر کرده که شیعیان ملایکه رحمت و شیر بیشه حق می‏باشند: « جاءنی شابّ من أهل السنّة حیران، وسبب حیرته أنّه قد امتدت إلیه أیدی الشیعة... حتّی ظنّ المسکین أنّهم ملایکة الرحمة وفرسان الحقّ »
انتصار الحق، ص ۱۱ و ۱۴.


 پایگاه خبری -تحلیلی اهل البیت (ابنا)