یکی از مهم‌ترین و لازم‌ترین امور زندگی یک مؤمن ارتباط برقرار کردن با خدا از طریق دعا و نیایش است. در زندگی اولیای خدا، دعا جایگاه اساسی و ویژه دارد و بخش مهمی از بهترین اوقات آنها اختصاص به دعا و نیایش دارد.

مسئله‌ای مهم در مورد دعا، رعایت آداب دعا از جمله زمان دعا است. اولیای خدا، بهترین زمان‌ها را برای دعا انتخاب می‏‌نمودند. در اینجا به روایتی می‏‌پردازیم که یکی از اوقات مناسب برای دعا را از قول حضرت فاطمه زهرا علیها السلام به ما در قول و عمل معرفی می‏‌کنند.

قالت فاطمه الزهرا علیهاالسلام: 

سمعت النبی صلی اللَّه علیه و آله، ان فی الجمعة لساعة لا یراقبها رجل مسلم یسال اللَّه عز و جل فیها خیرا الا اعطاه ایاه قالت فقلت: یا رسول‏اللَّه ای ساعة هی؟ قال اذا تدلی نصف عین الشمس للغروب قال و کانت فاطمة علیهاالسلام تقول لغلامها: اصعد علی الضراب فاذا رایت نصف عین الشمس قد تدلی للغروب فاعلمنی حتی ادعو.

از پیامبر صلی اللَّه علیه و آله شنیدم: در روز جمعه ساعتی است که هیچ مسلمانی مراقب آن نبوده که حاجت خیری از خدای عزوجل بخواهد مگر آنکه حاجت او را برآورده ساخته است. عرض کردم یا رسول‏ اللَّه! آن زمان، چه ساعتی است؟ فرمود: آن هنگامی است که نصف قرص خورشید در موقع غروب پنهان شود. پس از آن فاطمه به غلام خود فرمود: بر فراز بام درآی و چون دیدی نصف قرص خورشید در هنگام غروب پنهان شد به من خبر ده تا دعا کنم.

 

///

 سایت اخبار شیعیان