برخی از ویژگیهای حضرت علی علیه السلام در گوشه ای از مکتوبات محدث نوری

- از دعاهای امام سجاد حضرت علی‏بن الحسین - علیهما السلام - است: “ای خدای رحمن، ای اللَّه، ای خدای رحمن، به آن نامهای بزرگ و پسندیده‏ات که کسی جز تو به آنها خوانده نشود، ولایت محمد -که درود تو بر او و بر خاندانش باد- و ولایت علی‏بن‏ابی‏طالب و ولایت حسن و حسین و ولایت پاکان معصوم از نسل حسین - علیهم السلام - را از تو خواهانم.(صحیفه رابعه، از محدث نوری / ۷۸.) 
- و نیز از دعاهای آن حضرت است: خداوندا! بر محمّد و آل محمّد درود فرست، همان درخت نبوت، و جایگاه رسالت، و محل آمد شد فرشتگان، و کانون علم، و خاندان وحی؛ و آرزوی مرا در این شب برآور، و واسطه‏ام را بپذیر، که من به محمّد و علی به تو توسل جستم و بر تو توکل نمودم.(صحیفه رابعه، از محدث نوری / ۱۳۲.)
- و نیز: خداوندا! نعمتی را که به من ارزانی داشتی که همانا ولایت خودت و ولایت محمّد و آل محمّد است از من سلب مفرما.(صحیفه رابعه، از محدث نوری ۱ / ۱۳۲.) 
- محدث نوری‏رحمة الله گوید: امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: “هیچ پاداشی به پای پاداش فریادرسی غمزدگان و ستمدیدگان نمی‏رسد”. و فرمود: “برترین کار نیک فریادرسی غمزدگان و ستمدیدگان است”.(مستدرک‏الوسایل ۲ / ۴۰۹.)سایت فطرت