یکی از معروف ترین آن‌ها دعای عهد است که خواندن آن در صبحگاهان توسط ایشان توصیه شده است. دعایی زیبا با مفاهیمی بزرگ. گفتگوی آغازین با پروردگار عالمیان مفاهیم زیبایی سرشته است:

بار الها! ای پروردگار نور عظیم و ای پروردگار کرسی رفیع. و پروردگار دریای جوشان و نازل کننده ی تورات و انجیل و زبور...
دعا با این مضامین شروع می‌شود و با سلام و درود الهی به پیشگاه امام زمان علةیه السلام اوج می‌گیرد.
خداوندا! به مولایمان و پدران طاهرینش همان امام هدایت کننده ی هدایت شده همو که قیام کننده به امر توست صلوات الهی بفرست. از سوی مؤمنین و مؤمناتی که در مشرق‌های زمین و مغرب‌هایش هستند. در زمین‌های هموار و یا کوه ها و خشکی‌هایش و یا دریاهایش...
تجدید عهد و پیمان در حضور خداوند با امام نقطه‌ی عطف دیگری است در این دعا و درخواست از خداوند برای آن که هرچه زودتر زمین آبادان شود و فساد تمام گردد و پرچم‌های دین و توحید برافراشته شود.

 

دعای دیگر دعای ندبه است. دعایی که خواندنش در روز جمعه و اعیاد غدیر و قربان و فطر توصیه شده است. دعایی که با نگاهی به سرگذشت انبیاء الهی آغاز می‌شود و در مقام گریانی بر مصائب اهل بیت بر می‌آید و همچون دلداده ای سرگشته در میان کوچه واژه‌های زیبا به دنبال امام می‌گردد.

 

دعای دیگری در تعقیب نماز ظهر که فرازهایی از آن چنین آمده است:

أَیْ سَامِعَ کُلِّ صَوْتٍ أَیْ جَامِعَ کُلِّ فَوْتٍ أَیْ بَارِیَ کُلِّ نَفْسٍ بَعْدَ الْمَوْت........

ای شنونده هر صدایی، جمع کننده هر از دست رفته ای،ای برآورنده هر جنبنده پس از مرگ....

...اللَّهُمَّ أَیِّدْهُ بِنَصْرِکَ وَ انْصُرْ عَبْدَکَ وَ قَوِّ أَصْحَابَهُ وَ صَبِّرْهُمْ وَ افْتَحْ لَهُمْ مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَاناً نَصِیراً وَ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ أَمْکِنْهُ مِنْ أَعْدَایِکَ وَ أَعْدَاءِ رَسُولِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین‏

بارالها!به نصرتت یاریش کن و بنده ات را یاری فرما و یارانش را نیرومند بخش و شکیبایشان گردان و برای آنان از جانب خود حجتی قرار ده که همیشه یارشان باشد و فرجش را تعجیل کن و بر دشمنانت و دشمنان رسولت تواناییش بخش ای بخشنده ترین بخشندگان.

 

دعای دیگری در تعقیب نماز صبح

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلَایَ صَاحِبَ الزَّمَانِ ع أَیْنَمَا کَانَ وَ حَیْثُمَا کَانَ مِنْ مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا...

هدف از اشاره به این ادعیه که در کتبی چون مفاتیح الجنان و یا مکیال المکارم قابل دسترسی هستند این بود که موضوعیت و اهمیت دعا کردن بر فرج امام زمان علیه السلام پیش از پیش هویدا گردد و بدانیم پیش از ما ائمه ی طاهرین و پیروان آنان دعا گو بوده اند و امروز امام زمان علیه السلام و منتظرانشان نیز براین امر دعا کننده هستند. حال این که ما نیز در این جرگه هستیم یا نه، به توفیقمان باز می‌گردد و به اختیارمان!

 

//فطرت