اولین مسئله ای که پس از اعلام ظهور حضرت قائم(عج) به وجود خواهد آمد مسئله بیعت با ایشان است واین سوال به ذهن متبادر می‌شود که چه کسی اولین بار با ایشان بیعت خواهد کرد. از روایات رسیده از جانب معصومین(علیه السلام) چنین استفاده می‌شود که اوّلین کسی با حضرت مهدی(عج) بیعت کرده و به دست مبارک آن جناب بوسه می‌زند، حضرت جبرییل امین فرشته مقرّب الهی است.

مفضّل بن عمر از امام صادق(علیه السلام) روایت کرده که فرمود: آنگاه که خداوند به حضرت قائم اجازه خروج دهد، آن حضرت به منبر رود، پس مردم را به سوی خویش دعوت کند و به خداوند سوگندشان دهد و به حق خویش آنها را بخواند و به این که بین ایشان و روش رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) رفتار کند و به کردار آن حضرت عمل کند.

آنگاه خداوند جبرییل را می‌فرستد که نزد او بیاید، جبرییل در حجر اسماعیل نزد آن حضرت می‌آید و می‌گوید: به چه چیز مردم را می‌خوانی؟ حضرت قائم(علیه السلام) دعوت خود را به او خبر دهد. جبرییل می‌گوید: من نخستین کسی هستم که با تو بیعت می‌نمایم، دست خویش را برای بیعت باز کن، پس دست به دست آن حضرت گذارد و متجاوز از سیصد و ده مرد نزد او بیایند و با او بیعت نمایند و در مکه می‌ماند تا یارانش به ده هزار نفر برسد، سپس از آنجا به مدینه رهسپار گردد.(۱)

همچنین نقل شده است که حضرت قائم(عج) پشت به حرم(خانه کعبه) می‌دهد و دست خود را دراز می‌کند مثل دست موسی... آنگاه می‌فرمایند: این دست خداست و از جانب خداست و به امر خدا کشیده شد و این آیه را تلاوت می‌کند:"ان الذین یبایعونک انما یبایعون الله یدالله فوق ایدیهم، فمن نکث فانما ینکث علی نفسه...". پس اول کسی که دست آن حضرت را می‌بوسد جبرییل است و با آن جناب بیعت می‌نماید و پشت سر او فرشتگان و نجبای جنّ و نقیبان آن حضرت بیعت می‌کنند. (۲)

 


۱-مهدی موعود، ترجمه و نگارش علی دوانی، ص۱۱۵۴
۲-اسرار العقاید، ج ۲، ص ۱۰۰ به نقل از کتاب"یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان(عج)"، از علیرضا رجالی تهرانی،‌ انتشارات نبوت

 

/سایت موعود