آیت الله علوی بروجردی پیش از ظهر امروز در جمع افسران و سربازان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به بیان شخصیت زینب کبری (سلام الله علیها) پرداخت و گفت: از نظر ما زینب کبری (سلام الله علیها) چون دختر فاطمه زهرا (سلام الله علیها) یا علی بن ابی طالب (علیه السلام) است برای ما اهمیت ندارد اگرچه همین مسئله نیز برای اهمیت ایشان کافی است اما شأن و مقام این شخصیت والا آنقدر بالاست که امام حسین (علیه السلام) ایشان را نایب خود قرار دادند لذا از القاب ایشان نایبةالحسین می‌باشد.

وی اظهار داشت: عاشورا و حرکت کربلا نهضتی است که اگر بخواهیم به آن به صورت دقیق نگاه کنیم تأثیرگذاری آن همانند تأثیرگذاری انقلاب کبیر فرانسه است اما انقلاب تند و با خشونت نیست.

این استاد حوزه ابراز داشت: امام حسین (علیه السلام) در این نهضت به شهادت رسید اما پیام رسانی زینب کبری (سلام الله علیها) سبب شد تا کربلا مهجور و این حرکت عقیم نماند.
آیت الله علوی بروجردی خاطرنشان ساخت: زینب کبری (سلام الله علیها) آنچنان بساطی پس از کربلا به پا کرد که حاکمان زمان از فجایع این حرکت تبری جسته و بدین سبب حکومت بنی امیه را به اضمحلال کشیده شد.

وی تصریح کرد: پس از سرکار آمدن بنی عباس موج حرکت مردم به سمت کربلا آغاز شد و حکومت نمی‌توانست با این حرکات مقابل کند به همین دلیل دستور داد قبر امام حسین (علیه السلام) را آب ببندند و خراب کنند اما باز مردم در این مکان متبرک حضور یافته و مراسم خود را به پا می‌کردند.

این استاد حوزه بیان داشت: حتی آب و گاوی که برای شخم حرم حضرت آوردند به پیش نمی‌رفت و امروز آن مکان معروف به حایر حسینی است. 
آیت الله علوی بروجردی با اشاره به وضع جرایم مالی برای حضور در کربلا اظهار داشت: به دلیل عدم جوابگویی این جریمه و حضور مشتاقانه مردم در کربلا قطع دست نیز قانون گذاری شد که باز نتوانستند با این حرکت مردم مقابله کنند حتی برخی یک دست خود را داده بودند و باز تقاضای قطع دست دیگر خود را داشتند تا بتوانند به کربلا بروند.

وی ابراز داشت: با تمام این مباحث حضور عاشقان در کربلا تعطیل نشد چراکه حسین (علیه السلام) مبدأ حرکت بود و زینب کبری (سلام الله علیها) این حرکت را ادامه داد.
این استادحوزه خاطرنشان ساخت: پس از کربلا چهره حضرت زینب (سلام الله علیها) آنچنان پیر شده بود که حتی همسر او نیز ایشان را نشناخت اما راه گم نشد و کربلا پا بر جا ماند.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: زینب کبری (سلام الله علیها) الگوست و ما نباید این الگوها را از دست بدهیم چراکه برای دستیابی به سعادت به چنین افرادی نیازمندیم.
وی بیان داشت: همه ما باید سعی کنیم در این مسیر و در ابتدا این بانوی بزرگ را بشناسیم چراکه این شناخت ها ما را در حرکت یاری خواهد کرد.

این استاد حوزه اظهار داشت: امروز دشمنان اسلام را به عنوان مکتب تکفیری و انتحاری معرفی می‌کنند و این همان انحراف بنی امیه ای است.

آیت الله علوی بروجردی در پایان ابراز داشت: آنان در آن روز نتوانستند این انحراف را در صفوف مسلمین جا بیاندازند و عاشورا و حرکت حسینی با آن مقابله کرد اما امروز به دنبال این مباحث بوده و ما باید با ادامه مکتب حسینی در مقابل این دسیسه ها بایستیم.


 تابناک