امام سجاد (ع) حلقه واسط قیام حسینی و انقلاب جعفری است

عضو هییت علمی دانشگاه قم از امام زین العابدین به عنوان حلقه واسط قیام امام حسین (ع) و انقلاب فرهنگی امام صادق (ع) یاد کرد. حجت الاسلام سیدحسن وحدتی بشیری، عضو هییت علمی دانشگاه قم با اشاره به تبیین ارزش های قیام عاشورا و آرمان های امام حسین (ع) توسط امام زین العابدین (ع) پس از حادثه کربلا به خبرنگار شبستان گفت: 
ارزش های عاشورا، شهادت طلبی، عزت نفس، آزادگی و بزرگواری است. امام سجاد (ع) با اینکه به ظاهر دشمن لباس ذلت به تن مبارکشان پوشانیده بود ولی روح بزرگ امام سجاد (ع) آن چنان در شرایط پاسخ های کوبنده ای از سر عزت نفس به دشمن می داد که در ذهن کسانی هم که با امام حسین (ع) آشنا نبودند شخصیت سیدالشهداء و درس بزرگی که آن حضرت به بشریت داد، تداعی می شد. 
حجت الاسلام وحدتی بشیری افزود:
امام سجاد (ع) از آن لحظه ای که با مردم کوفه روبرو شدند، شروع کردند به قرایت خطبه و پس از ستایش خدا و درود بر اهل بیت (ع) به معرفی خود پرداخت و گفت"من پسر آن کسی هستم که او را در کنار فرات ذبح کردند، بی آنکه از او خونی طلب داشته باشند".
امام چهارم این چنین از حریم اهل بیت (ع) دفاع کرد و نقشی را که در حقیقت سیدالشهداء (ع) ایفا کرده بود امام سجاد (ع) به اتمام رسانند. این مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امام سجاد (ع) ادامه دهنده راه و نهضت امام حسین (ع) بعد از واقعه عاشورا بود، اظهار داشت: 
امام سجاد (ع) در جای جای سفر از کربلا به شام و مدینه درس عزت، شرافت و آزادگی را برای مردم به تصویر کشیدند. این همان هدفی بود که سیدالشهداء در پی آن از جان خود گذشت. عضو شورای علمی پژوهشکده حوزه و دانشگاه یادآور شد: نهضت امام حسین (ع) در روز عاشورا شروع شد ولی در روز عاشورا به پایان نرسید، پایان دهنده این نهضت تلاش های امام سجاد (ع) و حضرت زینب بود. 
حجت الاسلام وحدتی بشیری اذعان داشت: تلاش حضرت سجاد (ع) برای نشر فرهنگ اسلامی از طریق بیان ادعیه ای سرشار از معارف اهل بیت (ع) و بالاترین دستورات اسلامی و نکات معرفتی بود. استاد دانشگاه قم گفت: امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا با استفاده از ادعیه و گریستن بر مظلومیت شهدای کربلا تلاش کردند تا مردم را متوجه اهل بیت (ع) کنند. در روایت آمده است ۲۰ سال امام زین العابدین (ع) بر مظلومیت سیدالشهدا (ع) و اهل بیت (ع) گریستند. حجت الاسلام وحدتی بشیری تصریح کرد: امام چهارم با استفاده از دعا مردم را متوجه حقانیت راه اهل بیت (ع) می کردند.
این مسیله زمینه گرایش علمی مردم به سوی ایمه اطهار شد از این رو می توان از امام سجاد (ع) به عنوان حلقه واسط قیام حسین (ع) و انقلاب فرهنگی امام صادق (ع) و امام باقر (ع) نام برد. وی در خصوص القاب امام سجاد (ع) گفت: زین العابدین یکی از القاب امام سجاد (ع) است. بنا به روایتی که از ابن عباس، پیامبر اکرم (ص) این لقب را به ایشان دادند و آن حضرت را به دلیل عبادت های بسیار و گسترده سجاد می نامند چرا که آن حضرت زینت عبادت کنندگان هستند 
 پایگاه خبری المذهب