امام سجاد (علیه السلام) حلقه واسط قیام حسینی و انقلاب جعفری است

عضو هییت علمی دانشگاه قم از امام زین العابدین به عنوان حلقه واسط قیام امام حسین (علیه السلام) و انقلاب فرهنگی امام صادق (علیه السلام) یاد کرد. حجت الاسلام سیدحسن وحدتی بشیری، عضو هییت علمی دانشگاه قم با اشاره به تبیین ارزش‌های قیام عاشورا و آرمان‌های امام حسین (علیه السلام) توسط امام زین العابدین (علیه السلام) پس از حادثه کربلا به خبرنگار شبستان گفت: 
ارزش‌های عاشورا، شهادت طلبی، عزت نفس، آزادگی و بزرگواری است. امام سجاد (علیه السلام) با اینکه به ظاهر دشمن لباس ذلت به تن مبارکشان پوشانیده بود ولی روح بزرگ امام سجاد (علیه السلام) آن چنان در شرایط پاسخ‌های کوبنده ای از سر عزت نفس به دشمن می‌داد که در ذهن کسانی هم که با امام حسین (علیه السلام) آشنا نبودند شخصیت سیدالشهداء و درس بزرگی که آن حضرت به بشریت داد، تداعی می‌شد. 
حجت الاسلام وحدتی بشیری افزود:
امام سجاد (علیه السلام) از آن لحظه ای که با مردم کوفه روبرو شدند، شروع کردند به قرایت خطبه و پس از ستایش خدا و درود بر اهل بیت (علیه السلام) به معرفی خود پرداخت و گفت"من پسر آن کسی هستم که او را در کنار فرات ذبح کردند، بی آنکه از او خونی طلب داشته باشند".
امام چهارم این چنین از حریم اهل بیت (علیه السلام) دفاع کرد و نقشی را که در حقیقت سیدالشهداء (علیه السلام) ایفا کرده بود امام سجاد (علیه السلام) به اتمام رسانند. این مدرس حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امام سجاد (علیه السلام) ادامه دهنده راه و نهضت امام حسین (علیه السلام) بعد از واقعه عاشورا بود، اظهار داشت: 
امام سجاد (علیه السلام) در جای جای سفر از کربلا به شام و مدینه درس عزت، شرافت و آزادگی را برای مردم به تصویر کشیدند. این همان هدفی بود که سیدالشهداء در پی آن از جان خود گذشت. عضو شورای علمی پژوهشکده حوزه و دانشگاه یادآور شد: نهضت امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا شروع شد ولی در روز عاشورا به پایان نرسید، پایان دهنده این نهضت تلاش‌های امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب بود. 
حجت الاسلام وحدتی بشیری اذعان داشت: تلاش حضرت سجاد (علیه السلام) برای نشر فرهنگ اسلامی از طریق بیان ادعیه ای سرشار از معارف اهل بیت (علیه السلام) و بالاترین دستورات اسلامی و نکات معرفتی بود. استاد دانشگاه قم گفت: امام سجاد (علیه السلام) بعد از واقعه عاشورا با استفاده از ادعیه و گریستن بر مظلومیت شهدای کربلا تلاش کردند تا مردم را متوجه اهل بیت (علیه السلام) کنند. در روایت آمده است ۲۰ سال امام زین العابدین (علیه السلام) بر مظلومیت سیدالشهدا (علیه السلام) و اهل بیت (علیه السلام) گریستند. حجت الاسلام وحدتی بشیری تصریح کرد: امام چهارم با استفاده از دعا مردم را متوجه حقانیت راه اهل بیت (علیه السلام) می‌کردند.
این مسئله زمینه گرایش علمی مردم به سوی ائمه اطهار شد از این رو می‌توان از امام سجاد (علیه السلام) به عنوان حلقه واسط قیام حسین (علیه السلام) و انقلاب فرهنگی امام صادق (علیه السلام) و امام باقر (علیه السلام) نام برد. وی در خصوص القاب امام سجاد (علیه السلام) گفت: زین العابدین یکی از القاب امام سجاد (علیه السلام) است. بنا به روایتی که از ابن عباس، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) این لقب را به ایشان دادند و آن حضرت را به دلیل عبادت‌های بسیار و گسترده سجاد می‌نامند چرا که آن حضرت زینت عبادت کنندگان هستند 
 پایگاه خبری المذهب