حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی کشمیری روز گذشته در خطبه های نماز جمعه در مرکز اسلامی الحسینی در"پیتربورو" با اشاره با فرا رسیدن سالروز میلاد امام رضا علیه السلام این روز را به حاضران و شیعیان جهان تبریک گفت.

ایشان گفت: امام رضا علیه السلام در دوره خود نقش مهمی در نشر اندیشه اهل بیت(علیهم السلام) و تبیین آموزه های این مدرسه و بیان حقانیت اهل بیت(علیهم السلام) در تصدی منصب امامت داشت و این واقعیتی است که حتی مامون عباسی هم به آن اشاره می کند و در پاسخ نامه تعدادی از بنی هاشم چنین می نویسد: «هیچ کدام از مهاجران برای پیامبر(صلی الله علیه وآله) مانند علی بن ابی طالب(علیه السلام) نبود. علی بود که پیامبر را یاری و جان او را حفظ کرد.. علی صاحب ولایت در حدیث غدیر خم است و پیامبر(صلی الله علیه وآله) درباره او فرمود: تو برای من همچون هارون برای موسی هستی با این تفاوت که پس از من پیامبری نیست. علی محبوب ترین مردم نزد پیامبر بود که پرچمدار خیبر است و کسی است که رو در روی عمربن عبد ود ایستاد و او را بر زمین زد. علی برادر پیامبر است».

مامون در ادامه این نامه درباره مظلومیت اهل بیت(علیهم السلام) و جنایت های عباسی ها می نویسد: «سپس همان طور که می دانید ما و بنی امیه یکی هستیم تا اینکه خلافت به ما رسید و ما شیعیان را ترساندیم و بر آنها سخت گرفتیم و بیش از دوره بنی امیه آنهار ا کشتیم».

سید کشمیری افزود: مامون در بیشتر سخنان خود از فضایل اهل بیت(علیهم السلام) سخن می گفت و علاوه بر این در مورد برتری امام رضا(علیه السلام) به خلافت نیز سخن می گفت و به این واقعیت اعتراف می کرد.

نماینده آیت الله سیستانی ادامه داد: امام رضا(علیه السلام) در زمان حیات خود نشست ها و مناظره ها و گفتگوهای علمی زیادی با رهبران دینی و علمی زمان خود برگزار کرد که بیشتر این مناظره ها با دعوت مامون برگزار می شد که می خواست امام رضا(علیه السلام) را به چالش بکشاند و محکوم کند و به همین منظور به والیان خود دستور داده بود علمای بزرگ را به خراسان بفرستند و مسایل پیچیده را با امام رضا(علیه السلام) مطرح کنند اما امام رضا با سعه صدر به تمام این سؤالات پاسخ می داد و برخی از شاگردان امام رضا(علیه السلام) تعداد این پرسش ها را تا بیست هزار ذکر کره اند که اکنون فقط تعداد اندکی از آنها به دست ما رسیده است.

سید مرتضی کشمیری گفت: امام رضا(علیه السلام) شاگردان زیادی داشته و راویان زیادی از چشمه جوشان علوم و معارف ایشان بهره برده اند و برخی علما تعداد شاگردان امام را تا ۴ هزار نفر ذکر کرده اند که در علوم مختلف از امام استفاده کرده اند.


گروهی از مبلغان با نماینده آیت الله سیستانی در اروپا دیدار کردند

گروهی از مبلغان و روحانیون اروپا در مرکز اسلامی امام علی(علیه السلام) در لندن با حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی کشمیری نماینده آیت الله العظمی سیستانی در اروپا دیدار کردند تا از رهنمودهای ایشان درباره تبلیغ در انگلستان بهره مند شوند.

در این دیدار حجت الاسلام سید منیر الخباز سخنرانی کرد و در سخنان خود ضمن اشاره به آیه «فلولا نفر من کل فرقة منهم طایفة لیتفقهوا فی الدین ولینذروا قومهم اذا رجعوا الیهم لعلهم یحذرون»: (پس چرا از هر فرقه‏ای از آنان دسته‏ای کوچ نمی‏کنند تا [دسته‏ای بمانند و] در دین آگاهی پیدا کنند و قوم خود را- وقتی به سوی آنان بازگشتند بیم دهند- باشد که آنان [از کیفر الهی‏] بترسند) گفت: این آیه به سه عنصر اصلی تبلیغ برای یک مبلغ موفق اشاره می کند که عبارتند از: تفقه در دین انذار و هشدار.

وی در مورد تفقه در دین گفت: تفقه در دین با فهم دینی و داشتن اطلاعات کلی درباره دین تفاوت دارد و تفقه در دین به معنای رسیدن به عمق مفاهیم دینی و آموختن اصول و فروع دین با دقت است و اگر مبلغی چنین فهمی از دین نداشته باشد تبلیغ او کامل و موفق نخواهد بود.

الخباز در توضیح عنصر انذار در تبلیغ نیز گفت: انذار به معنای ارتباط دادن مفاهیم و معارف با واقعیت زندگی مردم است و هنری است که مبلغ باید آن را فرابگیرد زیرا انذار به معنای تذکر دادن مکلف به آغاز و پایان انسان و خداوند و آخرت است و این در صورتی محقق می شود که مبلغ بتواند میان معارف دینی و احساسات مکلف ارتباط برقرار کند و او را بیدار کند.

وی سومین عنصر تبلیغ را هشدار (تحذیر) دانست و گفت در انذار دادن هدف مبلغ این نیست که مکلف بترسد بلکه انذاری مطلوب است که منجر به تحذیر بشود و در جان مکلف تاثیر بگذارد و اثر آن در زندگی او مشهود شود.

 شیعه نیوز