احادیثی در مورد حضرت معصومه(س)

روی القاضی نور اللّه عن الصادق علیه السلام قال:
ان للّه حرماً و هو مکه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا وان لامیرالمیمنین علیه السلام حرماً و هو الکوفه الا و انَّ قم الکوفة الصغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الی قم تقبض فیها امراة من ولدی اسمها فاطمه بنت موسی علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتی الجنة با جمعهم.
خداوند حرمی دارد که مکه است پیامبر حرمی دارد و آن مدینه است و حضرت علی (ع) حرمی دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از ۸ درب بهشت سه درب آن به قم باز می شود - زنی از فرزندان من در قم از دنیا می رود که اسمش فاطمه دختر موسی (ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می شوند.
عن سعد بن سعد قال: سالت اباالحسن الرضا(ع) عن فاطمه بنت موسی بن جعفر (ع) فقال: من زارها فله الجنة (۱) امام رضا (ع) فرمودند: کسی که حضرت فاطمه معصومه را زیارت کند پاداش او بهشت است.
عن ابن الرضا علیهما السلام قال: «من زار قبر عمتی بقم فله الجنة»(۲) امام جواد فرمودند: کسی که عمه ام را در قم زیارت کند پاداش او بهشت است.
امام صادق (ع) فرمودند: «من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة»(۳) کسی که آن حضرت را زیارت کند در حالی که آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد به بهشت می رود.
و در جایی دیگر فرمودند: «الّا انَّ حرمی و حرم ولدی بعدی قم»(۴) آگاه باشید که حرم و حرم فرزندان بعد از من قم است.

جایگاه حضرت معصومه(س) 
لقب «معصومه» را امام رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود. آن حضرت در روایتی فرمود: «مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنی.» (۵) هرکس معصومه را در قم زیارت کند مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.
این لقب که از سوی امام معصوم به این بانوی بزرگوار داده شده گویای جایگاه والای ایشان است. امام رضا(ع) در روایتی دیگر می فرماید: هرکس نتواند به زیارت من بیاید برادرم را در ری یا خواهرم را در قم زیارت کند که ثواب زیارت مرا در می یابد. (۶)
لقب دیگر حضرت معصومه(س) «کریمه اهل بیت» است. این لقب نیز بر اساس رییای صادقانه یکی از بزرگان از سوی اهل بیت به این بانوی گرانقدر داده شده است. ماجرای این رییای صادقانه بدین شرح است:
مرحوم آیت اللّه سیّد محمود مرعشی نجفی پدر بزرگوار آیت اللّه سید شهاب الدین مرعشی (ره) بسیار علاقه مند بود که محل قبر شریف حضرت صدّیقه طاهره (س) را به دست آورد. ختم مجرّبی انتخاب کرد و چهل شب به آن پرداخت. شب چهلم پس از به پایان رساندن ختم و توسّل بسیار استراحت کرد. در عالم رییا به محضر مقدّس حضرت باقر(ع) و یا امام صادق (ع) مشرّف شد.
امام به ایشان فرمودند: «عَلَیْکَ بِکَرِیمَةِ اَهْل ِ الْبَْیت» یعنی به دامان کریمه اهل بیت چنگ بزن.
ایشان به گمان اینکه منظور امام (ع) حضرت زهرا(س) است عرض کرد: قربانت گردم من این ختم قرآن را برای دانستن محل دقیق قبر شریف آن حضرت گرفتم تا بهتر به زیارتش مشرّف شوم.
امام فرمود: منظور من قبر شریف حضرت معصومه(س) در قم است.
سپس افزود: به دلیل مصالحی خداوند می خواهد محل قبر شریف حضرت زهرا(س) پنهان بماند از این رو قبر حضرت معصومه(س) را تجلّی گاه قبر شریف حضرت زهرا(س) قرار داده است. اگر قرار بود قبر آن حضرت ظاهر باشد و جلال و جبروتی برای آن مقدّر بود خداوند همان جلال و جبروت را به قبر مطهّر حضرت معصومه(س) داده است.
مرحوم مرعشی نجفی هنگامی که از خواب برخاست تصمیم گرفت رخت سفر بر بندد و به قصد زیارت حضرت معصومه (س) رهسپار ایران شود. وی بی درنگ آماده سفر شد و همراه خانواده اش نجف اشرف را به قصد زیارت کریمه اهل بیت ترک کرد. (۷)


۱- ثواب الأعمال و عیون اخبار الرضا(ع)
۲- کامل الزیارة
۳- بحار ج ۴۸ صفحه ۳۰۷
۴- بحار ج ۶۰ صفحه ۲۱۶
۵- ناسخ التواریخ ج ۳ ص ۶۸ به نقل از کریمه اهل بیت ص ۳۲
۶- زبدة التصانیف ج ۶ ص ۱۵۹ به نقل از کریمه اهل بیت ص ۳
۷- کریمه اهل بیت ص۴۳ با تلخیص و تصرّف

 سایت شیعه نیوز