آیت الله شیخ محمدرضا مظفر

فقیه و اصولی بزرگ آیت الله شیخ محمدرضا مظفر در پنجم شعبان سال 1322 هجری قمری در نجف اشرف به دنیا آمد. مرحوم مظفر از خاندان علمی و ادبی"آل مظفر"می‏باشد.

مقام علمی

محمد رضا از همان ابتدای نوجوانی به آموختن علم مشغول شد و در سیزده سالگی مبانی و اصول ادبیات عرب را فراگرفت. سپس با علاقه وافر به فراگیری فقه و اصول پرداخت و همچنین در دروس حکمت و عرفان و فلسفه نیز شرکت می‏کرد.

سرانجام شیخ محمدرضا پس از سالها تلمذ در درس بزرگان علم و فن، به مقام والای اجتهاد رسید و اساتید به‏نامی همچون شیخ محمد حسین اصفهانی، شیخ محمد حسن مظفر و سید عبدالهادی شیرازی اجتهاد او را گواهی کردند.

مرحوم مظفر به غیر از کسب و فراگیری علوم دینی به دانشهایی همچون حساب، هندسه، جبر، هییت و عروض نیز علاقه داشته است و حتی در سن 21 سالگی کتابی در علم عروض به رشته تحریر درآورد.

اساتید

مرحوم محمدرضا مظفر در طول عمر بابرکت خود از اساتید بزرگی استفاده برده است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد: شیخ محمد حسن مظفر برادر بزرگوارش، میرزا محمد حسین نایینی، شیخ آقا ضیاء الدین عراقی، میرزا عبدالهادی شیرازی، سید علی قاضی طباطبایی و شیخ محمد حسین اصفهانی که این استاد بزرگ در شکل دهی شخصیت مرحوم مظفر تاثیر بسیاری داشته است.

تدریس و شاگردان

شیخ محمدرضا در کنار تحصیل به تدریس معارف حوزه علمیه نیز اشتغال داشت. در ابتدا به تدریس کتاب مکاسب و رسایل پرداخت و اندکی بعد به تدریس خارج فقه و اصول مشغول شد. همچنین مرحوم مظفر فلسفه اسلامی مثل اسفار ملاصدرا را نیز در منزل تدریس می‏کرد.

برخی از شاگردان ایشان عبارتند از: شیخ محمد علی تسخیری، شیخ محمد مهدی آصفی، سید عبدالهادی محسن حکیم، سید محمد صدر، شیخ احمد قبیسی، شیخ احمد وایلی، سید جواد شبر، شیخ جواد قسام، سید حسین خرسان، شیخ صالح آل شیخ راضی، سید عبدالکریم قزوینی، شیخ عبدالهادی فضلی، شیخ غلامرضا عرفانیان، دکتر سید محمد بحرالعلوم، سید محمد تقی طباطبایی تبریزی، سید محمد جمال هاشمی، شیخ محمد حسن طریحی، سید محمد حسن قاضی، شیخ محمد علی ایروانی، دکتر محمود بستانی، دکتر محمود مظفر، سید مرتضی حکمی، سید هادی فیاض و بسیاری از بزرگان دیگر.

آثار علمی

آیت الله مرحوم شیخ محمد رضا مظفر یکی از نویسندگان متبحر و معروف دوران اخیر به شمار می‏رود. یکی از خصوصیات آثار تالیفی ایشان ساده‏نویسی در مطالبش است که علاقه‏مندان به فلسفه و منطق و اصول و کلام به راحتی می‏توانند از نوشته‏های این استاد مسلم بهره ببرند.

برخی از تالیفات ایشان عبارتند از:"اصول الفقه"که سالهاست این کتاب در دوره سطح حوزه‏های علمیه یک کتاب درسی محسوب می‏شود."عقاید الامامیه"مجموعه‏ای از عقاید اسلامی بر اساس روش ‍ اهل بیت(علیه السلام) می‏باشد."المنطق"این اثر مجموعه درسهای ارائه شده ایشان در دانشکده منتدی‏النشر می‏باشد که یکی از کتب درسی حوزه‏های علمیه و دانشگاه‏ها نیز می‏باشد."احلام الیقظه"،"تاریخ الاسلام"،"تتمه احکام الیقظه"،"حاشیة المکاسب"،"حریة الانسان و ارتباطها بقضاءالله"،"دیوان شعر"،"رسالة عملیة فی ضوء المنهج الحدیث"،"الزعیم الموهوب السید ابوالحسن اصفهانی"،"السقیفة"،"فلسفة ابن سینا"،"مجموعه‏ای از رسایل در علم کلام"و دیگر کتابها.

فعالیتهای علمی و فرهنگی

مرحوم مظفر در باب شیوه‏های جدید آموزشی در حوزه علمیه نجف تلاشهای بسیار کرد تا از نواقص آموزشی دوره‏های تحصیلی طلاب بکاهد. در اینجا به برخی از اقدامات این فقیه اصولی در زمینه‏های علمی و فرهنگی اشاره خواهیم داشت:

تاسیس"جمعیت منتدی‏النشر"که ایشان خود ریاست این جمعیت را به عهده گرفت و تلاش کرد تا با تاسیس این جمعیت خطر تهاجم فرهنگ غرب را دفع کند.

تاسیس"دانشکده منتدی"که به دانشکده"اجتهاد"معروف گردید. ایجاد"مدارس منتدی"که در آن مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه و پیش دانشگاهی با گرایش و ترویج فرهنگ دینی آموزش داده می‏شد. ایجاد"دانشکده فقه"که مرحوم مظفر عنایت خاصی به این دانشکده داشت و بیشتر وقت خود را صرف این مرکز می‏کرد. ترمیم امر تبلیغ، استاد مظفر برای تربیت خطیب در امر تبلیغ با همکاری شیخ محمد علی قسام اقدام به تاسیس دانشکده وعظ و ارشاد نمود.

وفات

سرانجام مرحوم آیت الله شیخ محمدرضا مظفر بعد از حدود شصت و دو سال زندگی پربرکت در شانزدهم ماه رمضان سال 1383 هجری قمری از دنیا رفت. پیکر پاک این فقیه اصولی بزرگ با حضور علما و مردم مومن تشیع شد و در مقبره خانوادگی‏اش در بیرون نجف اشرف به خاک سپرده شد.

منابع

فقهای نامدار شیعه، عبدالرحیم عقیقی بخشایشی، قم، کتابخانه آیت الله العظمی مرعشی نجفی.

گنجینه دانشمندان، محمد شریف رازی، تهران، کتاب‏فروشی اسلامیه.

نقباء البشر فی القرن الرابع عشر، آقابزرگ تهرانی.

نویسنده: سیدمحمد ناظم‏زاده‏قمیسایت ابنا