آیا پیشرفت اسلام متکی به شمشیر بوده است؟

آیت‌الله مکارم شیرازی، ‌ظهر امروز در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) برگزار رشد، رشد سریع اسلام را یکی از مسائل مسلم در میان مورخان شرق و غرب دانستند و گفتند:‌ هیچ آیینی مانند اسلام در میان ملت‌ها توسعه نداشته است.

ایشان با اشاره به شبهه و اشکالی در این عرصه که از سوی جمع زیادی از مخالفان، به ویژه مسیحیت ارائه شده، مبنی بر این که پیشرفت اسلام متکی به شمشیر بوده است؛ اظهار داشتند: این یک سخن بسیار ناردست است و نشان دهنده آن است که گویندگان این سخن از برنامه‌های جنگ‌های اسلام و از آیات قرآن در باره نظام جنگ و صلح خبری ندارند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که تمامی جنگ‌های اسلام،‌ جنگی دفاعی بوده است،‌ ادامه دادند:‌ بهترین سند برای باطل بودن این شبهه را می‌توانید در کشورهای اسلامی ببینید؛ در تمامی کشورهای اسلامی اقلیت‌های مذهبی مانند مسیحی،‌ یهودی و... هستند.

زندگی مسالمت‌آمیز اقلیت‌ها در ایران

ایشان اضافه کردند: در جمهوری اسلامی ایران نیز این اقلیت‌ها زندگی می‌کنند؛ در مجلس شورای اسلامی حضور دارند و برنامه‌های مذهبی خود را برگزار می‌کنند، احدی هم آنها را مجبور نمی‌کند تا مسلمان شوند؛ در صدر اسلام نیز اینگونه بود و پیروان مذاهب دیگر آزادانه به کارهای عبادی خود می‌‌پرداختند.

معظم‌له با بیان این که پیشرفت اسلام با زور شمشیر دروغی واضح است، ادامه داد: بنده به یاد دارم، در موقعی که قانون اساسی در حال تدوین بود در مجلس خبرگان، در گروهی بودم که گروه مذاهب بود. نماینده زرتشتی، مسیحی، یهودی بودند و از شیعه و اهل سنت نیز حضور داشتند. در قانون اساسی بندی به آنها اختصاص دارد که جان و مال و ناموسشان محفوظ است.

ایشان به آیات قرآن در این باره اشاره و اظهار کردند: در آیات ۸ و ۹ سوره مبارکه ممتحنه می‌خوانیم: خداوند شما را نهی نمی‌کند که نسبت به کفاری که با شما سرجنگ ندارند، به آنها محبت کنید، عدالت را در باره آنها رعایت کنید،خداوند عدالت‌پیشگان را دوست دارد. خدا شما را نهی می‌کند از کسانی که با شما سرجنگ دارند و شما را از خانه‌هایتان بیرون کردند و برای تحقیر شما پشتیبانی کردند کسی که با دشمنان اسلام دوست باشد، ظالم است.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزودند: در آیه ۱۹۰ سوره مبارکه بقره نیز آورده شده است: با آنهایی جنگ کنید که با شما می‌جنگند، اگر با شما جنگ ندارند و اعلام صلح کردند؛ شما هم دست طرفدار صلح را بفشارید،‌حتی آنجایی هم که با شما جنگ می‌کنند، از حدش تجاوز نکیند.

ایشان با تأکید بر این که این آیات صراحتا ما را از جنگ و ظلم نهی می‌کند، ادامه دادند:‌ خداوند در آیه ۹ سوره حجرات بیان می‌دارد که ‌اگر جمعی مظلوم واقع شدند، از آنان حمایت کنید و به نفع آنها وارد جنگ شوید.

این مرجع تقلید با اشاره به این که اعتقاد افراد را با شمشیر نمی‌توان تغییر دارد، افزودند: پیشرفت اسلام به واسطه فرهنگ اسلام بود. فرهنگ انسان‌سازی، مبارزه با ظلم، عدم تفاوت میان سیاه و سفید و فقیر و غنی و....

ایشان در ادامه به برخی جنایت‌ها واعمال تروریستی در کشورهای اسلامی اشاره کردند و گفتند: چقدر نسبت به تعالیم اسلامی بیگانه هستند، آن کسانی که اسلحه گرفته و در کشورهای اسلامی مسلمان می‌کشند. دشمن اصلی را رها کرده‌اند و در عراق، پاکستان، افغانستان و سوریه، مسلمان می‌کشند و اسراییل هم گوشه‌ای نشسته و با تماشای این وضعیت خوشحال است.

اعمال وهابیت ننگ اسلام است

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به فیلم پخش شده‌ای از جنایت شخصی به ظاهر مسلمان از این وهابی‌ها، که یکی از مسلمانان را سر بریده و «الله اکبر» می‌گوید، تصریح کرد: با این کار که ننگی برای اسلام است، آبروی اسلام را برده است. این چه آموزه‌ای است که به شما تعلیم شده است؟

ایشان افزودند: مشتی مزدوران اسراییل و آمریکا و تربیت شده از سوی برخی حکام منحرف اسلامی در سوریه، در سراسر ماه رمضان مسلمانان را کشتند و هرچه هم گفته می‌شود بیایید و صحبت کنیم؛ قبول نمی‌کنند.

معظم‌له با تأکید بر این که این صحنه‌ها، موجب عقب ماندن اسلام در جهان می‌شود، ادامه دادند:‌ ریشه این کار در تعلیمات بزرگان آن مانند «محمد بن عبدالوهاب» و امثال آنها هستند که به آنها تعلیم دادند تا این گونه خون مسلمانان را بریزند.

ایشان خاطرنشان کردند: این جمعیت را در محدوده‌ای گذاشته‌اند و نمی‌گذارند اطلاعات به آنها برسد؛ در کتابخانه‌های ما کتاب‌های فراوانی از اهل سنت وجود دارد در حالی که در عربستان، نه تنها کتاب‌های شیعی وجود ندارد، بلکه کتاب‌های مصری هم که درباره وهابیت است، دیده نمی‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: علمای اسلام بیش از این نسبت به چنین جنایت‌هایی خاموش ننشینند و این کارها را محکوم کنند.شیعه نیوز