آیا آیاتی درقرآن برای اثبات امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) وجود دارد؟

در قرآن مجید آیات فراوانی است که با استفاده از احادیثی که از پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) در شأن نزول آنها وارد شده است، امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) را اثبات می‌نمایند.

به آیاتی چند توجه فرمایید:

۱. آیه تبلیغ: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...[i]» که طبق روایات معتبر از اهل سنت در جریان غدیر خم نازل شده است و در این روز تاریخی پیامبر(صلی الله علیه واله) با اعلام ولایت و جانشینی امیر المومنین علی(علیه السلام) رسالت خود را تکمیل فرمود.

۲. آیه ولایت: «انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا الذین یقیمون الصلاة...[ii]» که ولایت امیر المومنین علی(علیه السلام) است[iii] در کنار ولایت خدا و رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) قرار داده شده است.

۳. آیه اولی الامر: یا ایها الذین امنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم...[iv]» که اطاعت از اولی الامر را به نحو مطلق واجب کرده است، و از این الزام مطلق بدست می‌آید که امام باید معصوم باشد لذا غیر از امیر المومنین علی(علیه السلام) که از عصمت برخوردار نیست، نمی‌تواند امام باشد. علاوه روایاتی که از کتب اهل سنت در ذیل این آیه به معرفی امیر المومنین علی(علیه السلام) به عنوان امام و جانشین پیامبر (صلی الله علیه واله) پرداخته است، بیش ار اندازه است.

۴. آیه صادقین: یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین...[v]» که می‌فرماید: ای اهل ایمان، تقوا داشته و با صادقین باشید و در روایات بیان شده است که: منظور از صادقین امیر المومنین علی(علیه السلام) و اهل بیت پیامبر(علیهم السلام) می‌باشند.

[i]. مایده، ۶۷.

[ii]. مایده، ۵۵.

[iii] چون طبق روایات معتبر آنکه در رکوع انگشترش را به سایل داد حضرت علی (علیه السلام) بوده است.

[iv]. نساء، ۵۹

[v]. توبه، ۱۱۹.

پاسخ تفصیلی

تمسک به قرآن و روایاتی که در توضیح آنها در کتب اهل سنت نقل شده است، بهترین راه برای اثبات امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) برای اهل سنت می‌باشد. در این راستا باید ببینید دلالت و مفاد آیه چیست و برای فهم مفاد و مدلول آیات، توجه به قراین لفظیه و حالیه و روایاتی که شان نزول، تفسیر، مصداق آیات را بیان می‌کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

در قرآن مجید آیات فراوانی داریم که به بیان و اثبات امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) و دیگر ائمه طاهرین دلالت دارد. و البته دلالت این آیات[۱] با توجه به احادیث بسیار زیاد (متواتر) است که از رسول گرامی اسلام در شأن نزول این آیات وارد شده است. احادیثی که مورد قبول شیعه و سنی است، ما در اینجا به چند آیه اشاره می‌کنیم

۱. آیه تبلیغ: ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت نازل شده است به طور کامل (به مردم) برسان، و اگر انجام ندهی، رسالت او را انجام نداده ای، و خداوند تو را از (خطرهای احتمالی) مردم نگاه می‌دارد، و خداوند جمعیت کافران لجوج را هدایت نمی‌کند»

خداوند متعال پیامبرش را با شدت هر چه تمامتر امر فرمود که رسالت خود را ابلاغ نماید و طبق روایات، پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) به دنبال نزول این آیه، در جایی به نام غدیر خم، امیر المومنین علی(علیه السلام) را به جانشینی خود برگزید.

جریان غدیر در سال آخر عمر پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) در حجة الوداع اتفاق افتاد و آن حضرت، با بیان «... من کنت مولاه فهذا علی مولاه...» یعنی …هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست و...، به امامت علی بن ابیطالب تصریح فرمود و رسالت خود را ابلاغ فرمود.

این واقعه توسط عده ی زیادی(۱۱۰ نفر) از صحابه پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) و همچنین از ۸۴ نفر از تابعین و ۳۶ نفر از دانشمندان و مؤلفین، نقل شده است. علامه امینی با مدارک و دلایل محکم از منابع معروف اسلامی(اهل سنت و شیعه)، در کتاب شریف الغدیر تمامی این نقل ها را آورده است.

۲. آیه ولایت: «ولی و سرپرست شما تنها خداست و پیامبر او، و آنها که ایمان آورده اند و نماز را به پا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌پردازندبسیاری از مفسران و محدثان گفته اند که این آیه در شأن امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است.

«سیوطی» از دانشمندان اهل سنت در تفسیر «الدر المنثور» در ذیل این آیه از «ابن عباس» نقل می‌کند که: امیر المومنین علی(علیه السلام) در حال رکوع نماز بود که سایلی تقاضای کمک کرد و آن حضرت انگشترش را به او صدقه داد، پیامبر (صلی الله علیه واله) از سایل پرسید: چه کسی این انگشتر را به تو صدقه داد؟ سایل به امیر المومنین علی(علیه السلام) اشاره کرد و گفت: آن مرد که در حال رکوع است»، در این هنگام این آیه نازل شد.

همچنین از دانشمندان اهل سنت «واحدی» و «زمخشری» این روایت را نقل کرده و تصریح کرده اند که آیه «انما و لیکم الله...» درباره امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است.

فخر رازی در تفسیر خود از عبدالله بن سلام نقل می‌کند، هنگامی که این آیه نازل شد، من به رسول خدا (صلی الله علیه واله) عرض کردم که با چشم خود دیدم که امیر المومنین علی(علیه السلام) انگشترش را در حال رکوع به نیازمندی صدقه داد به همین دلیل ما ولایت او را می‌پذیریم! وی همچنین روایت دیگری نظیر همین روایت را از ابوذر در شأن نزول این آیه نقل می‌کند.

طبری نیز در تفسیر خود روایات متعددی در ذیل این آیه و شأن نزول آن نقل می‌کند که اکثر آنها می‌گویند: درباره حضرت علی امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است.مرحوم علامه امینی (ره) در کتاب الغدیر، نزول این آیه درباره حضرت علی را با روایاتی از حدود بیست کتاب معتبر از کتاب‌های اهل سنت، با ذکر دقیق مدارک و منابع آن، نقل کرده استدر این آیه، ولایت امیر المومنین علی(علیه السلام) در ردیف ولایت خدا و پیامبر(صلی الله علیه واله) قرار داده شد.

۳. آیه اولی الامر: «ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید رسول خدا (صلی الله علیه واله) و اولی الامر از خودتان را».از سویی دانشمندان گفته اند که آیه اولی الامر درباره امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است.مثلا «حاکم حسکانی» حنفی نیشابوری (مفسر معروف اهل سنت) در ذیل این آیه پنج حدیث نقل کرده که در همه آنها عنوان «اولی الامر» بر امیر المومنین علی(علیه السلام) تطبیق شده است

در تفسیر «البحر المحیط» نوشته «ابوحیان اندلسی مغربی» در میان اقوالی که درباره اولی الامر نقل کرده از مقاتل و میمون و کلبی (سه نفر از مفسران) نقل می‌کند که منظور از آن، ائمه اهل بیت (علیهم السلام) هستند

«ابوبکر بن مؤمن شیرازی» (از علمای اهل سنت) در رساله «اعتقاد» از ابن عباس نقل می‌کند که آیه فوق درباره امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است.

از سویی دیگر در این آیه شریفه با سبک و سیاق واحد و عدم تکرار لفظ (اطیعوا)، اطاعت خدا و رسول و اولی الامر واجب شده است و از این جهت اولی الامر معصوم است (و الا دستور به اطاعت از آنها به نحو اطلاق معنی نداشت) همانطوریکه خدا و پیامبرش معصومند. و طبق آنچه در روایات آمده، معصومین منحصر در امامان شیعه اند.

آنچه بیان شد تنها بخشی از احادیثی بود که از کتب اهل سنت و راویان مورد قبول آنان و همچنین از کتب شیعه تنها درباره سه آیه، از آیاتی که درباره ولایت و امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) نازل شده است بیان گردیده و پیرامون این آیات و آیات دیگر نکات قابل توجه دیگری در میان کتب اهل سنت وجود دارد که برای اطلاع بیشتر باید به کتاب‌های معتبر مراجعه کرد.

غیر از این سه آیه که به صورت مختصر ذکر شد، آیات دیگری نظیر: آیه صادقین: «یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین و آیه قربی: «قل لا اسیلکم علیه اجراً الا المودة فی القربینیز مستقیماً به ولایت و امامت امیر المومنین علی(علیه السلام) و دیگر ائمه پرداخته است که در روایات پیامبر اکرم که در کتاب‌های اهل سنت و شیعه نقل شده، آمده است.

علاوه بر این آیات، آیات دیگری، بازگو کننده ی فضیلتی از فضیلت‌های امیر المومنین علی(علیه السلام) و برتری آن حضرت بر سایر صحابه و یاران و نزدیکان پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) است. حال با استناد به حکم عقل که تقدیم «مرجوح» بر «ارجح» را قبیح می‌شمارد، می‌توان نتیجه گرفت که امامت و جانشینی پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) حق امیر المومنین علی(علیه السلام) است.

 

/شیعه نیوز