این تحقیق توسط یکی از پژوهشگران مسائل تروریسم تحت عنوان"درک شبکه‌های تروریستی"انجام شده است.
به گزارش شیعه آنلاین،"مارک سیجمن"پژوهشگر مستقل در زمینه تروریسم که بنیانگذار و مدیر مؤسسه مشاوره"سیجمن LLC"در مریلند است، این تحقیق را انجام داده است.
نمونه‌های استفاده شده در این تحقیق دربرگیرنده اعضای القاعده از خاور میانه، جنوب شرقی آسیا، شمال آفریقا و اروپا هستند.
"سیجمن"دریافت‌های خود را به صورت اظهاراتی در برابر هییت ملی در مورد حملات تروریستی بر علیه ایالات متحده (که با نام هییت ۱۱ سپتامبر نیز شناخته می‌شود)، ارائه کرد.
وی در این باره می‌گوید: موج جدید تروریسم انتحاری مرتبط با القاعده توضیحات ساده را به چالش می‌طلبد. در نتیجه، باورهای نادرست زیادی در مورد تفکر بحث برانگیز پشت این نوع تروریسم وجود دارد. توضیحات زیر بر اساس چکیده زندگینامه بیش از ۴۰۰ تروریست عضو القاعده بوده و این طرز تفکر را در بوته آزمایش قرار می‌دهد.
در باورهای نادرست می‌شنویم که مدارس مذهبی که نفرت از غرب را ترویج می‌دهند، جوانان مسلمانان را برای تروریست شدن شستشوی مغزی می‌دهند، اما در تحقیق من، تنها ۱۳ درصد از تروریست ها در این مدارس شرکت جسته اند، و این تنها خاص منطقۀ آسیای جنوب شرقی بود، جایی که دو استاد مدرسه،"عبدالله سانگکار"و"ابوبکر بصیر"، از بهترین دانش آموزان برای تشکیل اساس"جامعه اسلامی"، وابستۀ اندونزیایی القاعده، استفاده کردند. این نشان می‌دهد که ۸۷ درصد تروریست ها در این تحقیق، آموزش غیر دینی دیده بودند.
"سیجمن"همچنین می‌افزاید: در باورهای نادرست دیگری می‌شنویم که تروریست‌های انتحاری القاعده، مردان مجردی هستند که هیچ گونه مسیولیت خانوادگی ندارند، اما در تحقیقاتی که انجام دادم به واقعیت دیگری دست یافتم. بعضی معتقدند که کمبود روابط جنسی برای مردان جوان، سرخوردگی جنسی آنان را به منظور به دست آوردن نعمت‌های بهشتی، مخصوصاً وعده ۷۲ حوری، تبدیل به عملیات انتحاری می‌کند. در حقیقت، سه چهارم تروریست‌های القاعده متاهل هستند و دو سوم آنها بچه دارند و حتی می‌توانیم بگوییم از دیگر مسلمانان بیشتر بچه دارند. این تناقض آشکار این حقیقت را نشان می‌دهد که آنها بچه‌های زیادی می‌خواهند تا زمانی که خودشان جانشان را برای هدف و همرزمانشان فدا می‌کنند، فرزندانشان راه جهاد را ادامه دهند.

این پژوهشگر در ادامه می‌افزاید: در باور نادرست دیگری می‌شنویم که تروریست‌های القاعده از سر ناچاری به این گروه می‌پیوندند، زیرا توانایی دیگری برای عرضه به بازار کار ندارند در حالیکه تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد واقعیت چیز دیگری است. حدود ۶۰ درصد از تروریست‌های القاعده در این تحقیق، حرفه‌های تخصصی یا نیمه تخصصی دارند. البته این در حال تغییر است، زیرا نسل جدید تروریست ها جوان تر می‌شوند و در نتیجه نسبت به نسل قبل، تخصص‌های کمتری دارند.
"مارک سیجمن"در ادامه می‌گوید: باور نادرست دیگری که می‌شنویم اینست که تروریست‌های القاعده بزهکارند اما واقعیت چیز دیگری است. تعداد بسیار کمی از تروریست‌های القاعده سابقه دار هستند. هیچ کدام از ۱۹ مجرم حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در ایالات متحده، سابقه کیفری در هیچ کجای دنیا نداشتند. البته این وضع در حال تغییر است، مخصوصاً در اروپای غربی، جایی که القاعده از بین"طرد شده ها"یارگیری می‌کند و به کارهای خلاف جزیی و خرید و فروش مواد مخدر روی آورده تا بتواند از پس هزینه‌هایش بربیاید.
وی در ادامه می‌افزاید: از باور دیگر نادرست اینست که تروریست‌های القاعده مخصوصاً کسانی که خودشان را به کشتن می‌دهند واضحاً دیوانه هستند یا دچار اختلال شخصیت در حالیکه این تحقیق نشان می‌دهد، میزان اختلالات روانی تقریباً صفر بود. این امر البته مشخص است زیرا افرادی که اختلالات روانی دارند معمولاً به سرعت به دلایل امنیتی از تشکیلات زیرزمینی و مخفی حذف می‌شوند.
این پژوهشگر مستقل همچنین می‌گوید: باور نادرست دیگر اینست است که تروریست‌های القاعده توسط رهبران جذاب و پرکششی که در پی شکار قربانیان تنها و ضعیف هستند، جذب می‌شوند اما واقعیت نشان می‌دهد پیوستن به القاعده بیشتر از طریق دوستی و خویشاوندی صورت گرفته تا از طریق نیروهای استخدام کننده معتقد. در حدود ۳/۲ موارد این تحقیق، قبل از این که حتی به فکر پیوستن به یک گروه تروریستی بیفتند، با هم دوست بودند. آنها در یک گروه تبدیل به افراط گرا شدند و سپس دسته جمعی تصمیم گرفتند به القاعده بپیوندند. بهترین مثال در این زمینه گروه"هامبورگ"است که عملیات ۱۱ سپتامبر را رهبری کردند. ۸ دوست با هم تصمیم گرفتند که گرد هم جمع شوند و در دو گروه مختلف با هم به افغانستان سفر کردند. اولین گروه خلبان شدند و گروه دوم تبدیل به گروه حمایتی شدند. ۵ نفر دیگر به دلیل خویشاوندی به آنها ملحق شدند. آنها بستگان نزدیک، پدر، برادر، و اقوام درجه یکی داشتند که عضو القاعده بودند. آنها به سادگی به خانواده شان پیوستند.
گفتنی است"مارک سیجمن"همچنین عضو با سابقه مؤسسه تحقیقات سیاست خارجه در ایالت فیلادلفیا و عضو دایم مرکز استراتژی و مطالعات بیت الملل در واشنگتن دی سی نیز است. او فارغ التحصیل هاروارد در سال ۱۹۷۳ با مدرک پزشکی عمومی و دکترا در جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه نیویورک است

 

/شیعه آنلاین