تبریک عید غدیر به برادران اهل سنت

نه تنها غدیر، که مفهوم امامت تنها منحصر در شیعیان نیست. امامت مقوله ای است عام و فراگیر که تنها منحصر در ریاست جامعه ی مسلمین نمی‌باشد. جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله در تمام شیون ایشان به غیر از وحی تشریعی در امام بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله خلاصه می‌شود.

آن چه در روز غدیر به عنوان نقطه ی عطف اعلام جانشینی بیان شد مؤید این نکته است. سعادت دنیا و آخرت در کنار یکدیگر ماحصل بیان نبی اکرم صلی الله علیه و آله بود. مقصود، بیان ریز به ریز ماجرای غدیر نیست، بلکه سخن ما این است که واکنش بزرگان صدر اسلام اهل سنت نسبت به انتخاب اللهی امیرالمؤمنین و هم چنین نقل‌های صورت گرفته از علمای ایشان، بر این ادعا صحه می‌گذارد که غدیر فقط عید شیعیان نیست بلکه عید همه ی مسلمین جهان است.

به عنوان نمونه براء بن عازب می‌گوید: در حجة الوداع همراه رسول خدا بودیم، زیر درخت‌ها را تمیز کردند، فرمان اقامه نماز جماعت صادر شد، سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله دست علی را گرفت وسمت راستش قرار داد و فرمود: آیا من نسبت به مؤمنان از جان آنان به خودشان برتر نیستم؟ گفتند: آری، فرمود: آیا همسران من مادران شما نیستند؟

گفتند: آری، فرمود: این علی رهبر است و من رهبر او هستم، خداوندا دوست بدار آنکه علی را دوست بدارد و دشمن بدار دشمن او را، عمرگفت: مبارک باشد بر تو ای علی، تو اکنون مولا و رهبر من و تمام مؤمنان هستی.

الشیبانی، أحمد بن حنبل ابوعبدالله (متوفای۲۴۱هـ)، مسند أحمد بن حنبل، ج ۴، ص ۲۸۱، ح۱۸۵۰۲، ناشر: مؤسسة قرطبة – مصر.
البته این نقل به همین منبع منحصر نمی‌شود که به جهت رعایت اختصار از تفصیل 

و اما نقل علمای اهل سنت نسبت به غدیر نیز خواندنی است. به عنوان مثال شمس الدین ذهبی می‌گوید:محمد بن جریر طبری اسناد روایت غدیر خم را در چهار جلد جمع آوری کرده است که من قسمتی از آن را دیدم و از گستردگی روایات آن شگفت زده شدم و یقین کردم که این اتفاق افتاده است الذهبی، شمس الدین محمد بن أحمد بن عثمان بن قایماز، سیر أعلام النبلاء، ج ۱۴، ص ۲۷۷، تحقیق: شعیب الأرناؤوط و محمد نعیم العرقسوسی، ناشر: مؤسسة الرسالة - بیروت، الطبعة التاسعة، ۱۴۱۳ هـ.

تفصیل 

به هرحال آن چه گذشت بهانه ای بود تا عید سعید غدیر خم را به برادران اهل سنت در هر جای دنیا تبریک و تهنیت عرض کنیم. به امید آن که در جهت وحدت واقعی جهان اسلام حول محور اهل بیت نبی اکرم صلی الله علیه و آله گام‌هایی بلند، محکم و اساسی برداریم.سایت فطرت