پاسخ به سه شبهه درباره نهج البلاغه

شبهه:
در بسیاری از خطبه‏ ها و کلمات قصار نهج البلاغه سختی های مرگ و ظلمت قبر و مشکلات جهان پس از مرگ بیان شده است و طبیعی است که یادآوری اینگونه مسایل موجب سلب آرامش روحی و به وحشت افتادن مردم است، لذا بعید به نظر می ‏رسد که اینگونه سخنان مربوط به علی بن ابی طالب علیه‏ السلام بوده باشد.
- اثر التشیع فی الادب العربی، ص ۶۱.
پاسخ:
اولا:
اگر یادآوری مرگ و قبر و قیامت و مانند آن برای جامعه مفید نبوده و موجب سلب آسایش و آرامش جامعه است پس چرا در قرآن کریم و احادیث نبوی این همه از آنها یادآوری شده است از جمله:
* اینما تکونوا یدرککم الموت... ((هر کجا که باشید شما را مرگ در می‏ یابد)).- سوره نساء، آیه ۷۸.
* کل نفس ذایقه الموت ((هر نفسی چشنده مرگ است)). - سوره انبیاء، آیه ۳۵.
* کل من علیها فان ((تمام کسانی که بر زمینند فانی شوند)). - سوره الرحمن، آیه ۲۶.
* کل شی هالک الا وجهه ((جز ذات او همه چیز نابود شونده است)). ‏- سوره قصص، آیه ۸۸.
و در بسیاری از کتب حدیث شیعه و سنی احادیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به همین مضمون نقل شده است از جمله:
حدیثی در کتاب ((تحف العقول)) از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می ‏خوانیم که فرموده:
مالی اری حب الدنیا قد غلت علی کثیر من الناس، حتی کان الموت فی هذه الدنیا علی غیرهم کتب... - تحف العقول، ص ۲۹.
(((چه شده است؟) چرا می‏ بینم محبت دنیا بر بسیاری از مردم غلبه کرده است، گویا مرگ در این دنیا برای جز اینان نوشته شده و گویا مراعات حق برای جز اینان واجب می‏ باشد بلکه گویا آنچه را از خبر مردگان می‏ شنوند همانند مسافرانی هستند که به زودی باز خواهند گشت؟...)).
و ثانیا:
از آنجا که یاد مرگ و قبر و قیامت در سازندگی انسان تاثیر به سزایی دارد لذا در تعالیم دین مبین اسلام این همه به آن ترغیب شده است زیرا اگر انسان پیوسته به یاد مرگ بوده و آمادگی لازم جهت فرا رسیدن آن را داشته باشد نتایج ذیل حاصل شود:

* دارای زندگانی شرافتمندانه ‏ای خواهد بود.
* در برابر شیطان با دلیری و شجاعت می ‏ایستد.
* انسانی کریم و دارای روحیه بذل و بخشش خواهد بود.
* بر مال دنیا حرص و طمع نخواهد داشت.
* در برابر مشکلات بردبار و صبور است.
* در هر دو حال گرفتاری و گشایش شکرگذار است.
* دارای عزمی راسخ و اراده‏ای مستحکم می‏ باشد.
* با عزت زندگی می‏ کند و زیر بار ذلت و منت کسی نمی‏ رود.
* در کارها با جدیت به پیش می ‏رود و هیچگاه خسته نمی ‏شود.
* عنان گسیخته در پی شهوت رانی نمی ‏رود.
* کارهای دنیا را بدون شتاب زدگی انجام می ‏دهد (گویی تا ابد در این دنیا زندگی خواهد کرد) و در کارهای آخرت جدی است و کار امروز را به فردا نمی ‏اندازد (گویی
همین فردا خواهد مرد و از ثواب و پاداش آن محروم می‏ شود).
و از آنجا که یاران خوب رسول خدا صلی الله علیه و آله پیوسته به یاد مرگ بودند، لذت های دنیا را نادیده گرفتند و با عزت زیستند، و بسیاری از آنان به شرف شهادت نایل شدند، و موجبات پیروزی و گسترش اسلام را فراهم ساختند.
و از آن هنگامی که مسلمانان یاد مرگ را به فراموشی سپردند و به دنبال دنیا و لذت های مادی و شهوات رفتند و کشورگشایی کردند و حقیقت اسلام را به فراموشی سپردند و به هوا و هوس ها رو آوردند، به تدریج آن عزت و اقتدار خود را در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله از دست دادند و از هر صدایی به خود می‏ لرزیدند و ظالمان بر آنها مسلط شدند.
از آنچه گذشت به این نتیجه رسیدیم که پیوسته به یاد مرگ بودن موجب خودسازی و خشنودی پروردگار و به فراموشی سپردن آن موجب گمراهی و خشنودی شیطان است، و همین مطلب یکی از امتیازها و ویژگیهای نهج البلاغه به شمار می ‏آید و به همین علت - چنانکه گذشت - ابن ابی الحدید معتزلی در شرح خطبه ((الهاکم التکاثر)) می ‏گوید:
((سوگند به آنکه امت ها به او سوگند یاد می ‏کنند: من این خطبه را از پنجاه سال پیش تاکنون بیش از هزار مرتبه خوانده ‏ام و در هر مرتبه تاثیر جدیدی بر من گذاشته است...)).
- شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج ۱۱، ص ۱۵۳.
بنابراین این شبهه نیز ناتمام است.

شبهه:
درک اوضاع اجتماعی و توجه به نقاط ضعف دستگاه های حکومتی، و انتقاد از شرایط حاکم، در آن زمان ها متعارف نبوده بلکه در زمانهای بعد مرسوم و متعارف شده و در خطبه‏ های نهج البلاغه از حاکمان و وزیران و والیان و قضات و علما با تعبیرهای گوناگون انتقاد شده و بر شیوه حکومت و رفتار والیان و تبعیض در تقسیم بیت المال و جهل قضات به شدت اعتراض شده است و به همین دلیل نهج البلاغه سخنان علی بن ابی طالب علیه ‏السلام نمی‏ باشد.
- اثر التشیع فی الادب العربی، ص ۶۶.
پاسخ:
گرچه تمام شبهه هایی که پیرامون نهج البلاغه مطرح شده نادرست می‏ باشد، ولی این شبهه از تمام آن شبهه ‏ها سست ‏تر و نادرست‏ تر می ‏باشد، زیرا چگونه ممکن است چشم بسته گفته شود: چون که این موضوع بعدا میان مردم مرسوم گشت پس باید ولی خدا و دروازه علم رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز از آن بی اطلاع باشد، با اینکه او از حیث زندگی عادی انسانی از کودکی پیوسته ملازم آن حضرت بوده و چه تجربه ‏های ارزشمندی را که در نوجوانی و جوانی فرا گرفت، و از حیث حقیقت الهی، حجت خدا و ولی خداست و همانطور که در تاریخ هم مشاهده می کنیم پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله حوادث مهمی اتفاق افتاد و میان فقیهان صحابه در احکام الهی اختلاف شدیدی پدید آمد و هر کدام دیگری را رد می ‏کرد و چه خون های حرامی که بناحق ریخته شد، و چه بسیار اموال مردم که به یغما رفت و چه حقوقی از مردم پایمال گشت!!!
آیا تمام اینها کافی نیست که آن حضرت از شرایط حاکم و تمام دستگاه های مقصر انتقاد کند و از حقوق مردم دفاع نماید؟ و با والیان خیانت کار و قضات فاسق و عالمان دین فروش آنگاه که شرایط را مهیا می دیدند و بنا به فرمان رسول خدا مبنی بر حفظ جانشان موقعیت را مناسب تشخیص می دادند برخورد کند؟
بنابراین، این شبهه نیز ناتمام است.

شبهه:
از آنجا که برخی از خطبه‏ ها و سخنان قصار موجود در نهج البلاغه به دیگران نیز نسبت داده شده است از آن جمله: (حکمت ۲۸۹)
کان لی فیما مضی اخ فی الله، و کان یعظمه فی عینی صغر الدنیا فی عینه...
- نهج البلاغه، ص ۵۵۵ و ص ۳۳۲.
که از ابن المقفع نیز نقل شده است. - عبدالله بن المقفع: ادیب مشهور و ایرانی الاصل و مجوسی بوده و توسط عیسی بن علی (عموی منصور حلیفه عباسی) اسلام آورد و نامش را از ((روزبه)) به عبدالله تغییر داد، او از دوستان ابن ابی العوجا زندیق معروف است.چندین کتاب به زبان عربی تالیف کرده، از جمله: الدوه الیتیمه فی طاعه الملوک و الادب الصغیر و الادب الکبیر و در کتابش (حکمت ۲۸۹) کان لی فیما مضی اخ را بدون نسبت دادن آن به امیر المومنین علیه ‏السلام ذکر کرده است، و کتاب کلیله و دمنه را به زبان عربی ترجمه کرده است و گفته شده که این کتاب تالیف خود او است.
او در سال ۱۴۳ هجری در بصره به فرمان منصور ((خلیفه عباسی)) توسط سفیان بن معاویه بن المهلب - امیر بصره به قتل رسید.
و همچنین (خطبه ۲۰۳)
ایها الناس انما الدنیا دار مجاز...
‏- نهج البلاغه، ص ۵۵۵، ص ۳۳۲.
که از سحبان بن وایل نیز روایت شده است ‏- سحبان بن وایل یکی از سخنرانان و خطیبان مشهور که در زمان معاویه و دمشق می ‏زیسته.
بنابراین به نظر نمی‏ رسد که تمام نهج البلاغه سخنان آن حضرت بوده باشد، به ویژه آنکه بسیاری از این خطبه‏ ها در کتابهای مشهور ادبیات عرب یافت نمی‏ شود
- ترجمه علی بن ابی طالب ((تالیف احمد زکی صفوت، ص ۱۲۲.?
پاسخ:
اولا:
به هیچ وجه نمی‏ توان گفت که سید رضی رحمه الله بدون آنکه سند معتبری داشته باشد، این سخنان را به علی بن ابی طالب علیه ‏السلام نسبت داده است.
و ثانیا:
برخی از مؤلفان نیز این سخنان را به ابن المقفع نسبت نداده ‏اند بلکه ابن قتیبه در ((عیون الاخبار ج ۲ ص ۳۵۵)) با سند خود آن را با اندکی تفاوت در الفاظ از امام حسن مجتبی علیه ‏السلام نقل کرده است و همچنین ابن شعبه حرانی در ((تحف العقول ص ۲۳۴)) آن را با کمی تفاوت به امام حسن علیه‏ السلام نسبت داده است، خطیب بغدادی نیز در ((تاریخ بغداد، ج ۱۲، ص ۳۱۵)) به سند خود آن را از حسن بن علی علیهما السلام نقل کرده است.
ولی زمخشری در ((ربیع الابرار، ج ۱، باب الخیر و الصلاح)) آن را از امیر المومنین علیه‏ السلام روایت کرده است.
در هر حال خواه این سخنان از حسن بن علی علیهم‏ا السلام باشد یا سخنان پدر بزرگوارش از یک سرچشمه زلال اقتباس شده، و ابن المقفع توان چنین سخن گفتن را ندارد.
ناگفته نماند: ابن میثم بحرانی در شرح نهج البلاغه خود (ج ۵ ص ۳۸۹) گفته است این کلام را ابن المقفع از حسن بن علی علیهم‏ا السلام نقل کرده است.
و ثالثا:
ابن ابی الحدید معتزلی نیز در ((شرح نهج البلاغه، ج ۱۹ ص ۱۸۳)) این سخنان را به امیر المومنین علیه ‏السلام نسبت داده و گفته:
((... مردم در اینکه مقصود امیر المومنین علیه ‏السلام از این برادر کیست؟
اختلاف کرده ‏اند و سپس چندین احتمال را نقل کرده است، و این خود دلیل آنست که انتساب این سخنان به امیر المومنین علیه ‏السلام مسلم بوده و شهرت داشته است و اگر این سخنان به ابن المقفع نیز نسبت داده شده بود ابن ابی الحدید همچون دیگر موارد اختلاف، آن را بیان می ‏کرد.
و شاید به علت شهرت انتساب این سخنان به امیر المومنین علیه ‏السلام و یا امام حسن علیه‏ما السلام ابن المقفع آن را در کتابش بدون انتساب نقل کرده، و یا اینکه آن را با نسبت، نقل کرده ولی دستهای امین!! در چاپ کتاب های گذشتگان آن را حذف کرده است.
و رابعا:
سخنان امیر المومنین علیه ‏السلام آنچنان میان مردم شهرت داشت، که سخنرانان و خطیبان آنها را در خطبه‏ های خود می‏ خواندند و یا به بخشی از آن اکتفا می‏ کردند و به علت تقیه یا غفلت یا به جهت دیگری نامی از آن حضرت نمی ‏بردند.
شیخ محمد علی دیوز یکی از اساتید ((معهد (کالج) الحیاه)) در الجزایر که خود او از فرقه ((اباضیه)) می‏باشد در کتاب ((تاریخ المغرب الکبیر، ج ۳ ص ۵۸۸)) به نقل از ابن الصغیر می‏ گوید:
((دولتمردان اباضی در (دولت رستمی) به تمام مذاهب و فرق آزادی کامل داده بودند و از آنجا که آنان محبت زیادی به علی بن ابی طالب داشتند و از آن حضرت بسیار تجلیل می‏ کردند و از فصاحت و بلاغت گفته هایش در شگفت بودند لذا واعظان و خطیبان جمعه و جماعات بر فراز منابر خطبه‏ های آن حضرت را می‏ خواندند...)).
بنابراین اگر ابن المقفع هم بخشی از سخنان آن حضرت را در کتابش آورده به همین دلیل بوده که از فصاحت و بلاغت و محتوای عالی آن در شگفت بوده به ویژه آنکه در اوایل کتاب ((الادب الصغیر)) خود گفته
... و قد وضعت فی هذا الکتاب من کلام الناس المحفوظ حروفا فیهإ؛ب‏ب عون علی عماره القلوب و صقالها...: - به نقل از ((مدارک نهج البلاغه))، ص ۲۶۸.?
یعنی: من در این کتاب از سخنانی که مردم آن را از حفظ دارند (نزد مردم محفوظ مانده) کلماتی را آورده ‏ام که مایه زنده شدن دلها و صیقلی شدن و شفافیت قلبها است.
سخن استاد محمد علی کرد علی نیز گواه دیگری بر این مدعا است، وی در کتاب ((امراء البیان، ج ۱، ص ۱۰)) می‏ گوید:
ان ابن المقفع تخرج فی البلاغه یخطب علی بن ابی طالب
ابن مقفع بلاغت را از خطبه‏ های علی بن ابی طالب آموخته است.
بنابراین، این شبهه درباره (حکمت ۲۸۹) نیز ناتمام است.
و در پاسخ به شبهه انتساب (خطبه ۲۰۳) به سحبان بن وایل، می‏ گوییم:
اولا:
اهل فن می‏ دانند که سخنان سحبان بن وایل از نظر محتوا و عبارات در این حد نیست و اگر شنیده شده که او این خطبه را می‏ خواند، دلیل آن نیست که سروده خود او است.
و ثانیا:
بزرگان محدثین قبل از سید رضی رحمه الله نیز این خطبه را از امیر المومنین علیه ‏السلام روایت کرده ‏اند مانند:
* شیخ صدوق رحمه الله در ((الامالی، ص ۱۳۲، مجلس ۲۳)).
* و همچنین در ((عیون اخبار الرضا، ج ۱، ص ۲۹۷)).
* و شیخ مفید رحمه الله در ((الارشاد، ص ۱۳۹)).
* و شیخ طبرسی رحمه الله دره مشکاه الانوار، ص ۲۴۲.
* و شیخ ورام رحمه الله در ((مجموعه ورام، ص ۶۶)).
بنابراین هیچ گونه شک و شبهه‏ ای در انتساب تمام نهج البلاغه به امیر المومنین علیه ‏السلام وجود ندارد.
مطالب ارزنده و محتوای عالی و شیوه سخن گفتن خود بهترین سند زنده ایست بر صحت استناد به آن حضرت.

برگرفته از کتاب آشنایی با نهج البلاغه امام علی علیه السلام اثر سید جعفر حسینیسایت فطرت