موسوعه امام حسین(ع) در ۱۸ جلد منتشر می‌شود

معاون پژوهش بنیاد معارف اسلامی قم گفت: با تلاش محققان این بنیاد، موسوعه امام حسین(ع) در۱۸ جلد در حال تدوین است که ۷۰ درصد منابع آن مربوط به اهل سنت است. 
حجت‌الاسلام سیدغلامرضا حسینی در گفتگو با مرکز خبر حوزه، در خصوص تاریخچه تشکیل بنیاد معارف اسلامی گفت: این بنیاد در سال ۶۳ از سوی مرحوم آیت‌الله سید عباس مهری نماینده وقت امام خمینی(ره) در کویت تأسیس شد و مبنای کار آن فعالیت پژوهشی پیرامون اهل‌بیت(ع) است. 
وی با اشاره به انجام موسوعه‌نویسی و معجم نویسی در این بنیاد گفت: معجم احادیث امام مهدی(عج) حاصل تلاش محققان این بنیاد است که دو سال پیاپی به عنوان کتاب سال ولایت برگزیده شد.
معاون پژوهش بنیاد معارف اسلامی افزود: در این موسوعه بیش از ۴۲۰ مصدر از مصادر شیعه و سنی اخذ شده و در ۵ جلد در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. 
وی با بیان اینکه تدوین موسوعه‌های حضرت زهرا(س)، امام حسن(ع)، امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) در حال انجام است گفت: ۱۵ محقق برای تدوین این مجموعه‌ها در حال فعالیت‌اند و نزدیک به ۵۰ درصد کار به انجام رسیده است. 
حجت‌الاسلام حسینی افزود: در این موسوعه‌ها تاریخ زندگانی، هییت سیاسی، اجتماعی و دینی آن بزرگواران مورد بررسی قررا گرفته است و به فعالیت علمی مشابه تمام مراکز توجه داریم و سعی می‌کنیم موازی کاری نشود. 
وی در خصوص روند انجام فعالیت‌های پژوهشی در این بنیاد گفت: طرح‌های پژوهشی در هییت‌های علمی، مدیره، و امنا تصویب و بررسی می‌شود و پس از آن به صورت گام به گام نظارت علمی می‌شود. 
معاون پژوهش بنیاد معارف اسلامی با بیان اینکه هییت علمی شامل ۵ نفر از فضلای حوزه علیمه قم است گفت: این افراد هر دو ماه یکبار، روند انجام طرح‌های پژوهشی را ارزیابی و بررسی علمی می‌کنند.
وی با اشاره به فعالیت بنیاد معارف اسلامی در زمینه احیاءتراث گفت: در این بخش برروی آثار پیشینیان، کار تحقیقی می‌شود و سندیابی و تصحیح صورت می‌گیرد.
وی افزود: انتشار کتاب الاحادیث الغیبه از جمله این اقدامات است که احادیث آن از بیش از ۵۰۰ مصدر از مصادر شیعه و سنی استخراج شده و در سه جلد در اختیار مشتاقان قرار گرفته است. 
حجت‌الاسلام حسینی فعالیت‌های بنیاد معارف اسلامی در زمینه ترجمه اشاره کرد و افزود: در این خصوص کتاب‌های اندیشمندان و مستبصران از جمله دکتر تیجانی را ترجمه و چاپ می‌کنیم. 
وی با بیان اینکه کتاب آنگاه هدایت شدم اثر آقای تیجانی تاکنون ۴۰ بار تجدید چاپ و ۶۰۰ هزار جلد از آن در اختیار علاقمندان قرار گرفته است گفت: پیشینه سیاسی فکری وهابیت، حق‌جو و حق‌شناس، مناظره علمیه، آیین‌بندگی و نیایش و با نور فاطمه هدایت شدم، از جمله عناوین کتاب‌های ترجمه شده از سوی این بنیاد است. 
وی به بخش کتابخانه بنیاد معارف اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از ۱۶هزار جلد کتاب دینی، علمی، تاریخی و تفسیری در این کتابخانه موجود است که به سوی الکترونیکی شدن آن حرکت می‌‌کنیم و ۵۰ درصد کار انجام شده است. 
حجت‌الاسلام حسینی گفت: این کار تا پایان سال به اتمام می‌رسد و تمام منابع کتابخانه روی سایت قرار می‌گیرد.
وی پاسخگویی به سیوالات دینی و شبهات را از دیگر فعالیت‌های بنیاد معارف اسلامی دانست و افزود: این بنیاد به صورت اینترنتی پاسخگوی پرسش‌های دینی است و علاقمندان برای طرح پرسش‌های خود می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی این بنیاد به نشانی www.maarefislami.com مراجعه کنند. 
معاون پژوهشی بنیاد معارف اسلامی افزود: در این پایگاه به شبهات وهابیت با استفاده از منابع خودشان پاسخ داده می‌شود. 
وی در خصوص برنامه‌های در دست اقدام این بنیاد گفت: تحقیق وسیع در اطراف حدیث شریف نبوی « الایمه بعد اثنا عشر کلهم من قریش» و جمع مصادر آن از کتب شیعی و سنی در حال انجام است. 
حجت‌الاسلام حسینی، جمع و تنظیم خطبه‌های رسول گرامی اسلام، بازنویسی موسوعه معجم احادیث امام المهدی را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام بنیاد معارف اسلامی برشمرد و افزود: چاپ کتاب موسوعه «الرسول و العتره» تألیف سیدعبدالله موسوی بحرینی نیز در حال انجام است.

 حوزه نیوز