آشنایی با حضرت معصومه (س)

روز ۱۰ ربیع الثانی سالروز وفات حضرت معصومه(س) است، عالمه و محدثه اهل بیت (ع) یکی از والاترین عناوینی است که بیانگر بلندی مرتبه علم و آشنایی کریمه اهل بیت (ع) با معارف بلند اسلام و مکتب حیات بخش تشیع است. حضرت معصومه(س) روز اول ماه ذیقعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. آغاز ماه ذیقعده برای حضرت رضا (ع) و دودمان نبوت، پیام آور شادی مخصوص و پایان یک انتظار عمیق و استثنایی است. زیرا حضرت نجمه (س) فرزندی جز حضرت رضا (ع) نداشت و مدت ها پس از حضرت رضا (ع) صاحب فرزندی نشد. زیرا حضرت رضا (ع) در سال ۱۴۸ هجری قمری متولد شد ولی حضرت معصومه (س) در سال ۱۷۳ یعنی با ۲۵ سال فاصله.

امام صادق (ع) به ولادت چنین بانویی بشارت داده بود، بنابراین پس از آنکه حضرت فاطمه معصومه (س) دیده به جهان گشود، آن روز برای حضرت نجمه (س) و حضرت رضا (ع) روز شادی و سرور وصف ناپذیر و روز مهمی از ایام الله بود. دیری نپایید که در همان سنین کودکی، حضرت معصومه (س) مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامی خود در حبس هارون و در شهر بغداد شدند، لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش علی بن موسی الرضا (ع) بزرگ شدند، در سال ۲۰۰ هـجری قمری در پی اصرار و تهدید مأمون عباسی سفر تبعیدگونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون اینکه کسی از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهی خراسان شدند.

یک سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر به همراه عده ای از برادران و برادرزاده ها به طرف خراسان حرکت نمودند و در هر شهر و محلی از طرف مردم مورد استقبال واقع می شدند. اینجا بود که آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب (س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامی شان را به مردم مؤمن و مسلمان می رساندند و مخالفت خود و اهل بیت (ع) را با حکومت حیله گر بنی عباس اظهار می فرمودند، بدین جهت تا کاروان حضرت به شهر ساوه رسید، عده ای از مخالفین اهل بیت که از پشتیبانی مؤمورین حکومت برخوردار بودند، سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند. در نتیجه تقریبا همه مردان کاروان به شهادت رسیدند، حتی بنابر نقلی حضرت معصومه (س) را نیز مسموم نمودند. به هر حال یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه مریض شدند و چون دیگر امکان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نموده و سؤال فرمودند: از این شهر (ساوه) تا قم چند فرسخ راه است؟ جواب دادند، ده فرسخ. فرمود مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که می فرمود، شهر قم مرکز شیعیان ما است. بزرگان شهر قم وقتی از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند، در حالی که"موسی بن خزرج"بزرگ خاندان اشعری زمام ناقه آن حضرت را به دوش می کشید و جمع کثیری از مردم پیاده و سواره گرداگرد کجاوه حضرت در حرکت بودند، حدودا روز ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ هـجری حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. آن بزرگوار به مدت ۱۷ روز در این شهر در محلی که امروز"میدان میر"نامیده می شود، زندگی کردند و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بودند.هم اکنون محل عبادت آن حضرت حجره ای است در مدرسه بیت النور که محل ارادتمندان آن حضرت است. وفات حضرت معصومه (س) سرانجام آن بزرگوار یادگار اهل بیت (ع) در روز دهم یا دوازدهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هـجری قمری پیش از آنکه دیدگان مبارکش به دیدار برادر بزرگوارش روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند.

مردم قم با تجلیل فراوان پیکر پاکش را به سوی محلی به نام «باغ بابلان» که قبرستان خانوادگی «اشعریون» بود، تشییع نمودند. همین که قبر مهیا شد، خاندان اشعری در اینکه چه کسی بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد، دچار مشکل شدند که ناگاه دو سواری که نقاب به چهره داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیک آمدند و پس از خواندن نماز بر آن پیکر پاک یکی از آن دو وارد قبر شد و دیگری جسد پاک و مطهر آن حضرت را به او داد تا در دل خاک نهان سازد. آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن که با کسی سخن بگویند بر اسب های خود سوار و از محل دور شدند. سپس موسی بن خزرج سایبانی از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد تا این که پس از سال ها حضرت زینب (س) دختر امام جواد (ع) اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا کرد و بدین سان تربت پاک آن بانوی بزرگوار اسلام، قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهل بیت (ع) و دارالشفای دل سوختگان عاشق ولایت و امامت شد. فضایل و مناقب حضرت معصومه (س) شرافت خانوادگی: او بنت رسول الله و بنت ولی الله و دخت ولی الله و عمه ولی الله است و این امر خود سرچشمه سایر فضایل و کمالات معنوی و روحانی آن بزرگوار است. عالمه و محدثه اهل بیت (ع) یکی از والاترین عناوینی است که نشان دهنده بلندی مرتبه علم و آشنایی کریمه اهل بیت (ع) با معارف بلند اسلام و مکتب حیات بخش تشیع است و به آن استناد می نمایند چرا که آن حضرت جز از افراد مورد وثوق و اطمینان حدیث نقل نمی کند. او معصومه است: فاطمه معصومه که خود پرورش یافته مکتب ایمه طاهرین(ع) و یادگار صاحبان آیه تطهیر است، نمونه عالی ای از طهارت و پاکی است، به حدی که خاص و عام او را به عنوان معصومه لقب داده اند، چنانچه حضرت رضا (ع) فرمود:"من زار المعصومه بقم کمی زارانی"کسی که فاطمه معصومه را در قم زیارت کند، مثل آن است که مرا زیارت کرده باشد. از جمله کسانی که به شفیعه بودنش در روایات و آثار دینی تصریح شده است، فاطمه معصومه است.امام صادق (ع) می فرماید: به شفاعت او همه شیعیانم، وارد بهشت خواهند شد. فضیلت زیارت حضرت معصومه (س) در روایات: امام صادق (ع) فرمود: برای خدا حرمی است و آن مکه است و برای رسول خدا (ص) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرالمومنین (ع) حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی است و آن شهر قم است و به زودی زنی از فرزندان من در آنجا دفن خواهد شد که نامش"فاطمه"است، هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب خواهد شد. امام رضا (ع) فرمودند: کسی که فاطمه معصومه را زیارت کند، در حالی که معرفت به حق او داشته باشد، پاداش او بهشت است. امام جواد (ع) فرمود: کسی که قبر عمه ام را در قم زیارت کند، سزاوار بهشت است.

 


 اخبار شیعیان