رهبر انقلاب در ديدار اقشار مختلف مردم به‌ مناسبت عيد سعيد غدير (۱۳۹۳/۰۷/۲۱ - ۱۲:۴۵) بياناتي را ايراد نموده اند كه به شرح زير است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم‌
تبريك عرض ميكنم روز مبارك عيد غدير را به همه‌ي حضّار محترم برادران و خواهران عزيز به ملّت عزيز ايران به همه‌ي شيعيان بلكه به همه‌ي آن كساني كه از حقايق معرفتيِ اسلام و آگاهي‌هاي مربوط به محتواي اين دين شريف احساس احتظاظ ميكنند و لذّت ميبرند و خوشامد عرض ميكنم به همه‌ي حضّار محترم بخصوص برادران و خواهراني كه از راه‌هاي دور تشريف آوردند و اين حسينيّه را با حضور خودشان مزيّن كردند. يك جمله در باب مسيله‌ي غدير عرض كنيم يك جمله هم درباره‌ي وظايفي كه امروز موضوع غدير و مسيله‌ي غدير و آگاهي از معارف عميق غدير بر دوش ما ميگذارد و بايد به آنها توجّه كنيم.
مسيله‌ي غدير مسيله‌ي بسيار مهمّي است در تاريخ اسلام. اوّلاً اصل اين حادثه‌ي عجيب و مهم و اين بيان شريف كه «مَن كُنتُ مَولاه فَهذا عَليٌّ مَولاه» (۱) چيزي نيست كه فقط شيعه آن را نقل كرده باشد اين جزو مسلّمات است. آن‌كساني كه خواسته‌اند اشكال كنند ايراد كنند اصل صدور اين بيان را مورد ترديد قرار نداده‌اند [بلكه‌] رفتند سراغ تأويل و توجيه و معناكردن اين جمله اصل حادثه يك مسيله‌ي مسلّم تاريخي و اسلامي است شبهه‌هايي هم كه در معناي اين جمله به ذهن بعضي از نورسيدگان و نوكيسه‌گان فكري و معرفتي امروز ميرسد همان حرفهايي است كه هزار سال است اين حرفها مطرح بوده جوابهاي آنها به‌وسيله‌ي علماي بزرگ داده شده و جاي كمترين شبهه‌اي در اصل اين مسيله و حادثه و معناي جمله‌ي رسول اكرم كه سؤال كرد از مردم «اَلَستُ اَولي‌ بِكُم مِن اَنفُسِكُم» (۲) - كه اشاره به آيه‌ي قرآن بود كه «اَلنَّبِيُّ اَولي‌ بِالمُؤمِنينَ مِن اَنفُسِهِم» (۳) - و بعد از آن اين جمله كه «مَن كُنتُ مَولاه فَهذا عليٌّ مَولاه» [نيست‌] [در] اصل اين مسيله جاي هيچ ترديدي نيست. آنچه در مورد محتواي اين جمله‌ي تاريخي و شريف و پر مغز بايستي بيان بشود [اينكه‌] غير از نصب اميرالمؤمنين به خلافت و امامت بعد از نبيّ اكرم و وصايت پيغمبر - كه معناي رايج و شايع اين جمله است - يك مضمون مهمّ ديگري در اين بيان وجود دارد كه نبايد مورد غفلت قرار بگيرد و آن پرداختن اسلام به امر حكومت و امر سياست امّت و اهمّيّت اين موضوع از نظر اسلام است. آن كساني كه سعي كردند اسلام را از مسايل اجتماعي و از مسايل سياسي بركنار بدارند و آن را منحصر كنند به مسايل شخصي و مسايل خصوصيِ زندگي افراد - و در واقع نگاه سكولار به اسلام داشته باشند كه تبليغات دشمنان و دستهاي دشمنان هم اين بينش را در بين مسلمانان در طول ساليان دراز ترويج كرده است - جوابشان مسيله‌ي غدير است. پيغمبر اكرم (صلّي‌الله عليه و آله و سلّم) در آن موقعيّت حسّاس در آخرين ماه‌هاي زندگي به دستور خداي متعال يك مسيله‌ي اساسي و مهم را بيان ميكنند و آن عبارت است از پرداختن به مسيله‌ي حكومت براي بعد از زمان پيغمبر اينجا نصب اميرالمؤمنين فقط به‌معناي نصب جنبه‌هاي معنوي نبود بلكه ميشود گفت كه مسيله‌ي جنبه‌هاي معنوي قابل نصب نيست آنچه قابل نصب است عبارت است از: حكومت كشورداري سياست مديريّت جامعه‌ي اسلامي اين را پيغمبر اكرم به مردم توصيه كرد. اين نكته‌ي بسيار مهمّي است در مسيله‌ي غدير كه پاسخ دندان‌شكني است به همه‌ي كساني كه فكر ميكنند و تبليغ ميكنند كه اسلام را از مسايل سياست و مسايل حكومت و مانند اينها بركنار بدارند. بنابراين اين دو حقيقت يعني حقيقتِ نصب اميرالمؤمنين به‌عنوان امامتِ بعد از پيغمبر و مسيله‌ي پرداختن به حكومت و سياست و امامت و اداره‌ي امّت بعد از پيغمبر اين دو موضوع بسيار مهمّ و حسّاس در مسيله‌ي غدير وجود دارد و جزو معارفي است كه غدير متضمّن آن است و درس بزرگي است براي همه‌ي مسلمانان براي امروز و فرداي مسلمين.

آنچه امروز ما بايد به آن توجّه كنيم اين است كه مسيله‌ي غدير يك مسيله‌ي اعتقادي است شيعه و پيروان مكتب اهل بيت و مكتب امامت به مسيله‌ي غدير پايبندند اين پايه و اساس تفكّر شيعه است بدون ترديد و جاي بحث نيست. كساني كه شبهه دارند و كساني كه بحث دارند ميتوانند در محافل علمي در مجالس تخصّصي بنشينند راجع به اين بحث كنند منطق شيعه قوي حجّت شيعه حجّت قاطع و بدون ترديدي است لكن اين در زندگيِ عمومي مسلمانان در همگاميِ مسلمانان با يكديگر در برادري مسلمانان با يكديگر بايد اثر نگذارد. مسيله‌ي اختلاف بين فِرَق مسلمان - چه فرقه‌ي شيعه و سنّي و چه فِرَق گوناگوني كه در درون دو فرقه‌ي اساسي اسلامي وجود دارد - يكي از مراكز طمع دشمنان اسلام بوده است نه فقط دشمنان تشيّع در طول سالهاي متمادي سعي شده است بين مسلمانان اختلاف به‌وجود بيايد چون اختلاف بين مسلمانان موجب ميشود كه همّت مسلمانان نيروي مسلمانان انگيزه‌هاي مسلمانان صرف همين دعواهاي دروني و داخلي بشود به مسايل بيروني خود به دشمنان بزرگ خود توجّه نكنند. اين سياست اساسي استعمار در طول سالهاي متمادي و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل نظام جمهوري اسلامي بوده است چون گسترش تفكّر جمهوري اسلامي را در دنياي اسلام ديدند روي سياست تفرقه تأكيد بيشتري كردند اصرار بيشتري ورزيدند سرمايه‌گذاري كردند براي اينكه دنياي اسلام را از جمهوري اسلامي جدا كنند.
نظام جمهوري اسلامي انقلاب بزرگ ما امام عظيم‌الشّأن ما توانست تفكّرات دنياي اسلام را متوجّه خود بكند دلهاي آنها را جذب كند به انگيزه‌هاي آنها و به حركات آنها جهت‌دهي بكند اين دشمن را ترساند استعمار را استكبار را صهيونيسم را به‌طور مشخّصْ دستهاي سياست در آمريكا را ترساند و به همان سلاح قديمي متوسّل شدند كه سلاح «اختلاف‌افكني» است. امروز و در طول اين سالهاي متمادي اختلافات بين شيعه و سنّي را هرچه بيشتر دامن ميزنند براي اينكه ذهن دو طرف را از دشمن اصلي - كه دشمن اسلام است نه دشمن خصوص تشيّع يا دشمن خصوص تسنّن - منصرف بكنند اينها را به همديگر مشغول كنند اين سياست استعمار است متخصّص اين سياست هم دستهاي سياسي و امنيّتي دولت انگليس خبيث است كه از ديرباز در اين زمينه فعّال بودند تلاش كردند بلدند چگونه بين فرقه‌هاي مسلمان اختلاف بيندازند راه‌هاي آن را تجربه كردند آگاهي دارند و بشدّت مشغولند.

اين جريان «تكفير» - اين چيزي كه امروز در عراق و در سوريّه و در برخي از كشورهاي ديگر منطقه بُروز كرده و در واقع با همه‌ي مسلمانها مواجه‌اند نه فقط با شيعه - ساخته‌ي دست خود استعمارگران است اينها چيزي به نام القاعده چيزي به نام داعش درست كردند براي مقابله‌ي با جمهوري اسلامي براي مقابله‌ي با حركت بيداري اسلامي منتها دامن خودشان را گرفته است امروز دامن خود آنها را گرفته است. البتّه امروز هم با يك نظر دقيق تحليلي وقتي انسان نگاه ميكند ميبيند كه تلاشي كه امروز آمريكا و هم‌پيمانان آمريكا در آنچه «مواجهه‌ي با داعش» اسم گذاشته‌اند - كه واقعيّتي ندارد - در اينجا دارند به‌خرج ميدهند بيش از آنچه تلاش براي نابودكردن نطفه‌ي اين حركت خبيث باشد تلاش براي جهت‌دادنِ دشمني‌هاي مسلمانان ميان يكديگر است. سعي ميكنند مسلمانها را به جان هم بيندازند عامل آن را امروز اين گروه جاهل و متعصّب و متحجّر و وابسته قرار داده‌اند والّا هدف همان هدف است سعي آنها اين است كه مسلمانان را از دشمن اصلي منصرف كنند. ما بايد اين را بدانيم - چه شيعه و چه سنّي هركسي كه به اسلام پايبند است هركسي كه حاكميّت قرآن را قبول دارد بايد بداند - كه آمريكا سياستهاي آمريكا سياستهاي استكباري سياستهاي صهيونيستي دشمن اسلامند دشمن آگاهي اسلامي‌اند دشمن حاكميّت اسلامند تلاشي هم كه امروز دارند ميكنند دنباله‌ي تلاش ۳۵ ساله‌ي آنها است ۳۵ سال است دارند به انواع و اقسام تلاش ميكنند [كه‌] به اذن الهي به حول‌وقوّه‌ي الهي در همه‌ي تلاشهايي كه عليه جمهوري اسلامي كردند شكست خوردند در اين يكي هم به فضل پروردگار قطعاً شكست خواهند خورد.
آنچه وظيفه‌ي مسلمانان است - چه مسلمان شيعه چه مسلمان سنّي - اين است كه با تحريك احساسات يكديگر به دشمن كمك نكنند شيعه بايد بداند كه اگر چنانچه اختلاف و دعوا و حسّاسيّت‌برانگيزيِ ميان شيعه و سنّي تحريك بشود دشمن مشترك دشمن اصلي سود خواهد برد نبايد اجازه بدهد سنّي هم همين‌جور. طرفين بايد مراقب باشند احساسات يكديگر را تحريك نكنند به مقدّسات يكديگر اهانت نكنند دعواي بين طايفه‌هاي مسلمان و گروه‌هاي مسلمان و به‌طور خاص بين شيعه و سنّي را - كه مورد علاقه‌ي دشمنان اسلام است - آتش افروزي نكنند اين را همه بايد متوجّه باشند. اگر كسي در اين زمينه اقدامي بكند كه موجب تحريك احساسات طرف مقابل است و موجب ايجاد دشمني است يقين بداند به آمريكا دارد كمك ميكند به انگليس خبيث دارد كمك ميكند به صهيونيسم دارد كمك ميكند به همان كساني كمك ميكند كه داعش و القاعده و امثال اينها را به‌وجود مي‌آورند و جريان تكفير را به راه مي‌اندازند براي ايجاد اختلاف بين شيعه و سنّي. امروز اتّحاد اسلامي برادري اسلامي همبستگي اسلامي يكي از لازم‌ترين و واجب‌ترين وظايف همه‌ي جوامع اسلامي است و بايستي همه به اين وظيفه ملتزم باشيم. البتّه مسلمانان مؤمن و آگاه و بابصيرتي كه در نظام جمهوري اسلامي زندگي ميكنند به وظايف خودشان آشنايند اميدواريم كه در اينجا و در همه جا به اين وظايف پايبندي نشان بدهند. خداوند ان شاءالله همه‌ي شما را موفّق بدارد همه‌ي شما را و دنياي اسلام را ان‌شاءالله از بركات عيد غدير برخوردار كند.
والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته‌

۱) الاحتجاج ج‌۲ ص‌۴۵۰ خطبه‌ي غدير
۲) جامع الاحاديث شيعه ج‌۲۳ ص‌۷۴۲
۳) سوره‌ي احزاب بخشي از آيه‌ي ۶ «پيامبر به مؤمنان از خودشان سزاوارتر [و نزديكتر] است...»

شيعه نيوز