مجري:

خدا را شاكريم كه دوباره توفيق داد كه در اين شب ها در خدمت شما باشيم. در ماه رمضان ويژه برنامه توسل را داشتيم كه الحمد لله رب العالمين برنامه خيلي خوبي شد و عزيزان استفاده كردند. از خداوند متعال مي خواهيم كه توفيقات ما را روز افزون كند تا اين بحث را ادامه دهيم .

ان شاء الله اين مبحث را در برنامه حبل المتين ادامه مي دهيم تا به سرانجام خوبي برسيم. مطالبي كه در اين برنامه گفته مي شود عمدتا از منابع اهل سنت است تا هم برادران اهل سنت ارتباط بهتري برقرار كنند و هم حقانيت مكتب اهل بيت (عليهم السلام) مشخص شود. ما از بينندگان عزيز چه شيعه و چه سني تقاضا داريم كه تعصب را كنار گذاشته و موضوعات را به صورت واقعي و حقيقي پيگيري كنند. قضاوت اين مباحث هم به عهده شما عزيزان است تا آن چه مرضي رضاي خداوند و آن چه كه حقيقت است و ما موظيفيم به پيروي آن انجام دهيم.

طبق هفته هاي گذشته در خدمت كارشناس عزيز و گرامي حضرت آيت الله دكتر حسيني قزويني هستيم.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

از خداوند متعال خواهانم كه حوايج شما را برآورده به خير كند. گرفتاري هاي همگان را رفع نمايد. همچنين براي نجات برادران ما چه شيعه و چه اهل سنت و چه ديگر اديان الهي كه الان در دست تكفيري هاي وحشي گرفتار شده اند دعا كنيد زيرا وهابيت در سوريه و در عراق يك روز فتواي جهاد نكاح را مطرح مي كنند و يك روز هم فتواي جهاد لواط را بيان مي كنند آن هم به نام اسلام.

زن هاي مسلمان و اخيرا زن هاي مسيحي و زرتشتي را براي فروش در خيابان هاي موصل به گردش در مي آورند و اين باعث شده كه چهره اسلام حتي در نزد ديگر تابعين اديان الهي مخدوش شود. گرچه ما مي دانيم همه دنيا جز اربابان اين تروريست ها مي دانند كه اين ها ارتباطي به اسلام ندارند. حتي دبير كل سازمان ملل رسما وارد عمل شد و اعلام كرد كه اين ها زن ها را براي فروش در خيابان ها مي چرخانند و تعدادي از زن ها و كودكان نيز در كوهستان ها در حال تلف شدن هستند.

مسلمانان را به جرم اين كه با آن ها بيعت نكردند يا شيعه هستند يا سني كه تابع آن ها نيستند را زنده به گور مي كنند. تعداد زيادي از كودكان را در عراق همراه با والدينشان زنده به گور كردند. افرادي بعد از زدن تير خلاص به دريا يا دره پرتاب مي كنند. اين گونه وحشي گري در تاريخ بشريت سابقه نداشت حتي وحشي ترين ارتش دنيا چنين جناياتي را مرتكب نشده اند .

اين تكفيري ها با اين عملكرد چهره اسلام را مخدوش كرده و به اسلام ستيزي و اسلام گريزي در سطح بين الملل دامن مي زنند. خيانتي كه اين ها نسبت به اسلام كرده اند شايد بدتري دشمنان اسلام به اسلام نكرده باشند.

ما از همه بزرگان چه شيعه و چه سني تقاضا مي كنيم كه قدما و قلما جانا و مالا از اين مسلمان ها حمايت و پشتيباني كنند و عملكرد اين جنايتكاران را محكوم نمايند. از همگام شدن با آمريكا و اسراييل و اين كه اين ها دولت فراگير هستند و بايد حقوق اين ها را دولت ها بپرازند خودداري كنيد. از مردم مخصوصا برادران اهل سنت مي خواهيم آن دسته از علماي شما كه با اسراييل و آمريكا همگام و همسخن شده اند را بشناسند. اين ها سني نيستند اين ها خاين به اهل سنت هستند. اين ها همان سلفي هاي صهيونيسم هستند كه به نام اهل سنت خود را عرضه مي كنند.

ديروز كليپي از شبكه وهابي كلمه ديدم كه كارشناس آن مي گفت: ما براي اولين بار در ايران با شبكه كلمه سلفي گري را ترويج داديم.

اين ها از طرفي مي گويند ما وهابي نداريم. از طرف ديگر مي گويند ما تفكر سلفي را ترويج داديم. بعضي از اين افراد خود فروخته و وطن فروشي كه با اين ها تماس مي گيرند و مصاحبه مي كنند مقداري بيانديشند. اگر هم نمي خواهند به كارهاي خود فكر كنند از عزيزان مي خواهم كه دوست را از دشمن بشناسند و خاين را از خادم تشخيص دهند.

مجري:

همان گونه كه عرض كرديم موضوع برنامه ادامه همان مباحث توسل است كه ان شاء الله اين مبحث را به سرانجامي برسانيم. حضرت استاد! در جلسات گذشته حضرت عالي در باره مشروعيت توسل از منظر قرآن و سنت و سيره صحابه و علماي اهل سنت مطالبي را فرموديد.

لطف كنيد و موضوع استغاثه مستقيم را به رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) يا ديگر صالحان را از نظر اهل سنت براي بينندگان عزيز ما مطرح بفرماييد.

ديدگاه اهل سنت در رابطه با استغاثه مستقيم به رسول خدا (ص) حضرت آيت الله حسيني قزويني:

يكي از اشكالاتي كه معمولا وهابي ها و بعضي از افرادي كه توجه ندارند مي گيرند استغاثه و كمك خواستن مستقيم از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) و ديگر صالحين است. يك زماني است كه مي گوييم يا رسول الله حاجت مرا از خداوند بخواه. اين مسيله براي بعضي ها زياد مشكلي ندارد. ما از زنده هم مي خواهيم كه براي ما دعا كن از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) هم مي خواهيم .

اما زماني كه بگوييم يا رسول الله خودت حاجتم را بده خودت مشكلم را حل كن. اين مسيله براي آقايان مقداري دشوار است و نمي توانند آن را قبول كنند. گرچه ما قبلا هم گفتيم كه هر دو عين توحيد است. چه مستقيما از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) بخواهيم كه به اذن الهي كه خدوند به او عطا كرده حاجت ما را بدهد. چه او را واسطه قرار دهيم براي اين كه از خداوند در خواست كند كه حاجت ما را بدهد. چه از خداوند به صورت مستقيم و بدون واسطه بخواهيم هيچ فرقي نمي كند. در قرآن هر سه نوع توسل بيان شده كه حضرت موسي (عليه السلام)‌ مستقيم مي گويد: «لَيِنْ كَشَفْتَ عَنَّا الرِّجْزَ لَنُؤْمِنَنَّ لَكَ» تو مشكل ما را حل كن. اين كاملا واضح و روشن است.

هم چنين از خداوند بخواهد : قَالُوا يَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا كُنَّا خَاطِيِينَ. يوسف / ۹۷

فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ. نساء / ۶۴

1) آقاي سبكي

اما بنده يكي دو مورد از فرمايشات علماي برجسته اهل سنت كه از آن ها تعبير امام العلامه مي كنند مثل جناب سبكي .

ابن كثير دمشقي سلفي متوفاي ۷۷۴ هـ در كتاب البدايه و النهايه جلد ۱۴ صفحه ۷۷ شرح حال آقاي سبكي را بيان مي كند و مي گويد:

الامام العلامه تقي السبكي ...

آقاي ذهبي هم مي گويد: اگر در باره كسي « الامام » گفته شود تضعيف هيچ تضيعفگري تأثير ندارد.

آقاي سبكي در كتاب شفاء السقام في زياره خير الانام تأليف تقي الدين علي بن عبد الكافي بن علي سبكي شافعي متوفاي 756 هـ صفحه 357:

اعلم انه يجوز ويحسن التوسل والاستغاثة والتشفع بالنبي (ص) الي ربه سبحانه و تعالي جواز ذلك وحسنه من الامور المعلومة لكل ذي دين المعروفة من فعل الانبياء والمرسلين وسير السلف الصالحين والعلماء والعوام من المسلمين ولم ينكر احد ذلك من اهل الاديان ولاسمع به في زمن من الازمان حتي جاء ابن تيمية فتكلم في ذلك بكلام يلبس فيه علي الضعفاء الاغمار وابتدع ما لم يسبق اليه في ساير الاعصار...

بدان كه جايز و خوب است توسل (پيامبر را واسطه قرار دادن) و استغاثه (مستقيما از حضرت كمك خواستن يا رسول الله اغثني) و رسول خدا (صلي الله عليه و آله) را شفيع قرار دادن.

جايز بودن و خوب بودن توسل و استغاثه از امور قطعي است براي هر كسي كه دين دارد. توسل و استغاثه از كارهايي بوده كه انبيا و پيامبران انجام مي دادند.

سيره سلف صالح علماء و عوام مسلمانان همين بوده. هيچ كدام از اهل اديان آن را انكار نكرده و در هيچ وقت انكاري در اين رابطه به گوش كسي نرسيده تا اين كه ابن تيميه آمد و بر عده انسان هاي ضعيف و بي عقل تلبيس كرده و بدعت هايي را به جاي گذاشته كه در ديگر زمان ها سابقه نداشت .

ما صحت اين روايت را بيان كرديم و هم چنين استغاثه را داخل اين كتاب كرده است. اين كه ابن تيميه توسل و استغاثه را انكار مي كند گفتاري است كه هيچ عالمي قبل از ابن تيميه نگفته و اين سخن ابن تيميه اختلافي بين مسلمانان و شكافي در اسلام ايجاد كرد .

سبكي شافعي تقي الدين علي بن عبد الكافي بن علي شفاء السقام في زياره خير الانام متوفاي 756 هـ ص 357

همانطور كه ما در ذيل آيه « أُولَيِكَ الَّذِينَ يَدْعُونَ يَبْتَغُونَ إِلَي رَبِّهِمُ الْوَسِيلَةَ» از آلوسي بيان كرديم كه واسطه تمام انبياء و ملايكه و تمام موجودات رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) بوده است. حال اگر اين آقايان جرأت دارند بگويند: آلوسي كافر است. اگر وهابي هاي امروزي در آن زمان بودند حتما فتوا به مشرك بودن آلوسي مي دادند .

اين هم سخن آقاي سبكي در باره توسل كسي كه ابن كثير او را امام و علامه مي خواند. در صورتي كه اين سلفي هاي تازه به دوران رسيده مي گويند: هر چيزي كه مخالف قرآن باشد ما قبول نمي كنيم. گويا آقاي سبكي كه امام و علامه است به اندازه اين ها قرآن نخوانده است. فقط اين ها در قرآن خواندند كه «ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ» يا «وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ» و اين آيات در قرآن آقاي سبكي نبوده.

برادر عزيز من ! مقداري دقت كنيد كه اين سلفي ها و وهابي ها دين شما را ندزدند. به والله قسم پشيمان مي شويد. ما با كساني كه توسل را قبول ندارند هم حاضر به مناظره هستيم و هم حاضر به مباهله. هر كدامشان حاضر هستند به اين جا بيايند. ما حدود 40 روز است كه بحث توسل را به صورت مفصل بيان كرديم و هر آن چه گفتني بود را گفتيم همه را هم از كتاب هاي اهل سنت گفتيم يك مورد هم از كتاب هاي شيعه بيان نكرديم. ان شاء الله اگر فرصت شد يك جلسه بحث توسل را از كتاب هاي شيعه مطرح مي كنم.

اين آقايان اگر راست مي گويند براي مناظره بيايند. وقتي چهار نفر عوام را مي بينند شروع مي كنند به فرياد زدن و سر و صدا كردن كه پيامبر خدا (صلي الله عليه و آله) خدا هست يا غير خدا مردم شما بگوييد

توجه داشته باشيد كه اين ها مي خواهند مردم را با دست خودشان به جهنم بياندازند. عزيزان من! چرا فريب اين آخوند هاي فريب خورده را مي خوريد اگر اين ها راست مي گويند كه توسل شرك است اين جا بيايند و نظر خود را هم براي ما و هم براي بينندگان ثابت كنند. ما كه گفتيم امكاناتمان را در اختيار آن ها قرار مي دهيم هر چند جلسه اي كه مي خواهند البته بايد از علمايشان باشد كساني مثل امام جمعه استاد حوزه ...

اول مناظره مي كنيم اگر ديديم مناظره پاسخگو نبود حاضريم مباهله كنيم.

2) علامه سمهودي

وي از علماي اهل سنت هستند كه ابن عماد حنبلي در باره ايشان مي گويد:

الامام القدوة الحجة...

ايشان هم امام هم الگو هست و هم حجت است.

ابن عماد حنبلي شذرات الذهب ج 8 ص 50

آقاي سمهودي در كتاب وفاء الوفاء باخبار دار المصطفي جلد 5 با تحقيق دكتر قاسم سامرايي چاپ مؤسسه الفرقان مكه مكرمه و مدينه منوره:

اعلم ان الاستغاثة والتشفع بالنبي (ص) وبجاهه وبركته الي ربه تعالي من فعل الانبياء والمرسلين وسير السلف الصالحين واقع في كل حال قبل خلقه (ص) وبعد خلقه في حيات النبوية ومدة البرزخ وعرصات القيامة.

بدان استغاثه (مستقيم كمك خواستن از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) اي رسول خدا به فريادم برس) و طلب شفاعت از رسول خدا (صلي الله عليه و آله)‌ و مقام و بركت آن حضرت از كارهاي انبياء و پيامبران و سيره سلف صالح در هر حالي چه قبل از خلقت چه بعد از خلقت در حيات در برزخ و در قيامت بوده است

سمهودي وفاء الوفاء باخبار المصطفي با تحقيق دكتر قاسم سامرايي چاپ مؤ سسه الفرقان ج 5

اين تعبيري كه آقاي سمهودي دارد شرك است يا نه ايشان قرآن نخوانده بود سنت را نمي دانست

عزيزان توجه داشته باشيد. ما در يكي از برنامه ها به صورت مفصل اقوال 40 نفر از علماي مذاهب اربعه اهل سنت را در رابطه با توسل به قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) با استناد به آيه 64 سوره نساء خوانديم. هيچ كس هم نمي تواند اعتراض كند چون از همه فرق اهل سنت خوانديم .

مجري:

لطف كنيد براي ما بيان كنيد كه آيا از خود علما بزرگ اهل سنت داشتيم كه استغاثه مستقيم به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) داشته باشند آيا در كتب اهل سنت بيان شده يا نه

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

در كتاب المواهب اللدنيه من منح المحمديه تأليف آقاي احمد بن محمد قسطلاني (از علماي بزرگ اهل سنت و از شارحين صحيح بخاري) جلد 4 با تحقيق صالح احمد الشامي صفحه 593 :

وينبغي للزاير ان يكثر من الدعاء والتضرع والاستغاثة والتشفع والتوسل به (ص) ...

وقد يتوسل بصاحب الجاه الي من هو اعلي منه ثم ان كلا من الاستغاثة والتوسل والتشفع والتوجه بالنبي (ص)... واقع في كل حال قبل خلقه وبعد خلقه في مدة حياته في الدنيا وبعد موته في مدة البرزخ وبعد البعث في عرصات القيامة.

سزاوار است كه زاير دعا و تضرع و استغاثه و تشفع و توسل به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) داشته باشند ...

اين كلمه تضرع بالاتر از توسل است كه شيعيان در حرم هاي ايمه (عليهم السلام) انجام مي دهند.

استغاثه و توسل و تشفع و توجه به رسول خدا (صلي الله عليه و آله)‌ همان طور كه در كتاب تحقيق النصره و مصباح الظلام نقل شده در هر حالي بوده چه قبل از خلقت و چه بعد از خلقت آن حضرت. در زمان حيات دنيوي و بعد از مگر در زمان برزخ و در قيامت .

در صفحه بعد توسل حضرت آدم را نقل مي كند و در صفحه 595 ادامه مي دهد:

ولقد كان حصل لي داء اعيا دواؤه الاطباء واقمت به سنين فاستغثت به (ص) ليلة الثامن والعشرين من جمادي الاولي سنة ثلاث وتسعين وثمانماية بمكه زادها الله شرفا ومنّ عليّ بالعود في عافية بلا محنة فبينا انا نايم اذ جاء رجل معه قرطاس يكتب فيه هذا دواء لداء احمد بن القسطلاني من الحضرة الشريفة بعد الاذن الشريف النبوي ثم استيقظت فلم اجد بي والله شييا مما كنت اجده وحصل الشفاء ببركة النبي (ص) .

ووقع لي ايضا في سنة خمس وثمانين وثمانماية في طريق مكة بعد رجوعي من الزيارة الشريفة لقصد مصر ان صرعت خادمتنا غزال الحبشية واستمر بها اياما فاستشفعت به (ص) في ذلك فأت آت في منامي ومعه الجني الصارع لها فقال: لقد ارسله لك النبي (ص) فعاتبته وحلقته ان لايعود اليها ثم استيقظت وليس بها قلبة كانما نشطت من عقال ولازالت في عافية من ذلك ...

من دچار بيماري سختي شدم كه پزشكان همه از درمان من عاجز شدند. دو سال در مدينه ماندم و به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) استغاثه كردم (يا رسول الله مراشفا بده) خداي عالم بر منت گذاشت و شفا داد. به اين صورت كه من خواب بودم شخصي آمد و كاغذي در دستش بود گفت آن كاغذ چيست گفت : اين دواي احمد بن قسطلاني از طرف رسول خدا (صلي الله عليه و آله) است (نه از طرف خداوند) از خواب بيدار شدم. به خدا سوگند آثار بيماري در من نبود و من به بركت پيامبر (صلي الله عليه و آله) شفا پيدا كردم.

بعد از مدتي كه گذشت در سال 885 هـ از زيارت پيامبر (صلي الله عليه و آله)‌ بر مي گشتم كه به سمت مصر بروم يكي از خادمين ما گرفتار تشنج و رعشه بدن شد. چند روز طول كشيد من از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) براي اين خادم طلب شفا كردم. كسي در خوابم آمد كه چيز همراهش بود . گفت اين را پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) براي تو فرستاده كه آن بيماري ديگر به آن خادم بر نمي گردد. از خواب بيدار شدم ديدم اين خادمه ديگر رعشه و تشنج ندارد و سلامتي خود را به دست آورده است.

اين هم دو مورد از استغاثه مستقيم به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) كه يكي از علماي بزرگ اهل سنت آن را نقل كرد .

تعبير ديگري از آقاي ابن الحاج از علماي مالكي متوفاي 737 هـ دارد كه مواردي را نقل مي كند:

... فمن توسل به أو استغاث به أو طلب حوايجه منه فلا يرد ولا يخيب لما شهدت به المعاينة والآثار ...

هر كس به پيامبر (صلي الله عليه و آله) توسل كند يا به آن حضرت استغاثه كند يا اين كه حوايج خود را از پيامبر (صلي الله عليه و آله) بخواهد حاجت او رد شدني نيست و نااميد نمي شود. من خودم شاهد بودم مواردي را كه از حضرت حاجت خواستند و حاجت خود را هم گرفتند .

الفاسي العبدري (ابن الحاج) ابو عبد الله محمد بن محمد المدخل ج 1 چاپ مكتبه دار التراث قاهره ص 285

مورد بعدي از كتاب تاريخ دمشق است كه در آن آمده محمد بن منكدر از علماي بزرگ اهل سنت هميشه كنار مسجد النبي (صلي الله عليه و آله) مي آمد:

قال: ويأت في المسجد متلوذا بقبر رسول الله (ص) مرة وبمنبره مرة حتي كاد يصبح فإذا شخص في السواد يقول له: دونكها يا محمد قال: فمد يده فإذا صرة فيها ثمانون دينارا قال: وغدا عليه الرجل فدفعها إليه ...

مشكلي داشت و به قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) پناهنده مي شد و به ايشان توسل مي كرد و مي گفت: يا محمد!. دستش را سمت ضريح مطهر دراز كرد و كيسه اي گرفت كه در آن 80 دينار بود .

ابي القاسم علي بن الحسن ابن هبه الله بن عبد الله شافعي تاريخ مدينه دمشق ج 56. ص 61

امثال اين قضايا در كتاب هاي اهل سنت بسيار زياد هست. اگر بخواهيم اين موارد را بيان كنيم حدود هشتاد مورد در كتب علماي تراز اول اهل سنت را بيان شده از استغاثه توسل طلب حاجت از پيامبر (صلي الله عليه و آله) تحريك مردم به توسل به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) استغاثه به آن حضرت كار انبياء و پيامبران علما و سلف صالح بوده .

مجري:

سخنان استاد بسيار زيبا بود مخصوصا عباراتي كه از آقاي سمهودي و سبكي از تضرع و تشفع و استغاثه نقل كردند. همان كارهاي كه شيعيان انجام مي دهند و ما در شب هاي ماه مبارك رمضان عرض كرديم كه بين شيعه و سني حقيقي در توسل و استغاثه هيچ تفاوتي نيست. همان گونه كه علماي اهل سنت تضرع و تشفع و استغاثه را در حرم هاي نبوي و ايمه معصومين (عليهم السلام) معتقد هستند ما هم معتقديم.

آنچه كه مهم است اين است كه ما و اهل سنت در يك طرف و اين وهابي هاي تكفيري در طرف ديگر قرار دارند و به بهانه توسل و استغاثه مسلمانان را تكفير مي كنند.

تماس بينندگان بيننده: آقاي خوانساري از قم ـ شيعه

قبل از اين كه مطالبم را آغاز كنم آيه اي از سوره زمر را بخوانم: أَفَمَنْ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَي نُورٍ مِنْ رَبِّهِ فَوَيْلٌ لِلْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُمْ مِنْ ذِكْرِ اللَّهِ أُولَيِكَ فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ. زمر / 22

در چند آيه بعد مي فرمايد :

فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلَي اللَّهِ وَكَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جَاءَهُ أَلَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوًي لِلْكَافِرِينَ . وَالَّذِي جَاءَ بِالصِّدْقِ وَصَدَّقَ بِهِ أُولَيِكَ هُمُ الْمُتَّقُونَ. زمر / 32 و 33

برادران و خواهران شيعه و سني! من به عنوان يك شيعه دستم را دراز مي كنم از اتهاماتي كه به تشيع زده مي شود. يكي از آن ها توسل است سجده كردن بر مهر.

با اجازه از استاد بزرگوار چند مطلب را بيان مي كنم. شما ملاحظه كنيد برادر شيعه شما به حج مشرف مي شود سي دي را پخش مي كنند كه عده اي از شيعيان به مضجع شريف امام حسين (عليه السلام) مشرف شده بودند و در حال زيارت ضريح مطهر آن حضرت هستند. اتهام مي زنند كه قبله شما كربلا است.

برادر اهل تسنن! كه لازم است به فرموده قرآن كريم فرمايشات هر كسي را خوب گوش كنيد و خوب هاي آن را انتخاب كنيد. اگر حضرت سيد الشهدا (عليه السلام) در حدود هزار و چند صد سال پيش مي فرمايد: الا ترون انّ الحق لايعمل به و انّ الباطل لايتنهي عنه. ما سر فرود مي آوريم و احترام مي گذاريم و اين حلقوم را نگه مي داريم. در يك جاي مرفه و در حال رفاه اين سخن را نگفته اند. بدن مطهر ايشان را قطعه قطعه كردند و فرزندان و خانواده آن حضرت را اسير نمودند بدن هاي مطهر آن ها را زير سم اسبان لگد كوب كردند. براي چه اين كار را انجام دادند براي دفاع از كعبه و دفاع از قرآن .

ما عرض ادب مي كنيم و احترام اين حلقوم را نگه مي داريم و آن را هر ساله تجديد كرده و فرياد مي كنيم. آيا به نظر شما جاي تشكر و قدرداني از اين برادران نيست و اتهام شرك و اين كه ما كربلا را كعبه و قبله خود قرار داده ايم بي انصافي نيست

به نظر بنده برادران اهل تسنن ما نوعا اين گونه نيستند همان گونه كه حضرت عالي از كتاب آقاي سمهودي و ديگران فرموديد. عده اي از عزيزاني كه في قلوبهم مرض هستند عرض مي كنم كه اين دنيا تا زنده است جاي توبه مي باشد. خداوند باب توبه را مفتوح گذاشته.

والله اتهام به شيعه كه مشرك است شايد گناه نابخشودني باشد. شيعيان راضي نيستند مگر غير از اين است كه ما لا اله الا الله و محمد رسول الله مي‌گوييم

مگر امام حسين (عليه السلام) در دعاي عرفه غير از توحيد چيز ديگري هم فرموده اند غير از اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) چه كسي مي تواند اين گونه خداوند را در خطبه توحيديه نهج البلاغه معرفي كند حال اگر ما نسبت به اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) اظهار ارادت كنيم مشرك هستيم

اگر شما اين سخنان را از روي نا آگاهي مي گوييد تحقيق كنيد شيعه مشرك نيست موحد است. شيعه سمبل توحيد است .

برادران اهل سنت! اگر ما روي زمين سجده مي كنيم مي گوييم روي فرش نمي خواهيم سجده كنيم فرشي كه نقش گل و بلبل دارد و شايد جاي پاي احتياط باشد. خاك را گل كرديم و روي آن سجده مي كنيم. فرض كنيد شما در سليقه در حرف ها اگر يك شيعه اي در گوشه اي از دنيا اختلاف سليقه اي داشت و سخني گفت شما بايد آن را سي دي كرده و پخش كنيد

من مي دانم اين شبكه شايد حدود صد ميليون بيننده در تمام جهان دارد و خيلي ها علاقمند به اين شبكه هستند. من به همه اهل تسنن عرض مي كنم عزيزان برادران و خواهرانم! نسبت به تشيع هر حرفي را كه مي شنويد تحقيق كنيد. ببينيد كه چه خون دل هايي خورند و چه علمايي از ما را در طول تاريخ به خاطر دفاع از مكتب اهل بيت (عليهم السلام) به دار آويخته اند. اين در تاريخ كشور خودمان است. اما اين شيعياني كه در اين روز ها در سراسر جهان كشته مي شوند شما بگوييد بايّ ذنب قتلت

مگر شيعه چه گفته است فرض كنيد كه فتواي شما اين است نبايد توسل كرد ما اگر توسل كرديم مشرك مي شويم اگر سليقه شما اين است كه بايد روي زمين مسطح سجده كنيد پس شما ببينيد شيخ انصاري كه شيخ اعظم ما ست و تمام مجتهدين ما اگر با سواد شدند به خاطر كتاب هاي ايشان است. در كتاب مكاسب ايشان صفحه 78 امير المؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) مي فرمايد: خلفا شايد در زمان خليفه دوم در باب اراضي مفتوح العنوه اذن امير المؤمنين (عليه السلام) را مي گرفتند ولو اين كه ما انتقادهايي را از خلفا داريم .

انتقادهايي كه ما داريم جاي خودش را دارد. اگر كسي نقدي داشت مشرك است. حال اين بيان كردن نقد فرق مي كند يكي مؤدبانه مي گويد ديگر با لحن ديگري .

مجري:

كلام شما بسيار متين است كه هر سخني را كه درباره شيعه مي شنوند تحقيق كنند كه واقعا اين سخن در باره شيعه صحيح است يا خير يا اين كه نسبت به اعتقاداتي كه شيعه دارد سريع مهر مشرك بودن را بر شيعه مي زنند. متأسفانه اين بسيار ناجوانمردانه است كه ما گفتيم عزيزان اهل سنت اين گونه نيستند و اين وهابيت است كه اين كارها را انجام مي دهند .

بيننده: علي از تهران ـ اهل سنت

اين بيننده اشاره به آيه زيبايي از قرآن كردند: به بندگان من بگو آن هايي كه سخنان را مي شنوند پس بهترين آن را تبعيت كنند. من كلامي از اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) نقل مي كنم كه من قال را نگاه نكنيد ما قال را نگاه كنيد .

ما هم بايد هم آيه قرآن و هم نص سخن اميرالمؤمنين (عليه السلام) را بگيريم و به سخنان طرف مقابل خود گوش كنيم حتي از زبان اهل سنت مسيحي يا يهودي باشد و به فرموده باري تعالي بايد بهترين آن را تبعيت كنيم.

از زماني كه خداوند انسان را خلق كرد و براي هدايت او پيامبراني را مبعوث و كتاب آسماني نازل كرد همواره اطاعت از كتاب خدا و سنت پيامبران الهي به عنوان دو مأخذ عظيم هدايت از طرف خداي متعال براي انسان ها در هر دوره اي از ادوار بشر مورد تأكيد بوده است. مادامي كه انسان ها بر اين دو مأخذ بزرگ ثابت قدم بوده باشند همواره بر صراط مستقيم ماندگار بوده اند.

به نص صريح قرآن كريم در هر دوره اي از ادوار بشر زماني كه انسان ها از اين دو مأخذ بزرگ دور شده اند در حقيقت بر وادي انحراف گام برداشته اند.

ما اهل سنت در حقيقت از خطيب بغدادي و ابن جوزي و سبكي و ابن تيميه و امثال اين ها دين خود را نمي گيريم بلكه بالاتر از اين ها ما دين خود را از ابو بكر و عمر و علي بن ابيطالب (عليه السلام) نمي گيريم. ما دين خود را از كتاب خدا و سنت مطهر رسول مكرم اسلام (صلي الله عليه و آله) كه ايمه اطهار (عليهم السلام) و صحابه هم بر اين دو مأخذ بوده است مي گيريم.

حال برگرديم به قرآن كه كتاب هدايت است. خداوند توسل را در قرآن مطرح نموده اند و دو دسته از آيات را به توسل اختصاص داده اند. دسته اي از آيات توسل را مشروع و دسته اي ديگر آن را نامشروع مي داند. بنابر طبيعت بشري در نوع اول توسل اختلاف كمتر است به همين دليل آيات كمتري در اين باره آمده است. اما در نوع توسل غير مشروع آيات متعدد و فراواني در قرآن آمده است كه مي توان آن را باز هم به دو دسته تقسيم كرد. آياتي كه پيامبر خدا (صلي الله عليه و آله) را خطاب قرار مي دهند. دست دوم آياتي كه انسان ها را خطاب قرار مي دهند.

بالفرض مثال زماني كه خداوند مي فرمايد : اي پيامبر تو نمي تواني صداي خود را به گوش مردگان برساني. اي پيامبر تو نمي تواني كساني را كه در قبر ها هستند شنوا كني.

زماني كه اين نص صريح از قرآن آن هم در مورد شخصيت بزرگوار رسول خدا (صلي الله عليه و آله) هست كه ايشان نمي توانند آن ها شنوا كنند ما چطور مي توانيم صداي خود را به آن ها برسانيم. سؤال دوم اين كه خداوند خطاب به انسان ها در آيات متعددي فرموده اند: اي انسان ها شما به جاي اين كه مرا بخوانيد كساني را به جاي من مي خوانيد كه صداي شما را نمي شنوند. كساني را مي خوانيد كه مثل شما بندگان من هستند كساني را مي خوانيد كه نمي توانند به شما سود و ضرري برسانند. كساني را به جاي من مي خوانيد كه استطاعت اين را ندارند كه خودشان را ياري كنند. كساني را مي خوانيد كه مالك روزي شما نيستند. كساني را مي خوانيد كه از دعاي شما بي خبرند آن از دعاي شما غافل هستند.

مجري:

من از شما سؤالي دارم. شما به عنوان اهل سنت مطالب بسيار زيبايي بيان كرديد. اين كه ما از كتاب و سنت پيروي مي كنيم كه متأسفانه الان وهابي ها فقط كتاب و كتاب مي گويند و سنت را قبول ندارند. بحث دوم اين كه شما توسل را قبول داريد ولي مشروط اين كه قسمتي مشروط و قسمتي غير مشروط. بحث اولي كه شما سنت را مي گوييد باز هم بحث مفصلي دارد كه زمان آن نيست كه بخواهيم در باره آن بحث كنيم كه اين سنت را از چه كسي بگيريم .

اما بحث توسلي كه شما مي فرماييد و آياتي را خوانديد در خصوص بت پرستي بود و اگر بخواهيم انبياء و صالحين را واسطه فيض خداوند قرار دهيم را شامل نمي شود و بر مي گردد به بحث توسلي كه شما در قسمت اول گفتيد قبول داريم. شما اين مطلب را مي پذيريد

بيننده:

شما فرموديد كه كساني هستند كه فقط كتاب خدا را قبول دارند و سنت را قبول ندارند. در حقيقت اين نوع تفكر كاملا در مغايرت با آيات قرآن است. اما چيزي كه شما مطرح كرديد بنده فقط قطره اي از درياي بي كران آيات قرآن را بيان كردم آن جايي كه خداوند مي فرمايد: اي پيامبر اعلام كن و بگو من تنها و تنها خداوند را مي خوانم و اگر من كسي را به جاي خداوند بخوانم شريك براي خداوند قايل شده ام . اين آيات در خصوص توسل است.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

اين كه مي گويد خداوند را فقط مي خوانم و غير خدا را نمي خوانم. در اين جا مراد از خواندن چيست يعني غير خدا را خواندن شرك است

بيننده:

علم بنده در اين حد نيست كه بگويم شرك است يا نيست. اما اين آيه را خدمت شما عرض كردم كه خداوند مي فرمايد : اي پيامبر! اعلام كن و بگو ( در اين جا حتما فرمان مهمي است كه به خود رسول خدا (صلي الله عليه و آله) مي گويد ) تنها و تنها خداوند را مي خوانم و كسي را با خداوند نمي خوانم .

يعني اگر كسي را با خداوند بخوانم در واقع براي خداوند شريك قايل شده ام.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

بنده سؤالي از شما دارم. رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد: وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ در جنگ احد است كه پيامبر (صلي الله عليه و آله) صحابه را مي خواند . آيا در اين جا نعوذ بالله پيامبر (صلي الله عليه و آله) مشرك است. در اين جا « يدعوكم » مگر خواندن صحابه نيست شما كه گفتيد: خداوند فرمود: غير خدا را نخوان.

بيننده:

حضرت استاد! براي بنده مشكلي پيش آمده و من به شما و بينندگان عزيز متوسل شده ام كه به نظرم اين توسل هيچ اشكالي ندارد. به خاطر اين كه خدا محوري كه در آيات قرآن است حفظ شود و به خاطر اين كه بندگي بندگانش فقط و فقط براي خداوند باشد رسول خدا (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد: من رسول و بنده خدا هستم. به خاطر اين كه بندگي فقط در انحصار خداي عالم باشد و در انحصار غير خدا نباشد. اين عزت و حرمتي است كه خداوند براي انسان خلق كرده است . زماني كه خداوند انسان را آفريد: خداوند به خودش تبريك گفت فتبارك الله احسن الخالقين.

انسان را آفريد و حرمت به او داد پس انسان هم متقابلا بايد حرمت قايل شود و تنها و تنها بندگي خداوند را بكند .

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

بنده خيلي واضح و روشن مي گويم كه هر كسي حتي يك كودك هم اگر بشنود آن را متوجه شود. دعا در قرآن به دو معنا است: دعا به معناي عبادت و دعا به معناي خواندن.

دعا به معناي عبادت هيچ ارتباطي به توسل ندارد. اين كه مي فرمايد: فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آَخَرَ يعني لاتعبد مع الله الها آخر . الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ يعني الذين يعبدون من دون الله.

وگرنه اگر شما بگوييد هر خواندن توسل است و شرك به حساب مي آيد بنده سه آيه براي شما انتخاب كردم: يك آيه مربوط به حضرت نوح (عليه السلام) است كه خداوند از قول حضرت نوح (عليه السلام) مي فرمايد: قَالَ رَبِّ إِنِّي دَعَوْتُ قَوْمِي لَيْلًا وَنَهَارًا پرودگارا من قوم خود را شب و روز (به سوي) دعوت كردم. نوح / 5

آيا در اين جا حضرت نوح (عليه السلام) به قوم متوسل شد يعني حضرت نوح (عليه السلام) شرك خود را بيان مي كند

آيه دوم: از قول رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل مي كند: وَالرَّسُولُ يَدْعُوكُمْ فِي أُخْرَاكُمْ و پيامبر (صلي الله عليه و آله) از پشت سر شما را صدا مي زد . آل عمران / 153

آيه سوم: خطاب به صحابه مي گويد : لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضًا. صدا كردن پيامبر (صلي الله عليه و آله) را در ميان خود مانند صدا كردن يكديگر قرار ندهد . نور / 63

پس اين كه شما گفتيد به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) خطاب مي شود: اي پيامبر غير خدا را نخوان. در صورتي كه در آيه 153 آل عمران مي گويد: پيامبر شما را مي خواند.

اين كاملا واضح و روشن است بر اين كه مراد از« يدعوا » صدا كردن است. اما يدعوا در آيات ديگر كه در كتاب هاي خود اهل سنت بيان شده:

در كتاب تفسير ابي السعود (از علماي بزرگ اهل سنت):

وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَنْ لَا يَسْتَجِيبُ لَهُ إِلَي يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَايِهِمْ غَافِلُونَ.

چه كسي گمراه تر از كسي است ك غير خدا را مي خواند در حالي كه استجابت نمي كند تا قيامت. احقاف / 46

تعبير اين عالم بزرگوار اين است :

أي هم أضل من كل ضال حيث تركوا عبادة خالقهم السميع القادر المجيب الخبير إلي عبادة مصنوعهم العاري عن السمع والقدرة والاستجابة

در اين جا نمي گويد دعاي خالق. پس ومن اضل ممن يدعوا من دون الله يعني يعبد من دون الله.

تفسير أبي السعود ج 8 ص 78

در تفسير بغويي آمده است :

وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَنْ لَا يَسْتَجِيبُ لَهُ (يعني الأصنام لا تجيب عابديها إلي شيء يسألونها...(

مراد از من اضل ممن يدعوا يعني يعبد من دون الله و مراد از دون الله بت ها است نه پيامبران.

بغوي تفسير بغوي ج 4 ص 163

در تفسير سمرقندي و تفسير نسفي اين چنين است. در الجامع الاحكام آقاي قرطبي نيز همين آيه را مي آورد :

منظور از من اضل ممن يدعوا بت هاي است كه مي پرستيدند.

آيه دوم كه حضرت عالي هم بيان كرديد :

إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ عِبَادٌ أَمْثَالُكُمْ فَادْعُوهُمْ فَلْيَسْتَجِيبُوا لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ.

غير خدا را كه شما صدا مي كنيد بندگاني مثل شما هستند.

آيا در اين جا يدعون به معناي صدا است يا به معناي عبادت است

در تفسير طبري با تحقيق دكتر عبد الله بن عبد الحسن تركي ج 10 صفحه 195:

يقول جل ثناؤه لهولاء المشركين من عبدة الاوثان موبخهم علي عبادتهم مالايضروهم ولا ينفعهم من الاصنام: ان الذين تدعون ايها المشركون آلهة من دون الله ويعبدونها شركا منكم .

خداوند عالم در اين جا مشركين را توبيخ مي كند آن هايي كه بت ها را مي پرستند. شما بت هايي را عبادت مي كنيد كه براي شما نه ضرري دارد و نه منفعتي. نه مي تواند به شما بلا نازل كند و نه بلا را از شما بر طرف كند.

طبري تفسير طبري باتحقيق دكتر عبد الله بن عبد الحسن تركي ج 10 ص 195

آيه 72 سوره حج :

إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ يَخْلُقُوا ذُبَابًا.

اي يقول ان جميع ما تعبدون من دون الله من الآلهة والاصنام لوجمعت لم يخلقوا ذبابا في صغره وقلته .

آن هايي كه غير خدا را عبادت مي كنيد از بت ها و خدايان دروغين اگر همه آن ها با هم جمع شوند حتي نمي توانند يك مگس را خلق كنند.

طبري تفسير طبري با تحقيق دكتر عبد الله بن عبد الحسن تركي

آيات كه خوانديم دعا به معناي عبادت كردن بود. اما اين آيات دعا به معناي صدا زدن است:

گفتيد: اي پيامبر تو نمي تواني به مردگان بشنواني.

إِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَي وَلَا تُسْمِعُ الصُّمَّ الدُّعَاءَ...

در اين جا خداي عالم مي فرمايد :

اي پيامبر اين مشركيني كه سخن تو را مي شنوند و عكس العملي از خود نشان نمي دهند مثل مرده هستند .

اين مشركيني كه دل مرده هستند نمي تواني چيزي به آن ها برساني. در اين جا قرآن به صراحت مي گويد: كسي كه كر است صداي شما را نمي شنود. مگر نستجير بالله پيامبر (صلي الله عليه و آله) به قول مرحوم فلسفي (ره) رفته بودند قبرستان و مرده ها را موعظه مي كردند كه خداوند بگويد : انك لاتسمع الموتي...

قوله تعالي: «فإنك لاتسمع الموتي» أي وضحت الحجج يا محمد لكنهم لإلفهم تقليد الأسلاف في الكفر ماتت عقولهم وعميت بصايرهم فلا يتهيأ لك إسماعهم وهدايتهم.

اي پيامبر نسبت به مشركين تمام حجت ها روشن است. اين كفار به خاطر تبليغ از گذشتگانشان عقلشان مرده و چشمانشان كور شده. تو اي پيامبر نمي تواني آن ها را بشنواني و هدايت كني .

قرطبي تفسير قرطبي ج 14 ص46

اين سخنان امام قرطبي يكي از علماي بزرگ اهل سنت مي باشد يك عالم شيعه نيست.

در كتاب فتح الباري شرح صحيح بخاري آمده:

وأما استدلالها بقوله تعالي «انك لا تسمع الموتي» فقالوا معناها لا تسمعهم سماعا ينفعهم أو لا تسمعهم الا أن يشاء الله.

تو اي پيامبر نمي تواني به كفار چيزي را بشنواني كه اين ها منفعتي ببرند .

ابن حجر عسقلاني فتح الباري شرح صحيح بخاري ج3 ص234

در كتاب غريب الحديث نيز بيان شده است :

فإنك لا تسمع الموتي :

يريد والله أعلم الكفار أي إنك لا تقدر أن تهديهم وتوفقهم لقبول الحق وقد كانوا يسمعون كلام الله بآذانهم إذا تلي عليهم إلا أنهم إذ لم يقبلوه صاروا كأن لم يسمعوه...

كفار حق را قبول نمي كنند چون زماني كه صداي شما را مي شنوند به هيچ وجه به سخنان شما گوش نمي كنند .

خطايي بستي احمد بن محمد بن ابراهيم غريب الحديث ج1 ص 342

هم چنين اين آيه كه شما نخوانديد و شايد بهتر از آن آيه بود:

وما انت بمسمع من في القبور .

اي پيامبر كساني را كه در قبر ها هستند را نمي تواني بشنواني.

أي كما لا ينتفع الأموات بعد موتهم وصيرورتهم إلي قبورهم وهم كفار بالهداية والدعوة إليها كذلك هؤلاء المشركون الذين كتب الشقاوة لاحيلة لك فيهم ولا تستطيع هدايتهم.

همان گونه هدايت و دعوت براي مرده هايي كه در حال كفر مرده اند و به قبر رفته اند فايده اي ندارد اين مشركيني كه خداوند براي آن ها شقاوت را نوشته نمي تواني بشنواني .

ابن كثير دمشقي تفسير قرآن العظيم ج3 ص553.

اما در تفسير طبري آمده :

وما يستوي الاحياء ولا الاموات.

هذا مثل ضربه الله لهذا المؤمن الذي يبصر دينه وهذا الكافر الأعمي فجعل المؤمن حيا وجعل الكافر ميتا ميت القلب أو من كان ميتا فأحييناه قال هديناه إلي الإسلام كمن مثله في الظلمات أعمي القلب وهو في الظلمات أهذا وهذا سواء.

... كساني كه قلب هايشان مرده و در ظلمات هستند نمي توانند صداي شما را بشنوند و با آن ها بفهماني .

طبري محمد بن جرير تفسير طبري ج 22 ص 128

بيننده:

بنده از صحبت هاي جنابعالي در باره دعا دو معنا را متوجه شدم: يكي معناي خواندن و دومي به معناي عبادت است. فرمايش شما بسيار متين است. آيات زيادي را شما بيان كرديد در آيه ومن اضل ممن يدعو... در واقع دعا به معناي عبادت كردن بيان كرده. چه كساني ستمكار تر است كه به جاي خدا كساني را مي خواند كه تا روز قيامت او را جواب نمي دهد. البته جواب مي دهند اما در روز قيامت.

وهم عن دعايهم الغافلون. ضمير «هم » آورده كه همگي آن ها از دعاي شما غافل هستند. خداوند مي فرمايد: تا روز قيامت دعاي شما را نمي شنوند روز قيامت چه اتفاقي مي افتد

آيه بعدي توضيح داده كه روز قيامت زماني كه مردم محشور مي شوند كساني كه خوانده شده اند در واقع دشمنان كساني مي شوند كه آن ها را خوانده اند. وَكَانُوا بِعِبَادَتِهِمْ كَافِرِينَ و عبادت آن ها را در واقع منكر مي شوند.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

اين جا يك اشتباه براي شما صورت گرفته بنده ذيل وَهُمْ عَنْ دُعَايِهِمْ غَافِلُونَ را خواندم. بيان مي كند كه خداوند عالم در روز قيامت تمام جمادات حتي بت ها را زنده مي كند همان طوري كه دست و پا شهادت مي دهند خود همين بت ها عليه بت پرستان شهادت مي دهند .

مفسرين اهل سنت همه اين موارد را بيان كرده اند. حتي مثلا اگر ما به حيوانات ظلم كرده باشيم با اين كه حيوان هيچ حساب و كتابي ندارد ولي خداوند او را زنده مي كند تا آن حيوان شكايت ما را نزد خداوند بكند. بعد از آن خداوند او را تبديل به خاك مي كند كه كفار مي گويند اي كاش ما هم مثل آن حيوان به خاك مبدل مي شديم.

شما يك آيه بياور كه « دعا » به معناي توسل باشد

بيننده:

پس اجازه دهيد بنده چند جمله از تفسير الميزان علامه طباطبايي را در خصوص بت پرستي بيان كنم. ايشان در ذيل آيات 36 تا 49 سوره هود بحث مفصلي با عنوان چگونگي آغاز بت پرستي در ميان بشر از كجا نشأت گرفته است

بحث بسيار زيبا و قشنگي را حضرت علامه (ره) بيان مي كند. ايشان در جمع بندي كلام خود مي گويند: بت پرستي از آن جا شروع شده كه مجسمه مردان بزرگ و پيكر آن را مخصوصا بعد از مرگ به عنوان ياد بود مي ساختند و در برابر آن ها خضوع مي كردند. روي آوردن به مجسمه مردگان يا پرستش آن ها يكي از شواهدي است كه نشان مي دهد آن ها معتقد بودند با مرگ از ميان نمي روند و ارواحشان بعد از مرگ باقي است.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

مراد شما چيست الان از رحلت رسول خدا (صلي الله عليه و آله) 1400 سال مي گذرد. در اين 1400 سال آيا شده كساني كه به پيامبر (صلي الله عليه و آله) متوسل مي شوند بگويند ما ايشان را عبادت مي كنيم آن هايي كه به اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) و امام حسين (عليه السلام) متوسل مي شوند بگويند نعوذ بالله اين عزيزان را عبادت مي كنيم

حال در تاريخ اتفاقي افتاده و ما بياييم اين را ملاك قرار دهيم همان طور كه اين بت ها در گذشته آدم هاي صالحي بودند و مردم به آن ها متوسل مي شدند بر اين كه بعد از توسل اين ها را مثل بت بپرستند پس ما نبايد به پيامبر و صالحين را توسل داشته باشيم شايد در آينده اين ها به بت تبديل شوند.

ببينيد عزيزم! اين ها يك سري تفكرات سلفي است براي اين كه اذهان مردم را مشوش كنند. وگرنه اين عباراتي را كه من امشب خواندم مثل آقاي سمهودي سبكي قسطلاني و غيره حتي اين افراد مي گويند به صورت مستقيم از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) حاجت خواستن مشروع است مثلا اي پيامبر حاجت مرا بده مشكلم را حل كن. تشنه ام سيرابم كن .

بنده در يك از همين برنامه ها موارد متعدد را از كساني كه گرسنه يا تشنه بوده اند به قبر آن حضرت متوسل شدند و مستقيم از خود رسول خدا (صلي الله عليه و آله) طعام خواستند پيامبر (صلي الله عليه و آله) به خواب يكي از مسلمان ها آمده و براي آن شخص غذا آورده .

بنده از شما تشكر مي كنم و از شما تقاضا دارم اين بحث هايي كه داشتيم را با دقت نگاه كنيد و در جلسات آينده يك آيه از قرآن را بيان كنيد كه در آن كلمه دعا به معناي توسل آمده باشد. زماني كه قرآن به صراحت مي گويد: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ مايده / 35 يا نسبت به ملايكه و انيباء مي گويد: أُولَيِكَ الَّذِينَ يَدْعُونَ يَبْتَغُونَ إِلَي رَبِّهِمُ الْوَسِيلَةَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ . اسراء / 57

نسبت به حضرت يعقوب (عليه السلام) مي فرمايد: يَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا كُنَّا خَاطِيِينَ . نسبت به نبي مكرم (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد: فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ. در اين جا استغاثه و توسل آمده. اما شما يك لفظ را كه در خواندن و عبادت كردن مشترك است بيان كرده ايد. بعد ما به اين ها بگوييم كه در قرآن يك توسل ممنوع داريم كم لطفي و كم مهري است.

بيننده: احمد از دماوند ـ اهل سنت

براي بنده سؤالي در خصوص همين مطالبي كه عرض كرديد مطرح شده مبني بر اين كه حضرت علي (عليه السلام) توسل و وسيله را به ده چيز معنا كرده است. آيا ايشان نمي توانست بگويد كه به من و فرزندانم و رسول خدا (صلي الله عليه و آله) توسل كنيد

سؤال دوم اين كه چرا همه مواردي كه شفا مي گيرند يا حاجت خود را مي گيرند همه در خواب اتفاق افتاده از قرآن و سنت نيست مثلا شما مي گوييد فلاني به قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) متوسل شد خواب ديد حاجت خود را گرفت. اين ها ملاك نيست بلكه ملاك ما قرآن و سنت است. آيا از راه قرآن و سنت مي توانيد به ما پاسخ دهيد

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

مگر ما در اين چهل روز كه در مورد توسل صحبت مي كنيم غير از قرآن و سنت چيزي گفته ايم

بيننده:

يك عالمي كه 700 سال پيش يه غذايي خورده و خواب ديده در صورتي كه قرآن كلام خداست. خداوند از حيض زن سخن گفته آيا نمي توانسته از شفاعت و توسل و استغاثه صحبت كند.

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

بنده از حضرت عالي تعجب مي كنم زماني كه قرآن مي گويد: اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ تقواي پيشه كنيد و بين خود و خدا واسطه قرار دهيد. از اين واضح تر به چه زباني بگويد.

بيننده:

به نظر شما بنده بايد سخن شما را كه يك عالم هستيد و كتاب خوانده ايد قبول كنم يا اين سخن حضرت علي (عليه السلام) را كه شاگرد رسول خدا (صلي الله عليه و آله) بود

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

شما كه حضرت علي (عليه السلام) را قبول نداريد. حضرت علي (عليه السلام) در كجا گفته اند كه متوسل نشويد

بيننده:

حضرت علي (عليه السلام) در نهج البلاغه توسل را به ده چيز معنا كرده. نمي دانم كه خطبه 106 است يا 110. همه ايراني ها هم نهج البلاغه دارند و آيه توسل را خوانده اند.

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

خطبه 235 نهج البلاغه زماني كه رسول خدا(صلي الله عليه و آله) از دنيا رفته اند و حضرت امير (عليه السلام) به حضرت متوسل مي شوند : بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي اذْكُرْنَا عِنْدَ رَبِّكَ وَ اجْعَلْنَا مِنْ بَالِك‏ اي رسول خدا! واسطه شويد و نزد خداوند ازما ياد كن و ما را فراموش نكن.

اين هم نكته اي از نهج البلاغه در مشروعيت توسل بود.

بيننده:

منظور من اين است كه حضرت علي (عليه السلام) وسيله را براي مسلمانان به ده چيز معنا كرده است. اين مورد را براي ما پيدا كنيد كه گفته باشد به من يا اولاد من يا به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) توسل كنيد

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

امير المؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) مي فرمايد: إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ إِلَي اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَي.... بهترين چيزي كه مي توان به آن توسل كرد اين است.... شما همين را مي گوييد

شما فقط همين يك كلام را از حضرت علي (عليه السلام) را شنيده اي و سخنان بعد را نشنيده اي

بيننده:

من مي گويم سخن حضرت علي (عليه السلام) را گوش كنم يا شما كه 1400 سال بعد از ايشان هستيد را گوش كنم

حضرت آيت اله حسيني قزويني:

شما نه تابع بنده هستي و نه تابع امير المؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) هستي. شما ابتدا بگو مذهب شما چيست اگر حنفي هستي بنده از حنفي ها بياورم. مالكي هستي از مالكي ها بياورم. شافعي هستي من از شافعي ها بياورم.

بيننده:

پيامبر من نه امام شافعي است نه امام محمد حنبل بلكه پيامبر من محمد مصطفي (صلي الله عليه وآله) است. كتاب من قرآنكلام خداوند است .

مجري:

شما احكام شرعي خود را از چه كسي مي گيريد اصلا شما به احكام شرعي عمل مي كنيد

بيننده:

احكام شرعي من با اصول دينم فرق مي كند . احكام شرعي جزء فروع دين است.

شما زماني كه نمي توانيد پاسخ يك سؤال را بدهيد سعي داريد كه مسايل را به فروع دين ربط دهيد .

حضرت آيت الله حسيني قزويني :

شما كه نمي توانيد بگوييد حضرت علي (عليه السلام) چه فرموده اند. جمله ايشان را نمي داني با اين حال مي گويد كه اميرالمؤمنين (عليه السلام) توسل را به ده چيز معنا كرده به شما چه ارتباطي دارد شما مي گوييد ده معنا كرده چند مورد را بيان كنيد تا ما پاسخ شما را بدهيم.

مجري:

يعني ما اگر كلام امير المؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) را در مورد توسل بيان كنيمشما توسل را مي پذيريد

حضرت آيت الله حسيني قزويني:

اميرالمؤمنين (عليه السلام) و ايمه معصومين (عليهم السلام) به صورت مفصل ده ها و صدها روايت را بيان كرده اند. از خود حضرت امير (عليه السلام) بر اين كه به ما متوسل شويد.

كتاب البرهان في تفسير القرآن جلد 2 صفحه 292 اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) مي فرمايد: قرآن مي گويد: وابتغوا اليه الوسيلة انا وسيلته من همان وسيله بين شما و خداوند هستم.

در مناقب آل ابي طالب (عليهم السلام) جلد 3 صفحه 75 مي فرمايد: انا و ولدي ذريته ...

از اين واضح تر بيان كنند. بنده از خود نهج البلاغه بيان كردم كه در خطبه 235 آمده: حضرت امير (عليه السلام) بعد از رحلت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) متوسل مي شود.

در خطبه اي هم كه شما مي گوييد حضرت مي فرمايند: كه بهترين وسيله براي توسل اين ده مورد است. آيا افضل دليل بر اين است كه غير افضل شرك است مثلا شما در كتاب هاي خود داريد كه نماز عصر افضل الصلوات است يعني نماز ظهر شرك و بت پرستي است نماز صبح شرك و بت پرستي است

قرآن به صراحت مي فرمايد: وابتغوا اليه الوسيلة. شما سخن قرآن را قبول نكرديد با اين كه ادعا مي كنيد ملاكتان قرآن است. بعد عبارتي از حضرت علي (عليه السلام) و نهج البلاغه كه به هيچ عنوان قبول نداريد را اصرار به اثبات آن داريد. در صورتي كه حتي نمي دانيد اين عبارت در كجاي نهج البلاغه است .

ان شاء الله ما يك برنامه توسل را از ديدگاه امامان و ايمه شيعه بحث خواهيم كرد. ما بيش از صد روايت از ايمه معصومين (عليهم السلام)‌ در خصوص توسل داريم كه امام صادق (عليه السلام) مي فرمايند: شعار الحسين يا محمد و شعارنا يا محمد. نه تنها متوسل مي شويم بلكه شعار ما توسل به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) است.

برادر گرامي! شما نه قرآن خوانده ايد و نه كلام ايمه (عليهم السلام) را مي داني فقط يك عبارتي را شنيده اي و همان را تكرار مي كنيد. مقداري توجه كنيد. اگر خواب است علماي شما نقل كرده اند با آب و تاب نقل شده باز هم علماي شما نقل كرده اند. علماي شيعه كه بيان نكرده اند.

اگر آقاي قسطاني خواب خود را نقل مي كند كاري به خواب ايشان نداريم مهم اثري است كه بعد از آن خواب مشاهده شده است. آقاي سبكي و سمهودي مي گويند: توسل و استغاثه من فعل الانبياء والمرسلين كار انبياء و پيامبران بوده.

شما خواب را ملاك قرار بده. بلال بن حارث مزني صحابي رسول خدا (صلي الله عليه و آله) به قبر حضرت متوسل شده و ايشان را در خواب مي بيند. خواب خود را براي خليفه دوم نقل مي كند خليفه دوم او را تحسين مي كند و آن را تأييد مي كند. شما بهتر متوجه مي شويي يا خليفه دوم

شما نه اميرالمؤمنين (عليه السلام) را قبول داريد و نه خليفه دوم و نه صحابه و نه ايمه (عليهم السلام) را. شما فقط يك چيز هايي از اين وهابي ها شنيديد . شما حتي نمي دانستي كه احكام شرعي خود را از كجا مي گيري ما از علما بزرگ اهل سنت از حنفي مالكي حنبلي و شافعي توسل به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) با استناد به آيه 64 سوره نساء را مطرح كرديم. يعني همه اين علما مشرك بودند يعني همه اين ها از قرآن بي خبر بودند اين كسي كه آيه قرآن را براي توسل به رسول خدا (صلي الله عليه و آله) تفسير كرده اند همه اشتباه كرده اند

برادر عزيز! اين دنيا ارزش ندارد به والله در اولين لحظه كه پا به آن دنيا بگذاريد پشيمان مي شويد. انكار توسل كه خود ابن حجر هيثمي مي گويد: انكار توسل كفر است و اجماع علماي اسلام بر مشروعيت توسل به قبر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) است.

در اين جا ادعاي اجماع مي كند يعني كسي كه اجماع را انكار كند كافر است.

اين خطبه اي را كه شما گفتيد خطبه 110 و نامه 37 نهج البلاغه است كه اميدوار هستم مطالعه كنيد و ان شاء الله شك و شبهه شما هم در اين رابطه رفع شود. البته هم بنده و هم خانم هاي كارشناس شبكه به صورت مفصل اين خطبه را بيان و در باره آن توضيحات كافي را بيان نموده اند .

إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ إِلَي اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَي الْإِيمَانُ بِهِ وَبِرَسُولِهِ وَالْجِهَادُ فِي سَبِيلِهِ فَإِنَّهُ ذِرْوَةُ الْإِسْلَامِ وَكَلِمَةُ الْإِخْلَاصِ فَإِنَّهَا الْفِطْرَةُ وَإِقَامُ الصَّلَاةِ فَإِنَّهَا الْمِلَّةُ وَإِيتَاءُ الزَّكَاةِ فَإِنَّهَا فَرِيضَةٌ وَاجِبَةٌ وَصَوْمُ شَهْرِ رَمَضَانَ فَإِنَّهُ جُنَّةٌ مِنَ الْعِقَابِ وَحَجُّ الْبَيْتِ وَاعْتِمَارُهُ فَإِنَّهُمَا يَنْفِيَانِ الْفَقْرَ وَيَرْحَضَانِ الذَّنْبَ وَصِلَةُ الرَّحِمِ فَإِنَّهَا مَثْرَاةٌ فِي الْمَالِ وَمَنْسَأَةٌ فِي الْأَجَلِ وَصَدَقَةُ السِّرِّ فَإِنَّهَا تُكَفِّرُ الْخَطِييَةَ وَصَدَقَةُ الْعَلَانِيَةِ فَإِنَّهَا تَدْفَعُ مِيتَةَ السُّوءِ وَصَنَايِعُ الْمَعْرُوفِ فَإِنَّهَا تَقِي مَصَارِعَ الْهَوَان‏.

افضل اين است كه زماني كه توسل مي كنيم به اعمال صالح توسل كنيم يعني اين كه بهتر است كه انسان خود را بسازد و گناهي در زندگي انجام نشود ايمان جهاد اخلاص نماز زكات ما به اندازه اي در سطح بالا باشد كه بتوانيم خودمان واسطه ديگران باشيم. نه اين كه خودمان واسطه داشته باشيم. اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب (عليه السلام) مي فرمايد كه بهترين چيز كه مي توان به آن توسل كرد ايمان به خداست. ما كه منكر اين مسيله نيستيم. ربنا آمنا فغفر لنا ذنوبنا .

شرح نهج البلاغه خطبه 110

افضليت يك چيزي باعث كفر چيز ديگر نمي شود. مثلا همان مثالي را كه بنده زدم. كه نماز عصر افضل از همه نماز ها است يعني باعث مي شود كه نماز ظهر ما كفر شود.

مثلا خليفه دوم نقل مي كند :

وَالَّتِي يَنَامُونَ عنها أَفْضَلُ من التي يَقُومُونَ.

كساني كه نماز تراويح نمي خوانند و مي خوابند افضل از آن هايي است كه نماز تراويح مي خوانند .

بخاري صحيح بخاري حديث 2010

شما به اين حديث عمل مي كنيد. در اين جا هم كلمه افضل دارد.

خدايا تورا قسم مي دهيم به آبروي محمد و آل محمد سوگند مي دهيم فرج مولايمان حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه) را هر چه سريعتر نزديك بفرما.

ما را از ياران ويژه آن حضرت قرار دهيد .

رفع گرفتاري از همه گرفتاران بگردان .

مجري:

ممنون و سپاسگذاريم از حضرت استاد كه وقت خود را به ما دادند و هم چنين از شما بينندگان عزيز كه تا اين لحظه با ما همراهي كرديد هم تشكر و قدرداني مي كنيم

موسسه حضرت وليعصر(عج)