علامه حلي-صاحب قلمي كه علم شيعه را در ايران بر افراشت

امروز سالروز وفات عالمي است كه وي را بنيانگذار فقه شيعي ناميده اند. شخصي كه علما با به زبان آوردن كلمه ي"علامه"نام او را در ذهن تداعي مي كنند.

«علامه حلي» فقيهي متكلم بود كه در ميان فقهاي شيعه نخستين كسي است كه سند روايات را به چهار دسته صحيح، موثق، حسن و ضعيف تقسيم كرد و با نقل اقوال مذاهب همراه با دليل سعي كرد كه درستي انديشه و آراي شيعه را به منزله ظهور برساند، به طوري كه حق بزرگي بر شيعه اماميه دارد، زيرا وي با زبان و بيان و تدريس و تاليف خود خدمتي بسيار بزرگ به مذهب شيعه نمود.

علامه حلي با تأثير بر پادشاه مغول به نام «اولجايتو» كه پس از اسلام آوردن با 73 فرقه مواجه شده بود و مردد بين مذهب شيعه و سني بود، باعث شد در آن زمان و شرايط سخت در مناظره با علماي اهل سنت به پيروزي برسد كه در نهايت، «اولجايتو» تشيع را برگزيد و حتي نام خود را به نام «محمد خدابنده» تغيير داد.

مناظره علامه حلي با سيد موصلي

در يكي از روزها، علماي بزرگ اهل تسنن، در مجلس شاه خدابنده، اجتماع كرده بودند، علامه حلي نيز طبق دعوت شاه، وارد آن مجلس شد، مناظرات متعددي بين علما، به طور آزاد انجام شد، از جمله اينكه:

سيد موصلي (كه از علماي بزرگ اهل تسنن بود) به علامه حلّي گفت: «دليل بر جواز صلوات بر غير پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ چيست؟» علامه، بي‌درنگ اين آيه را خواند:

« الَّذِينَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِيبَهٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُون،َ أُوليِكَ عَلَيْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَهٌ…؛

به استقامت كنندگان بشارت بده ـ آنها كه هرگاه مصيبتي به آنها مي‌رسد، مي‌گويند: ما از آن خدا هستيم، و به سوي او باز مي‌گرديم ـ اينها همان‌ها هستند كه صلوات و رحمت خداوند شامل حالشان شده است.» بقره ۱۵۵ تا ۱۵۷

سيد موصلي از روي بي‌اعتنايي گفت: بر غير پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ (يعني امامان معصوم) چه مصيبتي وارد شده است كه سزاوار صلوات باشند؟!

علامه بي‌درنگ جواب داد: «از سخت‌ترين و جانكاه‌ترين مصايب آنها اينكه: از نواده‌هاي آنها شخصي مثل تو به وجود آمده كه منافقان مشمول عذاب را بر آل رسول ـ صلّي الله عليه و آله ـ مقدم مي‌دارد». حاضران از حاضرجوابي علامه تعجب كردند.

براي ديدن اينفوگرافي در اندازه واقعي اينجا كليك كنيد

ابنا