سالروز توقيع امام عصر(عج) به شيخ مفيد

امام زمان(عج) او را «مفيد» ناميد؛ مرجع عالي‌قدري كه در زمان غيبت كبري سه توقيع را از جانب ولي عصرش دريافت كرد تا اين گونه مورد خطاب قرار گيرد: «سلام بر تو اي بنده شايسته خدا و اي ياري‌دهنده حق و دعوت‌كننده به سوي آن».

امام زمان(عج) او را «مفيد» ناميد؛ مرجع عالي‌قدري كه در زمان غيبت كبري سه توقيع را از جانب ولي عصرش دريافت كرد تا اين گونه مورد خطاب قرار گيرد: «سلام بر تو اي بنده شايسته خدا و اي ياري‌دهنده حق و دعوت‌كننده به سوي آن».

تاريخ شيعه سرشار از افتخارات بسيار و تحولات چشم‌گير است. تحولاتي كه به دست عالمان متعهد و فرزانگان انديشمند پديد آمده است، روزگاري مردي بزرگ «دايرة المعارفي جامع» از معارف اسلامي تدوين كرد و قريب 50 سال پرچمدار عرصه‌هاي علمي، فكري و فرهنگي مسلمين شد و سرانجام به جايي رسيد كه او را «مفيد» لقب دادند.در قرن چهارم هجري مرجع عالي‌قدر شيعه «شيخ مفيد»، توقيعي را از جانب امام عصر(عج) دريافت كرد كه مولايش او را برادري گرامي و استوار خطاب كرد.

جالب اينجاست كه در زمان غيبت كبري هيچ توقيعي از ناحيه مقدسه نرسيده است، مگر براي شيخ مفيد و شيخ اسدالله كاظميني، در ظرف سه سال، سه توقيع از ناحيه امام زمان(ع) به او رسيد كه امام در يكي از اين توقيعات در روز پنج شنبه 23 ذي الحجه شيخ را چنين مورد خطاب قرار دادند: «سلام عليك ايها العبد الصالح الناصر للحق الداعي اليه. سلام بر تو اي بنده شايسته خدا و اي ياري دهنده حق و دعوت كننده به سوي آن.»

نامه اول در اواخر ماه صفر سال 410 هجري سه سال قبل از وفات شيخ مفيد رحمه الله به دست او رسيد است و نامه دوم در سال 412 هجري يعني يك سال قبل از وفات شيخ به دست او رسيده است و اين درحقيقت بعد از گذشت 80 سال از وفات شيخ علي بن محمد سمري سفير چهارم است كه همان انتهاي غيبت صغري و شروع غيبت كبري در سال 329 هجري است
همچنين در يكي از نامه‌هاي حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه‌الشريف به شيخ مفيد آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحيم، اما بعد سلام بر تو اي دوستدار مخلص دين كه در ولايت ما مخصوص به يقين گشته‏اي... پس از ستايش و حمد خداوندي كه معبودي جز او نيست و درود به سيد و مولي و پيغمبر گرامي ما حضرت محمد(ص) خداوند توفيقت دهد، ما در فكر شما هستيم و از ياد شما بيرون نرفته‏ايم وگرنه بلاي سختي به شما مي‏رسيد و دشمنان شما را مستاصل مي‏ كردند.

را در ياري از حق مستدام فرمايد و پاداشت را در نشر علوم براي ما براستي زياد و فراوان نمايد... بدان كه ما رخصت ‏يافتيم تا تو را به نامه‌نگاري مشرف ساخته و دستور دهيم احكام ما را به دوستانمان كه نزد تو هستند برساني، خداوند آنان را به طاعت ‏خود عزيز فرموده و به وسيله رعايت و حراست ‏خود مهم آنان را كفايت فرمايد، پس تو به ياري خدا واقف شو بر آن دشمناني كه از دين خدا بيرون رفته‏اند. بدانچه اكنون برايت ‏بيان مي‏دارم و در رساندن آن به سوي آنان كه اطمينان داري بر آن وجهي كه براي تو مي‏نويسم...

ما اگر چه بر طبق آنچه خداوند براي ما و شيعيان‌مان مصلحت دانسته تا مادامي كه دولت دنيا در دست فاسقان است جايمان از جاي ستمگران دور است، ولي با اين حال به احوال شما آگاهيم چيزي از اخبار شما بر ما پوشيده نيست و ما از پيشامد ناگواري كه براي شما اتفاق افتاده آگاه هستيم و اين پيشامد بدان سبب شد كه بسياري از شما به سوي آنچه پيشينيان صالح از آن روگردان بودند متمايل گشته و بدان عهدي كه از ايشان گرفته شده بود پشت پا زدند، گويا اينان نمي ‏دانند كه ما در فكر شما هستيم و از ياد شما بيرون نرفته ‏ايم وگرنه بلاي سختي به شما مي‏ رسيد و دشمنان، شما را مستاصل مي‏ كردند.

پس از خدا بترسيد و در بيرون آمدن از فتنه ‏اي كه بر سر شما و بر سر آنكه اجلش نزديك شده سايه افكنده است‏ به ما كمك كنيد و حفظ كنيد خود را از آن فتنه كسي كه به آرزويش رسيده باشد و آن فتنه نشانه ‏اي است‏ براي حركت كردن و اظهار نمودن شما امر و نهي ما براي همديگر. خدا به پايان رساند نور خود را اگر چه مشركان نخواهند...».

شيخ مفيد(ره) به روشنگري عليه سلفي‌ها همت گماشت

حجت‌الاسلام والمسلمين نجم‌الدين طبسي، استاد سطح عالي حوزه علميه قم و كارشناس مهدويت با بيان اينكه در كتاب «تا ظهور» در جلد يك از صفحات 252 تا 279 در خصوص تاييد ارسال سه توقيع از جانب امام زمان(عج) به شيخ مفيد(ره) اظهار داشت: شيخ مفيد (ابوعبدالله محمد بن محمد بن النعمان) سرآمد شيعه و مرجع عالي‌قدر تشيع در آن زمان بود، او كسي بود كه پرچم شيعه در دستان او قرار داشت و شخصيت‌هاي بزرگي را تربيت كرد، شاگرداني چون «سيد مرتضي» و «شيخ طوسي» كه بنيانگذار حوزه علميه نجف‌ بود، را پرورش داد.

وي با اشاره به دوران سياسي و اجتماعي دوران شيخ مفيد، افزود: ايشان در موقعيتي به سر مي‌بردند كه حركت سلفي‌ها و تكفيري‌ها عليه شيعه و دوستداران اهل بيت در اوج خود قرار داشت، به طوري كه مساجد و مراكز فرهنگي تشيع مورد آماج حمله آنها قرار داشت و اوضاع بسيار سختي براي شيعه و محبان اهل‌بيت به وجود آمده بود.

حجت‌الاسلام طبسي با بيان اينكه امام عصر (عج) در يكي از توقيعات‌شان به شيخ مفيد از حمايت و تحت نظر داشتن اوضاع شيعيان خبر داده بودند، ابراز داشت: امام در نامه‌اي ديگر مي‌فرمايند، اخبار شما لحظه به لحظه به ما مي‌رسد و اگر اين عنايت و توجه ما نبود، اين حركتي كه دشمنان به راه‌انداخته بودند، نتيجه‌اش ريشه‌كن كردن شما بود، منتها همين توجه و عنايات ما شيعه را نگه داشت، اين قبيل جملات امام(عج) تسليت خاطري براي شيخ مفيد و ديگر شيعيان آن عصر بود.

وي با اشاره به اينكه حضرت مهدي ارواحناه فداه گله‌اي نيز از شيعيان خود داشتند، ادامه داد: امام زمان از شيعيان خود خواستند كه دل‌هايشان را صاف كنند تا عنايات و توجهات ايشان به آنها برسد، «چرا كه اگر دل‌هاي شما جدي و سخت باشد، هرگز از ملاقات ما محروم نمي‌شويد»، هر چند كه در اين سه توقيع خطاب امام عصر(عج) به شيخ مفيد است، اما ديگر شيعيان را در بر مي‌گيرد.

اين كارشناس مهدويت به با بيان اينكه از 3 توقيع حضرت مهدي(عج) به شيخ مفيد تنها دو توقيع آن در دسترس است، خاطرنشان كرد: در كتاب «الاحتجاج» شيخ طوسي نيز به اين توقيعات اشاره شده است و اينكه توقيعات در زمان غبيت كبري براي كسي نوشته شود، منافاتي با نواب خاصه ندارد، چرا كه بر حسب ضرورت و نياز، امام عصر (عج) برخي از افراد را مورد توجه و عنايت قرار مي‌دادند، بايد توجه داشت كه نواب خاصه فقط مختص به دوران غبيت صغري است

اديان نيوز