آية الله حاج شيخ حسين وحيد خراساني

آيت الله ميرزا حسين وحيد خراساني در سال 1300 ش در مقدس مشهد در خانواده‌اي متقي و پرهيزكار متولد شدند. ايشان پس از گذراندن دوران كودكي و خواندن ادبيات، سطوح اولي و نهايي را از مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد نهاوندي صاحب تفسير فراگرفتند.

تحصيلات عالي آيت الله وحيد خراساني پس از اتمام سطح، وارد درس خارج فقه مرحوم آيت الله ميرزا مهدي اصفهاني و آيت الله آشتياني شده و استفاده‌هاي فراواني نمودند و بواسطه داشتن استعداد و نبوغ فكري به مدارج عاليه فقه و اجتهاد ارتقا يافتند.

ايشان علوم عقلي فلسفه و حكمت را از مرحوم ميرزا ابوالقاسم الهي و ميزا مهدي آشتياني فرا گرفته و در سال 1327 ش در ري به ديدن مرحوم آيت الله حجت كوه‌كمره‌اي شرفياب شدند و پس از مذاكرات علمي مفتخر به دريافت اجازه اجتهاد مطلق گرديدند. آيت الله وحيد خراساني به قصد تكميل مباني و آگاهي از ديدگاه‌هاي مراجع حوزه علميه نجف، در حالي كه به درجه اجتهاد رسيده بودند، در 27 سالگي به حوزه علميه نجف اشرف مهاجرت كردند. ايشان در نجف اشرف در درس آيت الله ميرزا عبدالهادي شيرازي و آيت الله حكيم و بالاخص آيت الله خويي شركت كردند.

معظم له در سال 1390 هجري قمري به ايران بازگشته و بنابر اصرار فضلا، محصلين و علماي استان خراسان و امر برخي از مراجع معظم تقليد، يك سال در حوزه علميه مشهد توقف نموده، به تدريس پرداخته و پس از آن به حوزه علميه قم مهاجرت كردند. سوابق تدريس آيت الله وحيد خراساني اكنون در حوزه علميه قم اشتغال به تدريس خارج فقه و اصول دارند.

حوزه درس ايشان بسيار جالب و بيش از صدها نفر از فضلاي خوش فهم در محضر درس ايشان شركت دارند. ايشان به دقت در مسايل فقهي، توجه به اصول فقه و تبيين فروع فقهي نام آورند و در حال حاضر درس خارج اصول فقه را صبح‌ها ساعت 8 تا 9 و درس خارج فقه را عصرها يك ساعت پيش از اذان مغرب در مسجد اعظم افاضه مي‌فرمايند.

تأليفات آيت الله وحيد خراساني داراي آثار علمي زيادي هستند؛ از جمله آثاري در فقه و اصول كه از دراسات و تقريرات مرحوم آيت الله خويي و ديگر بزرگان مي‌باشد و آثاري هم چون: شرح بر شرايع الاسلام؛ حاشيه‌اي بر كفايه؛ حاشيه‌اي بر مكاسب محرمه؛ حاشيه بر عروةالوثقي؛ رساله عمليه

سايت بازتاب