معرفي كتاب «رابطه متقابل كتاب و سنت»

خبرگزاري فارس: كتاب «رابطه متقابل كتاب و سنت» نوشته «علي نصيري» از سوي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با شمارگان 1500 نسخه منتشر شد. به گزارش خبرنگار كتاب فارس، اين كتاب در پنج فصل به بحث درباره قرآن و حديث و بررسي و شناخت اولي و نقد دومي مي‌پردازد. «بازشناخت كلياتي درباره قرآن»، «مباني سنت‌شناسي»، «رابطه كتاب و سنت از منظر انديشه‌ورزان»، «خدمات سنت‌ به قرآن» و «خدمات قرآن به سنت» فصل‌هاي پنج‌گانه اين كتاب است. خلاصه ديدگاه نگارنده در تبيين «رابطه كتاب و سنت» كه مباحث كتاب براساس آن پي‌ريزي شده بدين شرح است:

1. ديدگاه كساني امثال فرقه «اهل‌ القرآن» كه بر بي‌اعتباري سنت و بسنده بودن قرآن به عنوان منبع دين شناخت پاي مي‌فشرند، مردود است. چنان كه نظرگاه اخباريان كه با منحصر دانستن فهم قرآن براي اهل بيت (ع) عملاً جايگاه چنداني براي قرآن به عنوان منبع فهم دين قايل نيستند، نيز غير قابل پذيرش است.
2. ديدگاه شماري از صاحب‌نظران همچون «شاطبي» و علامه «طباطبايي» كه براي سنت حجيت استقلالي قايل نبوده و آن را برخاسته از قرآن مي‌دانند و نيز معتقدند هر آنچه در سنت انعكاس يافته برگرفته از قرآن است. و در نتيجه سنت در طول قرآن داراي نقش‌آفريني است، با صرف‌نظر از تفاوت‌هايي كه ميان مدافعان اين نظريه وجود دارد، غيرقابل پذيرش است. در فصل سوم كتاب نقد اين ديدگاه‌ها آمده است.
3. سنت در عين آن كه مي‌تواند از قرآن كمك بگيرد با اين حال در اعتبار و حجيت داراي استقلا است. زيرا اعتبار سنت برخاسته از عصمت است كه بيش از هر چيز بر بنياد عقل تكيه دارد. ثانياً: گرچه بخش مهمي از آموزه‌هاي سنت برگرفته از ظواهر يا بواطن آيات است، اما چنان نيست كه در همه موارد اينگونه باشد.

كتاب «رابطه متقابل كتاب و سنت» در 734 صفحه با قيمت 8 هزار تومان و جلد گالينگور منتشر شده است.


سايت والقلم