>> >>صلوات؛ كليد وفاداري و محبت به پيامبر اكرم و خاندانش

پيامبر اكرم فرمودند: بر من درود ناقص نفرستيد. گفتند: اي رسول خدا! درود ناقص چيست؟ حضرت فرمودند: اين كه بگوييد: اللهم صل علي محمد. بلكه بگوييد: اللهم صل علي محمد و آلِ محمد.
يكي از اذكار مهمي كه انسان را به خدا نزديك كرده و در مسير حق ثابت ‏قدم نگاه مي‏دارد، صلوات بر پيامبر و آل او است. درود و صلوات بر پيامبر موجب علو درجات و ثواب براي فرستندگان آن خواهد بود و ديگر اينكه فرستادن صلوات سبب مي‏شود نام و ياد پيامبر اكرم براي هميشه زنده و جاويد بماند. به همين دليل آفريدگار عالم هستي و تمام فرشتگاني كه تدبير اين جهان به فرمان حضرت حق بر عهده آنها گذارده شده است، بر او درود مي‏فرستند.
درباره كيفيت صلوات بر پيامبر در روايات بي‏ شماري كه از اهل سنت و اهل ‏بيت ‏رسيده، به صراحت آمده است كه"آل محمد"را به هنگام صلوات بر"محمد"بايد افزود در غير اين صورت صلوات ابتر و ناتمام خواهد بود.
پيامبر اكرم فرمودند: بر من درود ناقص نفرستيد. گفتند: اي رسول خدا! درود ناقص چيست؟ حضرت فرمودند: اين كه بگوييد: اللهم صل علي محمد. بلكه بگوييد: اللهم صل علي محمد و آلِ محمد.
در روايات سخت تأكيد شده كه در هر روز جمعه بر محمد و اهل ‏بيت او هزار مرتبه صلوات بفرستيد و در روزهاي ديگر صد مرتبه و نيز امام محمد فرمود: هيچ عبادتي در روز جمعه نزد من محبوب ‏تر از صلوات بر محمد و آل محمد نيست.
زمان و مكان صلوات‏ صلوات بر پيامبر محدوديت زماني و مكاني ندارد اما در احاديث و روايات تأكيد شده است كه مناسبترين زمان براي درود و صلوات بر پيامبر روز جمعه و شب جمعه است.
پيامبر فرمودند: اذا كان يوم الجمعة و ليلَة الجمعة فاكثروا الصلاة علي؛ چون روز جمعه و شب جمعه شود، بسيار بر من صلوات و درود بفرستيد. همچنين در احاديث و روايات تأكيد شده است كه در تمام مكان‏ها (جز موارد محدود) زبان مي‏تواند به ذكر صلوات مشغول باشد.
باز پيامبر در اين زمينه فرموده‏اند: حيثما كنتم فصلوا علي فان صلاتكم تبلغني؛ هر كجا باشيد بر من صلوات بفرستيد زيرا صلوات شما در هر مكاني به من مي‏رسد. در مواردي آغاز فعاليت با صلوات بر محمد و آل محمد مورد توصيه و تأكيد قرار گرفته است. در ابتداي هر كلامي كه داراي قدر و ارزش است مثل خطبه‏ها و سخنراني‏ها، ابتدا و انتهاي وضو، هنگام ورود يا عبور از كنار مسجد، در تعقيب نمازها، قبل و بعد از دعا، در خطبه‏هاي نماز جمعه، عيدين و روز عيد غدير، ماه مبارك رجب به ويژه عيد مبعث، در ماه‏هاي شعبان و رمضان، هنگام بوييدن گل و ريحان از جمله مواردي است كه صلوات بر محمد و آل محمد مورد سفارش قرار گرفته است. هنگام ذكر و به يادآوردن نام خداوند، هنگام اراده سفر، هنگام داخل ‏شدن در مسجدالحرام، هنگام انجام طواف و سعي بين صفا و مروه، هنگام ذبح قرباني و بريدن سر حيوانات، هنگام طي مسافت راه مدينه، هنگام مشاهده مدينه منوره و حرم رسول خدا، هنگام توجه به قبر مقدس رسول خدا در بين قبر و منبر، ابتداي درس حديث نيز از ديگر موارد سفارش شده است.

منبع خبر: خبرگزاري مهر

سايت شيعه نيوز