در زمان او هم مرقداهل بيت عليهم السلام ويران شد

امام هادي عليه السلام با چند تن از خلفاي عباسي از جمله متوكل معاصر بود.
متوكل يكي از جنايتكارترين خلفاي عباسي بود. او در دشمني با امير مؤمنان - عليه السلام - و خاندان و شيعيان او دلي پر كينه داشت و دوران حكومت او براي شيعيان و علويان يكي از سياهترين دورانها بشمار مي‏رود.
او در سال 236 قمري دستور داد آرامگاه سرور شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين - عليه السلام - و بناهاي اطراف آن ويران و زمين پيرامون آن كشت شود و نيز در اطراف آن پاسگاههايي بر قرار ساخت تا از زيارت آن حضرت جلوگيري كند.
خراب كردن قبر امام حسين - عليه السلام - مسلمانان را بشدت خشمگين ساخت، به طوري كه مردم «بغداد» شعارهايي بر ضد متوكل بر در و ديوارها و مساجد مي‏نوشتند و شعراي مبارز و متعهد، با سرودن اشعاري، او را «هجو» مي‏كردند. از جمله آن سروده‏ها، شعري است كه ترجمه آن به قرار زير است:

«به خدا قسم اگر بني اميه، فرزند دختر پيامبرشان را به ستم كشتند، اينك كساني كه از دودمان پدر او هستند (بني عباس) جنايتي مانند جنايت بني اميه مرتكب شده‏اند. اين قبر حسين است كه به جان خودم سوگند (توسط عباسيان) ويران شده است. بني عباس متأسفند كه در قتل حسين - عليه السلام - شركت نداشته‏اند! و اينك با تجاوز به تربت حسين و ويران كردن قبر او، به جان استخوانهاي او افتاده‏اند!».

منبع: كتاب"سيره پيشوايان" نوشته ي مهدي پيشوايي


سايت فطرت