شيعيان در سختي و مشكلات ايمه معصومين سلام الله عليهم اجمعين را واسطه ي خود به درگاه الهي قرار مي دهند و ايمه معصومين آنجا كه عرصه را بر خود تنگ مي بينند مادر خود صديقه شهيده حضرت فاطمه سلام الله عليها را واسطه قرار مي دهند و اين نشان دهنده مقامي بس والاي حوراي انسيه است.

توسل امام باقر به فاطمه
حضرت امام محمد باقر (عليه السلام) هر گاه تب طاقتش را مي ربود آب خنكي طلب مي كرد و وقتي كه آب به دستش مي رسيد و جرعه اي از آن را مي نوشيد لحظه اي از نوشيدن باز مي ماند و سپس با صداي بلند به حدي كه بيرون خانه نيز شنيده مي شد از ته دل مادرش زهرا (سلام الله عليها) را صدا مي كرد و مي فرمود: ((فاطمه! اي دختر رسول خدا)). و بدين گونه خود را از سوز تب تشفي مي داد و بر خويش مرهمي مي نهاد و جان و روح خود را با ياد محبوب و توسل به آن حضرت آرام و عطر آگين مي نمود(سفينة البحار ج 2 ص 374.)

توسل امام جواد به فاطمه
امام جواد (عليه السلام) هر روز هنگام زوال به مسجد رسول خدا(صلي الله عليه و آله و سلم) رفته و پس از سلام و صلوة بر رسول خدا(صلي الله عليه و آله و سلم) به سراغ خانه مادرش زهرا (سلام الله عليها) كه در همان نزديكي قبر پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) است مي رفت و كفشها را در آورده و با نهايت ادب و خضوع داخل خانه شده و در آن جا نماز و دعا مي خواند و دقايقي طولاني به عبادت مشغول مي شد. و هرگز ديده نشد به زيارت رسول (صلي الله عليه و آله و سلم) برود و سراغ مادرش را نگيرد(رياحين الشريعه ج 1 ص 58.)
و نيز از زيارت جامعه مي توان به علاقه و احترام فراوان آن حضرت به مادرش فاطمه زهرا (سلام الله عليها) پي برد(چشمه در بستر ص 355.)


توسل ابوطالب به فاطمه
قبل از تولد علي (عليه السلام) در مكه زلزله شديدي رخ داد به طوري كه سنگهاي بزرگ از كوه بلقيس جدا شده و به پايين پرتاب مي شد. حضرت ابوطالب (عليه السلام) بر بلندي آمد و گفت: الهي و سيدي اسيلك بالمحمدية المحمودة و بالعلوية العالية و بالفاطمية البيضاء الا تفضلت علي اهل التهامة بالرحمة و الراءفة.پس همان زمان زمين آرام گرفت و مردم آن كلمات را حفظ كرده و در شدايد و بلاها مي خواندند ولي جهت آن را نمي دانستند.

ارادت امام رضا به فاطمه
يكي از فضلاي حوزه كه مشكل بزرگي برايش پيش آمده بود براي زيارت و توسل به حضرت امام رضا (عليه السلام) عازم حرم مي شود. از قضا به علامه طباطبايي بر مي خورد كه ايشان هم عازم حرم است. به طرفش رفته و با چشمي پراشك و دلي پرسوز از ايشان مي خواهد تا دعايي به او بياموزد كه حاجتش روا شود.

علامه نگاهي مهربان به چهره و حالت او مي كند آن گاه مي گويد: فرزندم! وقتي وارد حرم مطهر مي شوي يكي از مي ثرترين و بهترين دعاها اين است كه حضرت را به مادرش زهرا (سلام الله عليها) قسم بدهي كه حاجت تو را از خدا بخواهد. چون حضرت به مادرش زهرا (سلام الله عليها) علاقه فراوان و ارادت خاصي دارد و سوگند دادن به مادر محبوبش سخت مي ثر خواهد افتاد.
مي گويد: با شنيدن اين سخن سخت متاءثر شدم و رعشه و لرزه اي تمامي وجودم را در بر گرفت. اين توسل و قسم دادن همان و به مقصود رسيدن همان (چشمه در بستر ص 355 و 356.)


شفاي بيماري صعب العلاج
يكي از علما مي گويد: در حدود بيست سال قبل همسرم به بيماري صعب العلاج گرفتار شد و بالاخره با مراجعه به اطبا مرض ريوي تشخيص داده شد. پس از آزمايشهاي دقيق و عكس برداري كسالت را فوق العاده و صعب العلاج دانستند به طوري كه نسخه و دارو بي اثر بود و از علاج آن به كلي ماءيوس شديم.

بي اندازه مضطرب و ناراحت بوديم. ناچار دست توسل به ذيل عنايت حضرت زهرا(سلام الله عليها) زده و نماز حضرت فاطمه (سلام الله عليها) را كه در كتب ادعيه وارد شده خواندم. پس از تمام اذكار در حالي كه متاءثر و دل شكسته بودم در همان حال سجده خوابم برد در خواب حضرت فاطمه (سلام الله عليها) به بالين مريضه ام ديدم كه به او لطف و محبت مي فرمود. ناگهان از خواب بيدار و ياءسم به اميد بدل شد. و از آن روز به بعد حال مريض رو به بهبود گذاشت و پس از چند روزي سلامتي كامل خود را باز يافت. براي معاينه و اطمينان خاطر او را به نزد طبيبي بردم او بعد از معاينه و دقت كامل با تعجب گفت: هيچ كسالتي در او نمي بينم (چشمه در بستر ص 357)
شيعه نيوز