در 8 شوال سال 1344 ه.ق پش از اشغال مكه توسط وهابيان به سركردگي عبدالعزيز بن سعود، قبور ايمه بقيع ويران شد. بقيع در چند قدمي مسجد النبي، تنها قبرستان مسلمانان بعد از هجرت و اولين قبرستاني است كه به دستور پيامبر(صلي الله عليه واله) توسط مسلمانان صدر اسلام ساخته شد. اولين كسي كه به توصيه پيامبر(صلي الله عليه واله) در بقيع دفن شد عثمان بن مظعون از صحابه رسول الله و از دوستان علي ابن ابيطالب(عليه السلام) بود.

چهار امام معصوم حضرت امام حسن مجتبي(عليه السلام)، امام زين العابدين(عليه السلام)، امام محمد باقر(عليه السلام) و امام صادق(عليه السلام) به همراه برخي از كشته شدگان جنگ احد، ابراهيم فرزند پيامبر(صلي الله عليه واله)، تعدادي از زنان پيامبر(صلي الله عليه واله)، عباس عموي رسول الله، فاطمه بنت اسد مادر اميرالمومنين(عليه السلام)، ام البنين مادر ابوالفضل العباس و جمعي از بزرگان اسلام در اين فبرستان مدفون هستند.

نخستين تخريب قبور ايمه اطهار به دست وهابيون در سال 1220 ه ق رخ داد كه شيعيان با امكانات خود بقيع را بازسازي كردند اما وهابيون در 8 شوال 1344 بقيع را ويران نمودند و سندي ديگر در كارنامه سياه خود به ثبت رساندند و مظلوميت شيعه را مهر كردند. قبل از تخريب بقيع بر روي قبور پيشوايان و بزرگان اسلام گنبد و بناهايي قرار داشت و ايمه بقيع در بقعه بزرگ هشت ضلعي ساخته شده بود كه پس از تسلط وهابيان بر مدينه بناها به صورت كامل تخريب شد. وهابيت كه جنبشي مذهبي در قرن هجدهم در عربستان است توسط محمد ابن عبدالوهاب بنيان‌گذاري شد و مورد قبول خاندان سعودي قرار گرفت.

حركت وهابي‌ها در ويراني بقيع ناشي از كج فهمي‌ها و ناآگاهي است آن گونه كه وهابيت در تاريخ اسلام جنايات ديگري را نيز رقم زده و امروز نيز در كشورهاي اسلامي از جمله سوريه، عراق و... دست به جنايات شنيعي زده و مي‌زنند. وهابيت كه گرفتار آفت بزرگ و خطرناك تندروي‌، كج‌روي‌ها و برداشت‌هاي غلط و خود ساخته هستند با تخريب بقيع، سند توحش خود و مظلوميت شيعه را امضا كرده و امروز اين فرقه انحرافي با كشتار بي گناهان، كارنامه سياه ديگري را تثبيت كرده‌اند.

شيعه نيوز