غدير؛ عصاره رسالت پيامبر

غدير، مرتفع‏ترين نقطه آفرينش بشريت در مدرسه خلقت براي نيل به مقام عبوديت خداوند و تحصيل شناخت و معرفت اوست. پيامبران، همه معلمان اين كلاسهاي متفاوت بوده‏اند تا مقدمات معرفت را بياموزند و قابليت و ظرفيت بشريت را براي ظهور حضرت خاتم النبيين ـ صلوات الله عليه و آله و سلم مهيا سازند و پيامبر خاتم ـ صلوات الله عليه و آله ـ آمده است تا در آخرين مراحل و بالاترين سطوح، انسان را تزكيه كند و معرفت و عبوديت را به او بياموزد.

موعود و مقتداي همه پيامبران پيشين، پيامبر خاتم ـ صلوات الله عليه و آله ـ بوده است. همه آمده‏اند تا مقصد و مقصود خلقت را، معرفي و عبادت خداوند مطرح كنند و بعثت حضرت خاتم ـ صلوات الله عليه و آله ـ را به عنوان برترين و عالي‏ترين معلم معرفت و بندگي مژده دهند. اكنون اين معلم، خود دست اشارت به سويي ديگر دارد و تكميل دين و كمال رسالت خود را در گروي امري ديگر مي‏شمارد. اين امر ولايت است و ضمير اشاره آن اميرالمؤمنين؛ علي بن ابيطالب عليه السلام.

پيش از اين، پيامبر ـ صلوات الله عليه و آله ـ در منزلت و فضيلت"اميرالمؤمنين؛ علي ـ عليه السلام ـ"بسيار داد سخن داده است. گويي كه پيامبر ـ صلوات الله عليه و آله ـ آمده است، براي بيان ولايت اميرالمؤمنين؛ علي ـ عليه السلام ـ گويي تمام رسالت پيامبر، ابلاغ ولايت اميرالمؤمنين؛ علي ـ عليه السلام ـ بوده است به مردم. همچنان كه در تمام عمر شريف خود بارها به مردم فرموده است كه:

صراط مستقيم علي است، حقيقت محض، علي، مظهر عبوديت علي، معلم معرفت علي، است، ميزان و كعبه و مقصود علي است.

اما در غدير اين حقيقت به عنوان عصاره رسالت پيامبر و برترين وصيت او در بزرگترين اجتماع آن روز و رسمي‏ترين شكل ممكن مطرح مي شود. با بيان و تصريح و تثبيت اين مفهوم يعني با جانشيني اميرالمؤمنين؛ علي ـ عليه السلام ـ"است كه دين،كمال مي‏يابد، نعمت بر بشر تمام مي‏شود و خداوند به رضايت مي‏رسد.

مي‏گويم به راستي با شكوه‏تر، دوستي داشتني‏تر و عيدتر از روزي كه خورشيد رضايت در آن طلوع مي‏كند غير از روز و عيد غدير نمي‏تواند كه باشد.

به قلم: محمد ناظري

.img1 { max-width:400px; width: expression(this.width

ابنا