گروه هاي تكفيري و سلفي مصر با حمله به مراسم ميلاد امام زمان (عج) نزديك قاهره، دانشمند مستبصر مصري را به شهادت رساندند.

تكفيري هاي مصر يكشنبه شب، «شيخ حسن شحاته» فارغ التحصيل الازهر را به همراه سه تن ديگر از پيروان اهل بيت(ع) از جمله برادر اين عالم بزرگ، به شهادت رساندند.

منابع رسانه اي مصري تاكيد كردند، گروه هاي افراطي با اجير كردن عده اي چماق دار و اراذل و اوباش، از آنها خواستند با حمله به مراسم جشن پيروان اهل بيت (ع) به مناسبت ميلاد امام زمان (عج) در روستاي «زاوية أبومسلم» در منطقه هرم در استان"الجيزة"نزديك قاهره، حاضران در اين مراسم را به شهادت برسانند.

در نتيجه اين اوامر و تحريك اهالي منطقه عليه پيروان اهل بيت (ع)، چماق داران با حمله به منزلي كه مراسم جشن در آن برگزار شده بود چهار تن از جمله شيخ حسن شحاته، دانشمند مستبصر و برادرش را به همراه دو تن ديگر با سلاح سرد به شهادت رساندند؛ و بقيه حاضران در اين مراسم را نيز به شدت ضرب و جرح كردند. مهاجمان سپس آن خانه را به آتش كشيدند.

منابع بيمارستاني مصر شهادت فوت اين افراد را ضربات چماق و سنگ و سلاح سرد بر روي سر و صورتشان اعلام كرده اند.

گفته مي شود افراطيون پس از قتل اين افراد، آنان را بر روي زمين كشيده و شعار مي دادند "شيعيان را بكشيد"و (شيعيان كافرند).

بر اساس گزارش منابع بيمارستاني، به علت كشيده شدن اجساد بر روي زمين و گرداندن آنها در روستاي"زاويه ابومسلّم"، هويت يكي از افراد مزبور قابل شناسايي نيست و مقامات مصري دستور اجراي آزمايش"DNA"را صادر كرده اند.

سايت مصري"اليوم السابع"، به نقل از دادستاني كل اين كشور تأكيد كرد تحقيق نشان مي دهد يكي از مقتولان، شيخ حسن شحاته است.

به گفته شاهدان در جريان اين حمله، نيروهاي پليس مصر نزديك محل حادثه حضور داشتند، اما به علت شمار اندك نيروهايشان، ازدحام فراوان اهالي و مسلح بودن مهاجمان، قادر به دفاع از حقوق اين شهروندان نبوده اند.

اين حمله دقيقا يك هفته پس از برگزاري گردهمايي افراطيون سلفي در مصر با هدف كمك به تروريست هاي سوريه و بيان مواضع افراطي عليه شيعيان منطقه اتفاق افتاد.

در اين گردهمايي كه اظهارات توهين آميز بسياري ضد پيروان اهل بيت (ع) مطرح شد،"محمد مرسي"، رييس جمهور مصر، حضور داشت.

گفته مي شود گردهمايي مزبور را نهاد ناشناخته اي موسوم به «انجمن علماي اهل سنت» برگزار كرده است. اين در حالي است كه انجمن ياد شده حتي پايگاه مشخصي بر روي اينترنت ندارد و صفوت حجازي، از مشايخ تكفيري، ادعاي دبيركلي اين انجمن را دارد و فقط شمار اندكي از افراطيون سلفي مصر، ادعاي عضويت در اين نهاد تندرو و ضد شيعه را مطرح كرده اند.

بر اين اساس،"طلعت ابراهيم"، دادستان كل مصر، دستور تحقيق فوري درباره حوادث روستاي ابومسلم را صادر كرده است.

شهادت اين چهار نفر از شيعيان مصر بويژه يكي از مستبصران مصري كه با تحريك رهبران سلفي صورت گرفت، واكنش‌هاي زيادي را در داخل مصر به همراه داشت.

مرسي مسيول شهادت چهار شيعه در روستاي ابومسلم است

محمد الدريني موسس جمعيت اهل بيت مصر تاكيد كرد: حوادث روستاي ابومسلم كه منجر به كشته شدن چهار نفر از شيعيان در روز يكشنبه به مثابه سرآغاز مرحله خونريزي است.

وي گفت: محمد مرسي رييس جمهوري مصر و نظام اخوان المسلمين مسيول حوادث رخ داده است. نظام چشمان خود را بر اين حوادث كه در كشور جريان دارد بسته است و مملكت فاقد قانون است و هرج و مرج بر آن حاكم است.

راسم النفيس: قتل شيعيان پاكسازي‌نژادي است/مرسي بايد محاكمه شود

«احمد راسم النفيس» رييس حزب التحرير و از شيعيان سرشناس مصر گفت كه قتل شيعيان كه ديروز در روستاي ابومسلم در الجيزه رخ داد، در راستاي جنايت‌هاي پاكسازي نژادي و كشتار جمعي است.

وي تاكيد كرد كه «محمد مرسي» رييس جمهور مصر در اين قضيه مسيول است و اگر دست به اقدامي نزند از مسيوليت خود شانه‌خالي كرده و بايد در برابر دادگاه كيفري بين‌المللي محاكمه شود.

قتل شيعيان نتيجه سخنان تحريك‌آميز درباره عقايد ديني است

«محمد البرادعي» رييس حزب الدستور و هماهنگ‌كننده جبهه نجات ملي معارض مصر تاكيد كرد كه حادثه قتل چهار نفر از شيعيان در روستاي ابومسلم در نتيجه سخنراني‌هاي تحريك‌آميز عليه عقايد ديني است.

وي افزود: پيش از آنكه باقي مانده انسانيت خود را از دست دهيم بايد نظام سياسي و الازهر دست به اقدامي بزنند.

سخنگوي رسانه‌اي اخوان المسلمين: سكوت در قبال قتل شيعيان جايز نيست

«جهاد الحداد» سخنگوي رسانه‌اي جماعت اخوان‌المسلمين و مشاور حزب آزادي و عدالت شاخه سياسي اين جماعت با اشاره به اينكه نيروهاي پليس در زمان وقوع اين حادثه سكوت كرده و تنها تماشاچي بوده‌اند، آن را شكست قانون و نظام دانست.

وي تاكيد كرد: خشونت به هر شكلي كه باشد نبايد در برابر آن سكوت كرد و اگر پليس شايستگي اجراي ماموريت خود را ندارد، ديگران مداخله كنند.

الحداد قتل چهار نفر از شيعيان را اقدامي حقيرانه دانست و تصريح كرد كه سكوت نيروهاي پليس در اين قضيه شكستي براي قانون و نظام است.

جنايت ضد شيعيان نتيجه اقدامات نادرست نظام حاكم است

«عمرو موسي» رييس حزب الموتمر مصر گفت: جنايت فجيعي كه در روستاي ابومسلم براي هر انساني اشميزاز كننده است و قتل شيعيان و كشيدن اجساد آنها بر روي زمين نتيجه عملكرد ديني، نژادپرستانه و استفاده ابزاري از موضوعات مذهبي براي تحقق دستاوردهاي سياسي ناچيز است.

موسي افزود: همزيستي مسالمت آميز بايد برقرار شود و به مشكلات طايفه اي نبايد دامن زده شود. نظام حاكم در حمايت از مردم شكست خورده است.

قتل شيعيان مورد قبول شرع و دين نيست

از سوي ديگر مراد علي سخنگوي حزب آزادي و عدالت گفت: حادثه روستاي كفر ابومسلم در الجيزه و قتل و شكنجه شيعيان مورد قبول دين و شرع نيست.

حادثه ابومسلم قابل بخشش نيست

عبدالله النجار يكي از تحليلگران مصري نيز گفت: حادثه ابومسلم قابل بخشش نيست و مصر را در معرض درگيري هاي طايفه اي و مذهبي قرار مي دهد.

وي افزود: تدابيري براي مجازات عاملان اين جنايت فجيع بايد اتخاذ شود تا در آينده شاهد تكرار آن نباشيم و اينكه افرادي كه مخالفت مذهب اهل سنت باشند مورد هدف قرار گيرند فساد در روي زمين است.

نخست وزير مصر قتل 4 شهروند شيعه را محكوم كرد

«هشام قنديل» نخست‌ وزير مصر با انتشار بيانيه‌اي ضمن محكوم كردن قتل چهار نفر از شيعيان، اظهار داشت كه وي از نزديك روند تحقيقات در باره اين حادثه را براي اطمينان از شناسايي و مجازات عاملان آن پيگيري مي‌كند.

حادثه ابومسلم جنايتي تمام عيار عليه شيعيان است

از سوي ديگر عبد الرحمن فارس عضو دفتر سياسي حزب التيار مصر محمد مرسي را مسيول شهادت چهار شيعه در روستاي ابومسلم در الجيزه دانست.

وي افزود: حادثه رخ داده عليه شيعيان جنايتي تمام عيار است كه محمد مرسي رييس جمهوري مسيول آن است زيرا در تجمع اسلام گرايان افراطي در قبال ناسزاها و تهديداتي كه عليه آنها شد سكوت اختيار كرد.

الازهر: قتل شيعيان از بزرگ‌ترين گناهان كبيره است

الازهر مصر در بيانيه اي قتل چهار شيعه در روستاي ابومسلم در الجيزه را حادثه‌اي خونين توصيف و تاكيد كرد كه اين جنايت يكي از بزرگ‌ترين گناهان كبيره و از اعمال منكري است كه شرع آن را به شدت حرام كرده و قانون نيز مرتكب اين عمل را مجازات مي‌كند.

الازهر با تاكيد بر حرمت خون و اينكه اسلام، مصر و مصري‌ها قتل به دليل عقيده يا مذهب و فكر را نمي‌شناسند، افزود كه اين حوادث براي مصري‌ها عجيب است و هدف از آن نيز برهم زدن ثبات كشور در اين لحظه حساس است و اينكه مصري‌ها را به سمت فتنه سوق دهند و بر اين اساس دولت و ملت مصر بايد هوشيار باشند.

در اين بيانيه همچنين به اين حديث شريف اشاره شده است كه «اگر مسلمانان شمشير به روي همديگر بكشند در آن صورت قاتل و مقتول در جهنم خواهند بود».

الازهر همچنين از نهادهاي مربوطه خواست تا سريعا درباره اين حادثه تحقيق كرده و كساني را كه مرتكب اين عمل شده‌اند به اشد مجازات محكوم كنند.

مرسي: عاملان حمله به شيعيان فورا بازداشت و محاكمه شوند

«محمد مرسي» شهادت چهار مسلمان شيعه به دست گروه هاي تكفيري و سلفي مصر را محكوم كرد.

رييس جمهور مصر در بيانيه اي اعلام كرد: مقامات مصر در برابر هر كسي كه امنيت و ثبات كشور را به خطر بيندازد و به جامعه آسيب برساند كوتاه نخواهد آمد.

وي در ادامه تاكيد كرد: عاملان اين حمله بايد فورا بازداشت و محاكمه شوند.

شيعيان عراق خواستار اخراج سفير مصر از بغداد شدند

تعدادي از شهروندان شيعه عراقي در اعتراض به اقدام برخي از تندروهاي مصري در به شهادت رساندن يكي از مستبصران مصر و سه تن از همراهان با تجمع در برابر سفارت مصر در بغداد خواستار اخراج «شريف شاهين» سفير مصر در بغداد شدند.

«عباس حمداوي» دبير كل حزب «فرزندان غيور عراق» از بغداد خواست سفير مصر را از عراق اخراج كند و روابط ديپلماتيك خود را نيز با مصر قطع كند.

آيت الله هادوي تهراني: شهادت «حسن شحاته» آغاز يك بيداري جديد در سرزمين مصر خواهد بود

آيت الله هادوي تهراني عضو شوراي عالي مجمع جهاني اهل بيت(ع) به مناسبت شهادت مظلومانه اين دانشمند مصري پيامي صادر كرد. «ادامه مطلب»

كشاندن جنازه عالم شيعه مصري روي زمين پس از شهادت (18+) «ادامه مطلب»

شمار شهداي حمله سلفي ها به شيعيان به 5 تن افزايش يافت

شبكه اسكاي نيوز دقايقي پيش در خبري فوري اعلام كرد: يك تن ديگر از شيعيان شهر الجيزه كه بر اثر حمله روز گذشته سلفي هاي تندرو زخمي شده بودند امروز در گذشت.

مرسي و الازهر ملاقات با شيعيان را نمي پذيرند/ شيعه را در مصر كافر مي خوانند

«محمد غُنَيم» پزشك و فعال سياسي شيعه مصر در گفتگو با شبكه تلويزيوني بي بي سي گفت: ما از سازمان هاي بين المللي خواسته ايم تا براي جلوگيري از پاكسازي پيروان مذهب شيعه در مصر، اقدام كنند. ما چاره اي به جز توسل به سازمان هاي بين المللي نداريم. «ادامه مطلب»

سفير آمريكا خواستار مجازات عاملات قتل 5 شيعه در مصر شد

سفير آمريكا در قاهره روز دوشنبه از دولت مصر خواست عاملان اصلي حمله به شيعيان در روستايي در جنوب اين كشور را كه به شهادت رسيدن 5 تن از آنان منجر شد، مجازات كند.

آن پاترسون گفت: واشنگتن از دولت مصر مي خواهد به تعهدات بين المللي خود عمل و بر اساس قانون كساني را كه در جنايت غير انساني كشتار 5 تن از شيعيان اين كشور دست داشتند، بازداشت و مجازات كند.

وي افزود: آمريكا از دولت مصر مي خواهد هر چه زودتر تحقيقات كامل و شفاف درباره اين جنايت زشت انجام دهد.

كشتن شيخ شحاته، اقدامي در جهت منافع صهيونيسم

دكتر"مجدي قرقر"دبيركل حزب العمل الجديد مصر اظهار داشت: ايتلاف صهيونيسم – آمريكا سياست خود را بر پايه بهره كشي از طايفي گري و مذهب محوري در كشورهاي منطقه استوار كرده است و در اين ميان، برخي با عملكرد خود، در جهت از هم گسستن امت اسلامي از طريق طايفي گري و فتنه انگيزي مذهبي گام بر مي دارند. «ادامه مطلب»

حزب الله لبنان شهادت 5 تن از شيعيان در مصر را محكوم كرد

جنبش حزب‌الله لبنان با صدور بيانيه‌اي اقدام سلفي‌هاي مصر به شهادت چهار تن از شيعيان را محكوم و اعلام كرد: اقدامات تحريك‌آميز گروه‌هاي افراطي كه با حمايت طرف‌هاي خارجي صورت مي‌گيرد و حزب‌الله نيز بارها نسبت به آن هشدار داده است، در نهايت به ارتكاب جنايت وحشيانه منجر شد و گردهمآيي مسلمانان شيعه در استان الجيزه را هدف قرار داد كه طي آن شيخ حسن شحاته و تعدادي از مومنان شهيد شدند. «ادامه مطلب»

بيانيه وزارت امور خارجه كشورمان درباره شهادت 5 شيعه مصري

وزارت امور خارجه كشورمان با صدور بيانيه‌اي شهادت پنج شهروند اهل تشيع مصر را محكوم و اعلام كرد: جمهوري اسلامي ايران ضمن تقبيح هرگونه اقدام افراط گرايانه و خشونت‌طلبانه مغاير با دين مبين اسلام، كتاب و سنت حضرت رسول الله(ص)، اطمينان دارد كه ملت فهيم و انقلابي مصر به مدد رهبران مدبر خويش همانگونه كه در گذشته توطيه صهيونيستي اختلاف انگيزي ميان اسلام و مسيحيت را خنثي و از انقلاب و وحدت ملي خود دفاع كردند، در قبال توطيه شوم تفرقه افكنانه ميان فرق اسلامي نيز هوشيارانه برخورد خواهند كرد و مانع هر گونه نفاق افكني خواهند شد.

هشدار مهم مجمع جهاني اهل بيت(ع): فهرستي براي ترور رهبران شيعه مصر تهيه شده است

در پي جنايت هولناك سلفيون تكفيري در مصر كه به شهادت «علامة شيخ حسن شحاتة» و چهار تن ديگر از شيعيان اين كشور منجر شد مجمع جهاني اهل بيت عليهم السلام بيانيه مهمي صادر كرد. «ادامه مطلب»

هدف از حمله اخير به شيعيان مصري، ايجاد بي ثباتي در كشور است

«عبدالله الأشعل» دبير كل شوراي حقوق بشر مصر و معاون وزير خارجه پيشين اين كشور اظهار داشت: حمله تاسف بار به تعدادي از شيعيان مصر در چارچوب توطيه بزرگ عليه مصر و مصري ها جا داشته و هدف از آن ايجاد هرج و مرج و بي ثباتي در اين كشور است.

وي گفت: اين حمله كه در اثر آن چهار نفر كشته شدند، حادثه اي عادي نبوده بلكه برنامه ريزي شده و بخشي از نقشه طراحي شده اي است كه دست هاي زيادي در آن دخالت دارند. «ادامه مطلب»

ابنا